وزير جهاد كشاورزي تصميمات دولت در استان گلستان را تشريح كرد
1387/02/28

 

وزير جهاد كشاورزي در گرگان اعلام كرد: براي توليد و تامين آب مورد نياز بخش كشاورزي گلستان، تصميمات خوبي اتخاذ شده است.

به گزارش ايرنا ، مهندس محمد رضا اسكندري با اشاره به مصوبات جلسه كارگروه آب و كشاورزي استان گلستان كه با حضور رئيس‌جمهوري برگزار شد، اضافه كرد: در ارتباط با بحث استفاده از سيستم‌هاي آبياري تحت فشار، اصلاح و احياي آب‌بندانها و احياي قنوات، اعتباراتي در نظر گرفته شده است.

وي افزود: اين تصميمات كمك مي‌كند كه رتبه‌هاي برتر كشاورزي استان گلستان در سطح كشور، كماكان حفظ شود.

وي با اشاره به رتبه سوم توليد گندم، رتبه نخست توليد دانه‌هاي روغني و رتبه اول توليد جو كشور كه از آن گلستان است، اضافه كرد: علاوه براين استان گلستان ‪۵/۲درصد از مواد پروتئيني كشور را هم تامين مي‌كند و اساسا ماهيت اين استان، كشاورزي است و درصد بالايي از جمعيت، اشتغال مستقيم و غيرمستقيم با فعاليتهاي كشاورزي دارد.

وي با اشاره به بازديد سرزده رئيس جمهوري از روستاي "ميانكاله" و بررسي نزديك مسائل و مشكلات اين منطقه در تامين آب كشاورزي، افزود: با توجه به دستور رئيس‌جمهوري به وزارت‌خانه‌هاي جهاد كشاورزي و نيرو براي رفع اين مشكلات، قطعا گروههايي از وزارت جهادكشاورزي در اين منطقه مستقر خواهند شد تا از نزديك، مسائل طراحي شده و در رفع مشكل كشاورزان، تسريع شود.

وزير جهاد كشاورزي همچنين با اشاره به خسارات سرماي بي‌سابقه زمستان گذشته اظهار داشت: اقدامات كوتاه‌مدتي مصوب شده و در حال انجام است و در بودجه سنواتي هم ديده شده است.

مهندس اسكندري افزود: ‪۷۵۰ميليارد تومان بودجه ستاد حوادث غيرمترقبه سال ‪۸۷ كه در وزارت كشور تصويب شده، هم‌اينك طي دو مرحله، شامل ‪۲۳۰ميليارد تومان در بحث بيمه و ‪۲۵۰ميليارد تومان نيز براي انجام اقدامات ضربتي در كشور اختصاص يافته كه قطعا استان گلستان نيز در اين اعتبارات، سهيم خواهد بود.

وي اضافه كرد: اما براي برخورد ريشه‌اي‌تر با حوادثي نظير سرما و خشكسالي كه در كشور اتفاق مي‌افتد، دولت لايحه دو هزار ميليارد توماني را به تصويب رسانده و به مجلس ارايه كرده است.

به گفته وي، در اين لايحه، موضوعات مختلف از جمله بحث خسارات و نيز اقداماتي كه بايد براي احياي باغاتي كه در اثر سرما از بين رفته در نظر گرفته شده است.

وي افزود: طي بازديدهايي كه از باغات استان گلستان داشته‌ايم برخي از اين باغات كاملا از بين رفته و احياي مجدد اين باغها حداقل پنج تا شش سال طول مي‌كشد و لذا نيازمند حمايت است.

وي خاطرنشان كرد: در لايحه اخير، مباحث مختلفي از جمله بهينه‌سازي مصرف آب، تامين آب، ترويج سيستمهاي آبياري و مسائل آبخيزداري ديده شده كه اميد است به رفع مشكلات كشاورزان كمك كند.

وزير جهاد كشاورزي در ادامه با بيان اين كه طي سالهاي گذشته به بحث آب و استفاده از آن در بخش كشاورزي در استان گلستان، توجه نشده است، اظهار داشت، در گلستان قريب ‪۶۱۰هزار هكتار اراضي در اختيار بخش كشاورزي است كه از اين سطح، ‪۷۵درصد به شكل ديم كشت مي‌شود.

مهندس اسكندري اضافه كرد: قطعا توليدي كه بخواهد به شكل ديم انجام شود حتي در استاني مانند گلستان كه آب هم دارد، اين توليد ناپايدار بوده و نمي‌توان روي آن، حساب كرد، زيرا با كم و زياد شدن بارندگي، ميزان توليد دستخوش تغييرات مي‌شود.

وي يادآور شد: از آنجايي كه ظرفيت آب در گلستان وجود دارد، ما در پي آن هستيم كه با استفاده از همين منابع آبي دراختيار استان، حداقل۲۰الي۳۰ درصد از اراضي ديم را به آبي تبديل كنيم و اين جزو مصوبات سفر دوم در بخش كشاورزي است.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهادكشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
/www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر12 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal