ضرورت توجه به طرح هاي كوچك با سرمايه گذاري اندك براي رونق و ارتقا جايگاه بخش كشاورزي
1391/07/22

معاون وزير جهاد كشاورزي و رئيس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري كشور گفت: تنوع فعاليت هاي كشاورزي و استفاده از نوآوري و ابتكار زمينه ساز استقلال، رونق و امنيت غذايي كشور است.به گزارش ايرنا،""عليرضا اورنگي"" در نشست ستاد اجرايي توسعه بخش كشاورزي در اراك افزود: اقتدار كنوني كشور، امنيت ملي را در همه زير بخش هاي سياسي و اقتصادي به همراه دارد و اين مهم باعث افزايش سرمايه گذاري و رشد بهره وري مي شود.

وي اظهار كرد: منابع تسهيلاتي به عنوان پشتيبان طرح توسعه بخش كشاورزي نقش بسزايي در توليد و اشتغال زايي دارد و موجب توزيع عادلانه ثروت در جامعه مي شود.

معاون وزير جهاد كشاورزي بيان كرد: تجديد نظر در نرخ سرمايه در گردش از موضوعاتي است كه توسط وزارتخانه و ستاد اجرايي در حال پيگيري و تغييرات است تا باب جديدي را براي سرمايه گذاري هاي اين بخش باز كند.

اورنگي خاطر نشان كرد: توجه به طرح هاي كوچك با سرمايه گذاري اندك از موضوعاتي است كه مورد توجه رييس جمهوري براي رونق و ارتقا جايگاه بخش كشاورزي است و به منظور تقويت بهره برداران قشر پايين جامعه مطرح شده است.

وي توضيح داد: تصميمات مطلوبي در راستاي رسيدگي به طرح هاي نيمه تمام و جديد گرفته شده كه با اختيارات و اعمال نظر استانداران در حوزه استفاده از منابع قابل اجرا است.

رئيس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري كشور عنوان كرد: استفاده از نيروي متخصص و فارغ التحصيلان بخش كشاورزي با رويكرد توجه كمي و كيفي به محصولات توليدي از تاكيدات مهم رييس جمهوري در اين بخش است.

اورنگي يادآور شد: همچنين تشكيل تعاوني ها، تشكل ها و اتحاديه ها و شركت هاي سهامي نقش مهمي در ارتقاي جايگاه كشاورزي در اقتصاد كشور داشته و بايد با برنامه ريزي دقيق بسط و گسترش يابد.

وي تاكيد كرد: تعيين اشخاص و صلاحيت افرادي كه مي خواهند از تسهيلات طرح توسعه كشاورزي استفاده كنند بايد از سوي ناظران و مسوولان بخش تاييد شده و از منابع در طرح هاي ضروري و داراي توجيه اقتصادي با اثر بخشي بالا استفاده شود.

معاون وزير جهاد كشاورزي ادامه داد: استفاده از منابع بايد هدفمند باشد و برخي از آنها شامل تراكتور و مكانيزاسيون كشاورزي بايد از سوي تعاوني ها تامين شود.

اورنگي گفت: هم اكنون 400 هزار تراكتور در كشور وجود دارد كه دو برابر ظرفيت موجود اراضي است و بايد اين منابع در حوزه هاي ديگر كه نياز مبرم وجود دارد صرف شود.

وي افزود: آموزش و ترويج در طرح توسعه كشاورزي از ديگر نكاتي است كه بايد به صورت مستمر به آن پرداخت و غافل شدن از آن زيان هاي جبران ناپذيري را براي كشاورزي با توجه به علوم روز به همراه دارد.رئيس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري كشور بيان كرد: مشخص نبودن مرز ميان اراضي ملي و مستثنيات از مشكلاتي است كه در بخش منابع طبيعي وجود دارد كه بايد با تهيه نقشه هاي دقيق اين اراضي تفكيك شده تا از سوء استفاده ها جلوگيري شود.اورنگي خاطر نشان كرد: حفظ، احيا و بازسازي عرصه هاي منابع طبيعي تنها با مشاركت مردم و همكاري همه جانبه انجام مي شود زيرا فرهنگ سازي مهمترين بخش در اين حوزه است.وي اضافه كرد: حوزه آبخيزداري نيز از بخش هاي مورد توجه و تاكيد است كه اعتبارات خوبي براي اجراي طرح هاي گوناگون به آن اختصاص يافته است زيرا باعث رونق كشاورزي و اقتصادي افراد مي شود.

تعداد مشاهده خبر9 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal