انجام تحقیقات کاربردی و مشتری‌مدار، سیاست موسسه تحقیقات علوم دامی کشوراست
1386/09/05

رييس موسسه تحقيقات علوم دامي‌ اظهار كرد: طي يكي - دو سال اخير تحقيقات زيادي انجام شده اما مدعي هستيم ظرفيت بسيار بالاتري داريم كه اگر بخش خصوصي وارد شود و درصدي از هزينه‌هاي انجام اين تحقيقات را تقبل كند، پيشرفت بيشتري خواهيم داشت.

دكتر محمدعلي كمالي در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: در حال حاضر به سمت انجام تحقيقات كاربردي و مشتري‌مدار حركت مي‌كنيم، لذا محققان را موظف كرده‌ايم كه ارتباط بيشتري با توليدكنندگان داشته باشند و توليدكنندگان نيز به منظور توليد پايدار و بهره‌وري بالا بايد توليداتشان را علمي كنند كه اين امر مستلزم پيوند با مجموعه‌هاي تحقيقاتي است.

وي افزود: براساس مصوبه سازمان مديريت و برنامه‌ريزي اگر توليدكنندگان 40 درصد از بودجه تحقيقات مورد نياز و سفارشي خود را تقبل كنند موسسه نيز 60 درصد از اين اعتبار را تامين مي‌كند.

كمالي در زمينه نيازسنجي براي انجام تحقيقات گفت: بخش‌هاي مختلف در كميته برنامه‌ريزي موظف هستند نيازمندي‌هاي موجود در كشور را كه در تعامل با دامداران مشخص شده است، اولويت‌بندي كنند و پس از توجيه اقتصادي طرح توسط محققان در كميته‌هاي فني انجام آن تصويب مي‌شود.

رييس موسسه تحقيقات علوم دامي‌ كشور با اشاره به برنامه‌هاي راهبردي موجود در تحقيقات اظهار كرد: براساس اين برنامه‌ها اطلاعاتي كامل از چالش‌ها، نياز‌ها و مشكلات هر بخش تهيه و نقشه جامع تحقيقات آن ارائه مي‌شود كه در حال حاضر شش برنامه راهبردي در بخش ذخاير ژنتيكي، زنبور عسل، شير، گوشت، تخم مرغ و فرآوري توليدات دامي‌ در موسسه در حال تدوين است.

وي با بيان اينكه نتايج تحقيقات انجام شده به بخش اجرا منتقل مي‌شود، گفت: نتايج تحقيقات اجرا مي‌شود اما به دليل گسترده بودن عرصه‌هاي توليد در سطح كشور، انتقال آن چندان چشمگير نيست، مثلا با ترويج براي مصرف تفاله گوجه فرنگي و پوست پسته در تغذيه دام، امروزه تفاله گوجه فرنگي و پوست پسته به عنوان منبع غذايي دام و درآمدي براي صنايع غذايي در استان‌هاي خراسان و گلستان شده است.

كمالي تصريح كرد: سنتي بودن دامداري‌ها در كشور، انتقال يافته‌ها را سخت‌تر كرده است كه به منظور دسترسي به دامداري‌هاي روستايي و تعامل با دامداران سنتي مراكز تحقيقاتي در استان‌ها و شهرستان‌هاي مختلف شكل گرفته است و يافته‌هاي تحقيقاتي با كمك بخش ترويج و محققان به دامداران روستايي منتقل مي‌شود كه اخيرا با پيوستن بخش ترويج به موسسه تحقيقات و آموزش كشاورزي اين اقدام شتاب بيشتري خواهد داشت.

رييس موسسه تحقيقات علوم دامي‌ كشور در پايان با تاكيد بر اينكه اين موسسه با استادان دانشگاه تعامل بسيار قوي و تنگاتنگي دارد، گفت: بيش از 70 درصد از دانشجويان كارشناسي ارشد رشته دامپروري پايان نامه‌هاي خود را در اين موسسه مي‌گذرانند و اين نشانگر رابطه خوب موسسه با استادان دانشگاه است.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر13 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal