14 تصمیم دولت برای مقابله با پدیده خشکسالی
1387/02/04

نمايندگان ويژه رئيس جمهور در ستاد خشكسالي در نخستين جلسه خود با اتخاذ 14 تصميم مهم، وظايف دستگاههاي اجرايي را در راستاي كاهش آثار ناشي از خشكسالي ، هماهنگي دستگاههاي اجرايي و مديريت مقابله با آن تعيين كردند.

به گزارش دبيرخانه شوراي اطلاع رساني دولت ، ستاد خشكسالي با مسئوليت معاون اجرايي رئيس جمهور و با عضويت وزراي كشور ،‌ نيرو،جهاد كشاورزي، بازرگاني ، كار و امور اجتماعي، بهداشت، امور اقتصادي و دارايي و معاون برنامه ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور، رئيس بانك مركزي ، رئيس دفتر مناطق محروم كشور و رئيس سازمان هواشناسي كشور در اين جلسه مقرر كردند كه اين ستاد لايحه نحوه تامين معادل ريالي مبلغ 20 هزار ميليارد ريال را جهت اجراي طرح‌هاي پيشگيري و مقابله با خشكسالي ،‌سرما زدگي ،‌كم آبي و تامين مواد غذايي مورد نياز را تهيه و ارايه نمايد .

بر اين اساس ، دستگاه‌هاي اجرايي ملي و استاني و نهاد‌هاي عمومي غير دولتي موظف شدند  به منظور كاهش خسارات ناشي از خشكسالي نسبت به ارايه خدمات تخصصي اضطراري ازمحل منابع داخلي و امكانات در اختيار اقدام وگزارش عملكرد را ماهانه به ستاد حوادث غير مترقبه كشور ارايه نمايند .

وزارت كشور هم موظف شد با استفاده ازمنابع ماده (10) قانون تنظيم بخشي ازمقررات مالي دولت ـمصوب 1380- و اصلاحات بعدي آن نسبت به خريد و توزيع تعداد 700 تانكر سيار آبرساني بين مناطق آسيب ديده به طور متمركز اقدام نمايد .

نمايندگان ويژه رئيس جمهور در ستاد خشكسالي،  وزارت جهاد كشاورزي  را موظف كردند در مناطق تحت تاثير خشكسالي مجموعه اقداماتي نظير تامين علوفه مورد نياز دام در مناطق دام خيز و مناطق محفاظت شده تحت مديريت سازمان حفاظت محيط زيست، راه اندازي ايستگاه‌هاي خريد ثابت و سيار دام با تاييد ستاد حوادث غير مترقبه استانها ، تهيه روش هاي نوين پيشگيري ومقابله و نظارت نحوه استفاده بهينه از منابع آبي و اصلاح نظام آبياري، اعزام‌هيات‌هاي ويژه پزشكي به طور مستمر و اطلاع رساني به كليه دامداران جهت عدم فروش دام به افراد فرصت طلب و سودجو را انجام دهد.

ستاد حوادث غير مترقبه كشور و استانها نيز موظف شدند نسبت به آبرساني به مراكز جمعيتي شهري و روستايي كه منابع اصلي ذخيره آب آشاميدني را از دست داده‌اند و  بهسازي چشمه‌ها و احياء قنوات اقدام كند.

بر اساس يكي ديگر از تصميمات ستاد خشكسالي، وزارت امور اقتصادي و دارايي موظف شد نسبت استمهال بدهي بانكي قبلي پرداخت شده به آسيب ديدگان ناشي از خشكسالي به ويژه كشاورزان ، عشاير و مدامداران ، پرداخت تسهيلات جديد بانكي به آسيب ديدگان بدون در نظر گرفتن بدهي سر رسيد شده و نشده قبلي اقدام نمايد.

اين ستاد در تصميم ديگري ، وزارت كار و امور اجتماعي را موظف كرد به منظور ايجاد اشتغال جايگزين جهت افرادي كه در اثر خشكسالي شغل خود را از دست داده‌اند از محل تسهيلات بانكي بنگاههاي زود بازده در سال 1387 و در قالب طرح‌هاي زود بازده و مولد تسهيلات بانكي پرداخت و گزارش عملكرد را به هيات دولت ارايه نمايد و وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي نيز موظف است به منظور جلوگيري از شيوع بيماري‌هاي ناشي از خشكسالي مراقبت‌هاي ويژه بهداشتي در مناطق تحت تاثير اين پديده معمول و گروههاي پزشكي، درماني و بهدشاتي به طورمستمر به اين مناطق اعزام و گزارش آن را به ستادحوادث غير مترقبه كشور ارسال نمايد . 

نمايندگان ويژه رئيس جمهور در ستاد خشكسالي  همچنين وزارت نيرو را موظف كردند اقداماتي از قبيل اعمال مديريت بهينه مصرف آب در حوزه‌هاي آبريز استانهاي تحت تاثير خشكسالي، مديريت مصرف بهينه برق در كشور ،تامين آب شرب سالم مورد نياز مناطق شهري و روستايي تحت تاثير خشكسالي را انجام دهد. همچنين استانها و مناطق تحت تاثير خشكسالي و اولويت بندي آن توسط ستاد خشكسالي تعيين خواهد شد .

وزارت دفاع وپشتيباني نيرو‌هاي مسلح وساير نهاد‌ها هم درصورت در خواست ستاد خشكسالي موظف شدند امكانات و تجهيزات موردنياز مرتبط با خشكسالي و مسائل جانبي آن را در اختيار ستاد قرار دهند .

دولت در تصميم مهم ديگري مبلغ دو هزار و سيصد ميليارد ريال اعتبار از محل منابع ماده (10) قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت براي پرداخت بيمه محصولات كشاورزي خسارت ديدگان ناشي از خشكسالي و سرما اختصاص داد تا زير نظر ستاد خشكسالي و با رعايت قوانين و مقررات مربوطه به مصرف برسد .

براين اساس به منظوراجراي عمليات اضطراري درامرمقابله با خشكسالي مبلغ دو هزار و پانصد ميليارد ريال از محل اعتبارات ماده (10) قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت در قالب هزينه‌اي و تملك دارايي سرمايه‌اي در اختيار ستاد خشكسالي قرار مي گيرد تا بنا به پيشنهاد ستاد ياد شده و تصويب نماينده ويژه رئيس جمهور جهت اجراي برنامه‌هاي فوق الذكر دراستانها در اختيار دستگاههاي اجرايي ذي ربط قرار گيرد و  استانداران استانهاي كشور مكلفند ترتيبي اتخاذ نمايند تا سرانه آرد مصرفي در استانهاي تحت مديريت به 10 كيلوگرم كاهش يابد .اداره كل روابط عمومي وزارت جهادكشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
/www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر26 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal