33 درصد طرح هاي پژوهشي كشور مربوط به مجموعه وزارت جهاد كشاورزي است
1391/09/28

 رييس سازمان تحقيقات آموزش و ترويج بخش كشاورزي گفت: بر اساس گزارش شوراي عالي عتف، 33 درصد طرحهاي پژوهشي اجرا شده در كشور مربوط به مجموعه وزارت جهاد كشاورزي است كه اين موضوع نشان دهنده گستردگي اين بخش در كشور است.

به گزارش ايرنا، جهانگير پرهمت روز سه شنبه در آيين رونمايي از دستاوردهاي تحقيقاتي و تجليل از پژوهشگران برتر جهاد كشاورزي افزود: شوراي عالي عتف هر ساله مي بايست گزارش عملكرد پژوهشي كشور را تدوين و با تصويب دولت به مجلس شوراي اسلامي ارايه دهد.

وي اظهار داشت: امروزه پژوهش در بخش كشاورزي تفاوتهاي چشمگيري در عرصه كشور داشته است و بنا بر اين بايد شرايط مطلوبي براي پژوهشهاي اين بخش مهيا شود.

پرهمت با بيان اين كه، متوسط عمر طرحهاي پژوهشي سه سال است، تصريح كرد: در طول سالهاي 88 ، 89 و 90 از عمر دولت دهم، 26 هزار و 265 طرح و پروژه تحقيقاتي اجرا شده، در حالي كه در سه سال 85، 86 و 87 از عمر دولت نهم، 22 هزار و 89 طرح اجرا شده است.

وي اضافه كرد: فعاليتهاي دولت دهم 19 درصد رشد داشته كه اين نشان دهنده فعال بودن پژوهشگران بخش كشاورزي است.

رييس سازمان تحقيقات آموزش و ترويج بخش كشاورزي اظهار داشت: طي سه سال دولت نهم 37 رقم جديد معرفي شد كه اين تعداد در سه سال آخر دولت دهم به 70 مورد رسيد كه اين نيز رشد 89 درصدي را نشان مي دهد.

وي اضافه كرد: همچنين طي دولتهاي نهم و دهم 107 رقم جديد معرفي شده است كه البته معرفي يك رقم ممكن است 10 تا 12 سال به طول انجامد.

مشاور وزير جهاد كشاورزي گفت: با عنايت وزير جهاد كشاورزي به كشاورزي دانش بنيان، در سال 90 تاسيسات احداث شده 73 هزار و 350 متر مربع، آزمايشگاههاي تحقيقاتي 37 هزار و 830 متر مربع، احداث گلخانه اي 33 هزار متر مربع بوده است.

وي ادامه داد: طي اين مدت، تجهيز اين مزارع به آبياري مكانيزه 22 هزار و 650 هكتار بوده كه اين اراضي قبلا فاقد تجهيزات آبياري نوين بوده اند، اما با تلاشهاي وزارتخانه اين امر محقق شده است.پرهمت گفت: طي اين مدت 217 حلقه چاه براي اراضي حفر و تجهيز و حدود 12 هزار متر مكعب ظرفيت استخر ذخيره آب ايجاد شده است كه تمامي اينها ظرفيتهاي بخش كشاورزي براي توسعه و رونق كشور است.

وي اضافه كرد: اقدامات خوبي براي تعويض و انتقال فناوري صورت گرفته است به طوري كه دفتر تجاري سازي تحقيقات و انتقال فناوري در سال 88 داير شده و اين دفتر امروز به عنوان يك سيستم پيش رو در انتقال فناوري و تجاري سازي تحقيقات در كشور مطرح است.

رييس سازمان تحقيقات آموزش و ترويج كشاورزي به ايجاد فن بازار در سال 89 اشاره كرد و گفت: امروز فرهنگ فن بازار به عنوان يك فرهنگ عمومي تبديل شده و مورد استقبال عموم قرار گرفته است.

وي گفت: در حوزه كشاورزي بخش ترويج كشاورزي با رويكرد جديدي مطرح شد تا به جاي پراكنده كاري به صورت متمركز درآيد، به طوري كه انتقال ميانگين توليد با استفاده از ارقام جديد مديريت مرزعه، توليد سالم و ارگانيك مورد توجه قرار گرفته است.

پرهمت گفت: اقدامات ترويجي براي مديريت عرصه هاي منابع طبيعي متمركز شده است كه در بخش فرسايش، پس از گذشت 34 سال از پيروزي انقلاب اسلامي، هنوز از سير قهقرايي تخريب مراتع و افرايش سرعت فرسايش خاك به عنوان يك معضل ياد مي كنيم در حالي كه با وجود فعاليتهاي خوبي كه در اين حوزه صورت گرفته هنوز در اين بخش با مشكلاتي مواجه هستيم.وي در خصوص اصلاح شخم در جهت سطح شيب اراضي كشاورزي گفت: در حال حاضر 5/4 ميليون هكتار از اراضي ديم كشور در سطح شيب شخم زده مي شود كه بايد با ترويج و آموزش كشاورزان اين موضوع اصلاح شود.رييس سازمان تحقيقات آموزش و ترويج بخش كشاورزي ادامه داد: طبق برنامه ريزي، وزارت جهاد در توليد لاين هاي دام، طيور و آبزيان به سمتي حركت كرده ايم كه در لاين طيور به خودكفايي برسيم تا نياز كشور در داخل تامين شود و صادركننده مرغ اجداد در منطقه باشيم.

تعداد مشاهده خبر11 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal