تولید محصول سالم و کاهش مصرف انرژی و آب، سرلوحه‌ فعالیت‌های پژوهشی مراکز تحقیقاتی بخش کشاورزی
1390/09/30

وزير جهاد كشاورزي با اشاره به نقش پژوهش و فناوري در رشد اقتصادي و قدرت و استقلال كشور گفت: جلوگيري از دستيابي ايران به فن‌آوري‌هاي پيشرفته و مهار توانمندي‌هاي كشور در عرصه‌هاي مختلف اقتصادي، سياسي، منطقه‌يي و بين‌المللي و نيز اعمال تحريم‌هاي اقتصادي در صدر برنامه‌هاي استكبار قرار دارد. به گزارش ايسنا، دكتر صادق خليليان در پيامي به مناسبت هفته پژوهش و فناوري كه در مراسم تجليل از پژوهشگران نمونه وزارت جهاد كشاورزي قرائت شد با تقدير از تلاش‌هاي پژوهشگران بخش كشاورزي كشور اظهار كرد: پژوهش از نيازهاي اصلي كشور براي دستيابي به پيشرفت و توسعه‌ همه جانبه بوده و استقلال هر كشوري بدان متكي است. رشد اقتصادي و كسب موفقيت در همه زمينه‌ها از جمله كشاورزي، صنايع و خدمات و نيز افزايش دانش بشري و پيشرفت همه جانبه در گروه پويايي و توسعه‌ پژوهش در تمام زمينه‌ها خواهد بود. وي افزود: در عرصه‌ پژوهش و فناوري، تبديل علم به فناوري و تبديل فناوري به ثروت بايد به عنوان يك اقدام عملي و جدي در برنامه‌هاي نهادهاي تحقيقاتي و اجرايي كشور به ويژه بخش كشاورزي مورد توجه قرار گيرد.

هرگونه برنامه‌ريزي و تصميم‌گيري براي توسعه بخش كشاورزي و منابع طبيعي مستلزم اقدامات و فعاليت‌هاي مستمر و جدي در راستاي شناخت دقيق و همه جانبه عناصر و مولفه‌هاي موثر در منابع تجديد شونده نظير پوشش گياهي‌، آب و خاك، اقليم و انسان است.

از طرفي توسعه،‌ حفظ، احيا و بهره‌برداري از منابع نيز نيازمند مديريت كالا و پايدار در عرصه‌ها و همچنين به كارگيري دانش فني و فناوري روز استفاده از تجارب گذشته است. در ادامه پيام وزير جهاد كشاورزي آماده است: در اين زمينه تبديل علم به فناوري و تبديل فناوري به ثروت بايد به عنوان يك اقدام عملي و بسيار جدي در برنامه‌ نهادهاي تحقيقاتي و اجرايي كشور به ويژه بخش كشاورزي قرار گيرد. تبلور اهميت اين موضوع در بيانات مقام معظم رهبري به وضوح قابل مشاهده است كه فرموده‌اند يافته‌هاي علمي و صنعتي بايد بتوانند به شكلي صحيح توليد ثروت كنند و مسوولان دستگاه‌هاي ذي‌ربط بايد از آغاز پروژه‌هاي علمي – صنعتي به فكر تجاري سازي آنها باشند. در حوزه‌ تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي توجه ويژه به توليد محصول سالم، بهره‌وري مناسب از منابع پايه و استفاده حداقلي از سموم شيميايي و يا حذف آن و توليد ارگانيك محصولات مختلف كشاورزي و دامي، استفاده بهينه از روش‌هاي مختلف مبارزه بيولوژيك و كاهش مصرف انرژي و آب بايد به عنوان سرلوحه‌ فعاليت‌هاي پژوهشي مراكز و موسسات تحقيقاتي بخش قرار گيرند.

تعداد مشاهده خبر18 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal