آغاز بهره برداري از 2200 طرح كشاورزي در كشور
1387/11/19

بهره برداري از 2 هزار و 200 طرح كشاورزي در سراسر كشور به مناسبت فرارسيدن سي امين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي آغاز شده است .

مهندس محمدرضا اسكندري وزير جهاد كشاورزي در مراسم بهره برداري از سد خاكي فرغوئيه شهرستان حاجي آباد ، با اعلام اين مطلب بهينه سازي مصرف آب را يكي از اقدامات دولت در زمينه توسعه كشاورزي عنوان كرد و افزود طرح آبياري تحت فشار كه از 20 سال پيش در كشور آغاز شده است تا كنون در700 هزار هكتار از زمين هاي كشاورزي و باغي كشور اجرا شده است كه امسال نيز اين طرح در 200 هزار هكتار ديگر نيز اجرا مي شود.

وزير جهاد كشاورزي گفت: 60 درصد آبياري زمين هاي كشاورزي در دنيا از طريق ديم است اما اين رقم در كشور ما 8 درصد است كه به همين علت لزوم استفاده از آبياري قطره اي در كشور دو چندان شده است .

وي افزود امسال به رغم خشكسالي تاكنون 100 هزارتن سيب درختي و 270 هزار تن سيب زميني از كشور صادر شده است كه با استفاده از دانش و فناوريهاي جديد ظرفيت توليد و صادرات محصولات كشاورزي را افزايش خواهيم داد.

مهندس اسكندري تنوع در توليد محصولات كشاورزي را از بركات انقلاب اسلامي دانست و افزود پس از انقلاب 210 رقم محصول جديد به محصولات كشاورزي افزوده شده كه تنها 39 رقم آن در دولت نهم توليد شده است .

وزير جهاد كشاورزي گفت با توجه به لزوم صادرات محصولات كشاورزي به كشورهاي حاشيه خليج فارس با اصلاح صنايع تبديلي و تكميلي و توليد محصولات استان در آينده اي نزديك هرمزگان به قطب توليد و صادرات محصولات كشاورزي تبديل مي شود . وي افزود دستيابي به فناوري در رشته هاي مختلف علمي از جمله دانش كشت بافت محصول نخل يكي ديگر از بركات انقلاب اسلامي است.

مهندس اسكندري گفت: در اين روش با استفاده از سلولهاي نخل مي توان در يك فضاي كوچك ميليون ها درخت ايجاد و به مكان هاي اصلي منتقل كرد و مدت ثمر دهي درختان نخل پاجوش در اين روش 3 سال زودتر از درختان نخل معمولي است .

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal