رييس سازمان جهاد كشاورزي فارس: نخستين رويكرد دولت نهم، خودكفايي است
1385/09/12

شيراز، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪

 

داخلي. اقتصادي. كشاورزي.

 

رييس سازمان جهادكشاورزي استان‌فارس گفت: نخستين رويكرد دولت نهم در بخش كشاورزي و به‌ويژه براي محصولات مهم، خودكفايي است.

سيدعبدالكريم رضوي يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: تاكنون برنامه‌هاي بسيار مناسب و كارشناسي شده‌اي توسط دولت در راستاي خودكفايي تدوين شده است كه در گام نخست ، بهره برداران و كشاورزان از آن بهره‌مند مي‌شوند.

وي اضافه‌كرد: قبلا نيز موضوع خودكفايي دربرخي محصولات كشاورزي مد نظر بود اما دولت نهم دوران مسير رسيدن به خودكفايي را كوتاه كرد.

رضوي اظهارداشت: پس از خودكفايي در گندم ، امسال قرار است در توليد جو خودكفا شويم و براي خود كفايي در توليد ذرت و شكر برنامه سه ساله و در دانه‌هاي روغني يك برنامه هفت ساله تدوين شده است.

به‌گفته وي، تامين امنيت غذايي كشور از جمله محوري‌ترين موضوعاتي است كه دولت نهم آن را دنبال مي‌كند و برنامه‌هاي مناسبي را براي آن در نظر گرفته است.

وي به موضوع خريدهاي تضميني و توافقي محصولات كشاورزان اشاره كرد و گفت:

دولت امسال تصميم گرفت خريدهاي نقدي انجام دهد كه گام نخست را با پرداخت مستقيم بهاي گندم ازطريق سيستم جام بانك ملت، يك اقدام بسياربزرگ را شاهد بوديم.

رضوي گفت: حدود ‪۴۰۰ميليارد تومان بهاي گندم كشاورزان استان فارس امسال به همراه ساير هزينه‌هاي جانبي مانند حمل از طريق دولت به صورت نقدي پرداخت شد.

 به گفته وي، دولت در كنار خريدنقدي خريدهاي توافقي را نيز آغاز كرد كه به نسبت كيفيت محصولات و به صورت نقدي از آنان خريداري مي‌كرد.

رضوي گفت: اگر خريد توافقي آرام‌آرام بين كشاورزان متداول شود ضمن اينكه بازار ازنوسان شديدقيمت به‌يك تعادل مي‌رسد، كيفيت ارايه محصولات نيز افزايش مي‌يابد.

رييس سازمان جهاد كشاورزي استان فارس تقويت و توانمندسازي تعاوني‌ها و تشكل‌هاي بخش كشاورزي را از ديگر سياست‌هاي موفق دولت برشمردو گفت: با اين شيوه‌كشاورزان خود حلال‌مشكلات هستند وضمن حمايت‌هاي دولت براي تامين بخشي از نقدينگي تعاوني‌ها و حذف دلالان و واسطه‌ها، بسياري‌از مشكلات توسط بهره‌برداران حل‌خواهد شد.

وي تشكيل صندوق حمايت از توسعه سرمايه‌گذاري‌هاي بخش كشاورزي را از جمله سياست‌هاي خوب دولت برشمرد و گفت: تيرماه سال گذشته وهنگام تاسيس‌اين صندوق دراستان فارس با ‪۱۳ميليارد ريال سرمايه كار خود را آغاز كرد اما هم‌اكنون سرمايه آن پس از ‪۱۵ماه به ‪۷۶ميليارد ريال رسيده است.

به‌گفته وي، از طريق اين صندوق مكانيزم تسهيلات تغييركرده،بسياري‌از مشكلات وثيقه وضامن برداشته مي‌شود واعضاي آن كه ازتعاوني‌ها هستند،مشكلات كشاورزان را درك كرده و از آنان حمايت مي‌كنند.

رضوي بابيان‌اينكه توسعه درتمام كشورها ابتدا از محور كشاورزي عبور كرده است، گفت: دولت، كشاورزي را زيربناي توسعه قرار داده است و در اين راستا برنامه ريزي مي‌كند.اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر19 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal