سازمان دامپزشكي: ايران همچنان عاري از بيماري آنفلوآنزاي مرغي است
1385/07/17

تهران ، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۵/۰۷/۱۷

 

داخلي. اقتصادي. كشاورزي. دامپزشكي.

 

رييس سازمان دامپزشكي ايران اعلام كرد: ايران همچنان عاري از بيماري آنفلوآنزاي مرغي است و هيچ نشانه‌اي از ابتلا به اين بيماري در كشور وجود ندارد.

 

دكتر " حسين حسني" روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا، با بيان آنكه دور جديد مهاجرت پرندگان از كشورهايي نظير روسيه و قزاقستان به سمت ايران آغاز شده است، افزود: با اين حال، اقدامهاي سخت گيرانه سازمان دامپزشكي و ساير دستگاههاي ذيربط كه از سال گذشته آغاز شده، فضاي امني را براي مقابله با شيوع احتمالي اين بيماري در ايران ايجاد كرده است.

 

وي با اشاره به تلفات بيش از سه هزار قطعه پرنده مهاجر از نوع خوتكا كه هفته گذشته در حاشيه رود ارس اتفاق افتاد، علت اين امر را مسموميت ناشي از نوعي جلبك (بوتوليسم) اعلام و تاكيد كرد: اين اتفاق هيچ ارتباطي با بيماري آنفلوآنزاي مرغي ندارد.

 

به گفته وي، سازمان دامپزشكي از ابتداي شيوع بيماري آنفلوآنزاي مرغي در كشورهاي روسيه و قزاقستان و ساير كشورهاي خاور دور در سال گذشته، مراقبت جدي را براي مقابله با شيوع احتمالي اين بيماري آغاز كرده است.

 

وي اظهار داشت: مجموعه اقدامهاي صورت گرفته در اين خصوص شامل آموزش تمام رده‌هاي مجموعه دامپزشكي، توليدكنندگان و افراد فعال و دخيل در امر توليد، تجهيز تمام اداره‌هاي كل به امكانات مورد نياز براي مقابله با اين بيماري، ايجاد آمادگي در تمام اداره‌ها از طريق برگزاري مانور شيوه مقابله با بيماري و ... به صيانت از سرمايه‌هاي دامي كشور و كمك به بهداشت عمومي منجر شده است.

 

حسني با بيان آنكه تاكنون بيش از ‪۴۰۰هزار آزمايش از پرندگان واحدهاي بومي و صنعتي در خصوص اين بيماري انجام شده است، تصريح كرد: نتايج اين آزمايشها نشان مي‌دهد كه ايران در وضعيت مطلوبي قرار دارد.

 

به گفته وي، سازمان دامپزشكي كشور جهت اطمينان كامل از پاك بودن كشور به بيماري آنفلوآنزاي مرغي، اقدامهاي پيشگيرانه خود را تا مرحله تخليه و پاكسازي از وجود پرندگان در عمق ‪۱۰كيلومتري مرزهاي خاكي ايران در مجاورت با كشورهايي كه با اين بيماري مواجه بوده‌اند، پيش برده و دولت نيز با گشاده دستي، هزينه‌هاي سنگين اين اقدام را تقبل كرده است.

 

وي سپس تاكيد كرد،اين اقدامها سبب شده است مقامهاي جهاني در ارزيابيهاي خود، فعاليتهاي ايران را در زمينه مقابله با بيماري آنفلوآنزاي مرغي تاييد كنند و كشور از اين لحاظ، موقعيت خوبي را كه حاصل مجاهدت، تلاش و از خودگذشتگي همكاران دامپزشكي با وجود كمبود نيرو، امكانات و اعتبارات است، نصيب خود كند.

 

وي همچنين از همكاري ساير مجموعه‌ها نظير وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، سازمان محيط زيست،وزارت كشور، نيروهاي انتظامي و بسيجي در دستيابي به توفيقهاي حاصله به نيكي ياد كرد.

 

رييس سازمان دامپزشكي كشور در ادامه با بيان آنكه مراقبت فعال اين سازمان براي مقابله با شيوع احتمالي بيماري آنفلوآنزاي مرغي كماكان با قدرت و قوت كامل در حال انجام است، افزود: چهار استان پرخطر كشور شامل مازندران، گيلان، اردبيل و آذربايجان شرقي همچنان تحت مراقبت ويژه هستند.

 

وي گفت: سازمان دامپزشكي كشور طرح پايش را در اين استانها پيگيري مي‌كند تا مبادا نشانه‌اي از پرندگاني كه داراي ويروس اين بيماري هستند، در كشور باقي بماند.

 

حسني سپس اظهار داشت: خوشبختانه امسال وضعيت بيماري آنفلوآنزاي مرغي به شدت مشكل سال گذشته نيست ، اما با اين وجود، زيستگاهها و زيست بومهاي كشور با توجه به آغاز سير جديد مهاجرت پرندگان تحت كنترل كامل است.

 

وي در پايان از انتخاب ايران به عنوان هماهنگ‌كننده منطقه‌اي كنترل بيماري آنفلوآنزاي مرغي خبر داد و گفت: در آبان ماه امسال، سران سازمان دامپزشكي كشورهاي آسياي ميانه و قفقاز در يك دوره مديريت بهداشتي كه در زمينه اين بيماري در ايران برگزار مي‌شود، حضور خواهند داشت.

تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal