۴۲هزار دانش‌آموخته كشاورزي با اجراي طرح مشاوران مزرعه شاغل مي‌شوند
1386/02/16

تهران ، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪

داخلي. اقتصادي. كشاورزي.

رئيس سازمان نظام مهندسي و منابع طبيعي كشور گفت: با اجراي طرح مشاوران فني مزرعه، ‪۴۲هزار دانش‌آموخته بخش كشاورزي شاغل مي‌شوند.

به‌گزارش روز شنبه خبرنگار ايرنا، "محسن موحديان" افزود: طرح"ايجاد شبكه خصوصي خدمات مشاوره فني و مهندسي كشاورزي" و طرح "شركتهاي مشاوره و توسعه كارآفريني"به منظور ساماندهي اشتغال ‪۴۲هزار دانش‌آموخته بخش كشاورزي توسط سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي طراحي و با همكاري وزارتخانه هاي كار و امور اجتماعي و جهاد كشاورزي اجرا مي‌شود.

به گفته وي، با اجراي اين طرحها ‪۲هزار شركت كه در هر شركت ‪۲۰تا ‪۳۰ كارشناس فعاليت خواهند كرد، تاسيس و كارشناسان در سطح مزرعه مستقر خواهند شد.

وي اظهار داشت: در زمان حاضر، از مجموع چهار ميليون و ‪۲۰۰هزار نفر بهره‌بردار بخش كشاورزي، كمتر از يك درصد داراي تحصيلات دانشگاهي مرتبط هستند و براي بهره‌برداري بهينه از منابع كشاورزي، لازم است متخصصان جوياي كار بخش در داحدهاي توليدي و مزارع به عنوان مشاوران و مديران مزرعه مورد استفاده قرار گيرند.

وي با اشاره به خرد بودن اراضي كشاورزي و برخورداري فقط يك درصد بهره برداران از اراضي بالاي ‪۱۰۰هكتار، افزود: پايين بودن بهره‌وري آب با وجود كمبود منابع آبي، تركيب نامناسب سني و تحصيلي بهره‌برداران، ناكارآمدي در تربيت نيروهاي متخصص براي توسعه كشاورزي از مشكلات موجود در بخش كشاورزي است و نظام مهندسي با فعاليت در فرآيند توليد، مي‌تواند اين مشكلات را برطرف كند.

موحديان با بيان آن‌كه بيش‌از ‪۸۰درصد بهره‌برداران بي‌سواد يا كم‌سواد بوده و فقط ‪۰/۸درصد از فعالان عرصه كشاورزي دانش‌آموخته در سطح عالي هستند، تصريح كرد: شرايط كنوني مرتفع‌كننده نيازهاي بخش كشاورزي نيست و فقط يك درصد از دبيرستانها به آموزش كشاورزي مي‌پردازند كه اغلب در مراكز شهري هستند.

وي سپس سطح دانش‌آموختگي كشورهاي اروپايي را ‪۴۰درصد و در ايران فقط ‪۰/۸ درصد اعلام كرد و گفت: با گسترش دبيرستانهاي كشاورزي در قطبهاي توليدي و روستايي و پذيرش اين افراد در مراكز آموزش عالي بدون كنكور و با شرط معدل ، تحول در بخش كشاورزي ايجاد خواهد شد.
اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal