دبیر انجمن صنفی مرغ گوشتی : خرید دولتی مرغ زنده کیلیویی 1050 تومان برای ذخیره سازی
1385/08/14

 

 

خبرگزاري فارس: دبير انجمن صنفي پرورش دهندگان مرغ گوشتي ايران گفت: به منظور ذخيره سازي مرغ، شركت پشتيباني امور دام علاوه بر گوشت مرغ آماده طبخ، مرغ زنده مرغداران را هم خريداري مي كند.          

 

 

علي آذروش در گفت و گو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، افزود: گرچه تاكنون دولت فقط گوشت مرغ آماده طبخ را خريداري و ذخيره سازي مي كرد، ولي بر اساس نتيجه نشست شب گذشته تشكل هاي مرغداران و مسئولان امور دام وزارت جهاد كشاورزي، از اين پس شركت پشتيباني امور دام وابسته به وزارت جهاد كشاورزي مسئوليت خريد مرغ زنده را هم بر عهده خواهد داشت.

دبير انجمن صنفي پرورش دهندگان مرغ گوشتي ايران ادامه داد: تاكنون كشتارگاه هاي طيور مرغ زنده مرغداران را به قيمت ارزان مي خريدند و گوشت آن را به دولت يا مراكز عرضه مي فروختند، ولي از اين پس براي ذخيره سازي مرغ، خود شركت پشتيباني مرغ زنده مي خرد و آن را به عنوان حق العمل روانه كشتارگاه ها براي ذبح و تبديل به گوشت آماده و نگهداري مي كند.

آذروش افزود: قيمت كف مرغ زنده در حال حاضر كه از سوي دولت تعيين شده هر كيلوگرم مرغ زنده 1050 تومان و گوشت مرغ آماده مصرف 1550 تومان است.

آذروش گفت: با حذف شدن واسطه ها در جريان عرضه گوشت مرغ، سهم بيشتري از قيمت محصول عايد مرغداران مي شود، همچنين با توجه به خريد كيفي گوشت مرغ مرغداران به سمت توليد با كيفيت تر اقدام خواهند كرد.

دبير انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتي ايران خاطرنشان ساخت: شركت پشتيباني امور دام لاشه هاي مرغ بين وزن 1200 تا 1800 گرم را خريداري مي كند و خارج از اين دامنه را نمي خرد. اين تشويقي براي مرغدار به سمت توليد كيفي و بهداشتي تر گوشت مرغ است.

آذروش گفت: گرچه ما به عنوان تشكل غيردولتي روز افزون هميشه از دولت طلبكار بوده و انتقاد مي كرديم، ولي واقعيت اين است كه شركت پشتيباني امور دام كه در دولت قبلي منحل شده بود و وجود خارجي نداشت، در دولت حاضر احيا شد.

دبير انجمن صنفي پرورش دهندگان مرغ گوشتي ايران ادامه داد: احياي شركت پشتيباني امور دام، زماني انجام شد كه مصادف با بحران كاهش مصرف گوشت مرغ به دليل جو رواني ترس از بيماري آنفلونزا بود و اين شركت به موقع به داد مرغداران رسيد.

آذروش ادامه داد: شركت پشتيباني امور دام كه در دوره گذشته حذف شده بود، پس از احياي مجدد و در مديريت كنوني، بالاترين رقم ذخيره سازي گوشت مرغ را در طول عمر خود انجام داد و سال گذشته حدود 60هزار تن گوشت مرغ خريد و ذخيره سازي كرد.

وي تصريح كرد: شركت ياد شده ذرت و سويا به عنوان نهاده توليد مرغ و تخم مرغ حدود 50 تا 100هزار تن خوراك مرغ را در اختيار تشكل هاي مرغداري قرار مي دهد كه به قيمت ارزانتر از بازار و به صورت مدت دار است.

آذروش گفت: مرغداران در سال گذشته دچار بحران شدند و نتوانستند مواد اوليه توليد را به طور مدت دار خريداري كنند، اما شركت پشتيباني امور دام نهاده هاي توليد را به صورت مدت دار در اختيار مرغداران قرار داد.

 

*بازار منطقه هدف صادراتي گوشت و تخم مرغ ايران

 

آذروش با اشاره به وجود تقاضاي فراوان خريد مرغ و تخم مرغ توسط كشورهاي عربي حاشيه خليج فارس، عراق، سوريه، فلسطين و كشورهاي آسياي ميانه گفت: مرغداران علاوه بر تأمين نياز داخل كشور به گوشت مرغ و تخم مرغ با امكانات و تأسيسات موجود، قادرند بين 30 تا 40 درصد مقدار كنوني افزايش توليد داشته باشند كه وجود بازارهاي ياد شده مي تواند هدف صادراتي فرآورده هاي مرغ كشور باشد.

دبير انجمن صنفي پرورش دهندگان مرغ گوشتي ايران خاطرنشان كرد: وزارت خارجه، بازرگاني و اتاق بازرگاني با همكاري يكديگر مي توانند محصولات مرغ و تخم مرغ ايران را روانه كشورهاي منطقه كنند.

آذروش با اشاره به مسلمان بودن كشورهاي همسايه گفت: توليد مرغ و تخم مرغ و ساير فرآورده هاي غذايي در كشور اسلامي ايران ،مزيت خوبي است كه به راحتي مي توان با رو شهاي اصولي توليد كيفي و حفظ استانداردهاي صادراتي و بهداشت محصول در بازارهاي همسايه رسوخ كرد.

وي از تجربه تلخ حضور فرانسويان پس از حضور ناموفق ايران در بازار تخم مرغ كشورهاي عربي ياد كرد و گفت: صادرات مواد غذايي بايد بر اساس اصول و روش هاي علمي صادرات و با حفظ كيفيت بهداشت محصول صورت گيرد وگرنه بازار هدف به راحتي از دست خواهد رفت.
تعداد مشاهده خبر12 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal