اخبار و گزارشات پيرامون برگزاري همايش فرهنگ جهادي
1388/02/14

 

يادداشت  اول :

برگزاري دومين همايش در سي امين سال تشكيل جهادسازندگي

بدنبال ابراز خرسندي رهبر معظم انقلاب از تلاش فعالان عرصه فرهنگ و مديريت جهادي در تبيين اصول و مباني و ويژگيهاي آن فرهنگ،  حوزه نمايندگي ولي فقيه در وزارت جهاد كشاورزي بر آن است مقدمات برگزاري دومين همايش ملي فرهنگ و مديريت جهادي را فراهم آورد. دراين راستا اولين جلسه شوراي سياستگزاري همايش با هدف ترسيم سياستها و خط مشي هاي اساسي و اصولي برگزاري دومين همايش با حضور انديشمندان، صاحب نظران و جهادگران با سابقه در تاريخ 12/9/87 در دفتر نماينده  ولي فقيه برگزار گرديد.

          در جلسه مذكور حاضران بالاتفاق بر اين باور بودند كه پس از برگزاري اولين همايش ملي فرهنگ و مديريت جهادي درسال 1386 و نيز چندين همايش ستادي و استاني با اين عنوان در سالهاي 1386 و 1387 ، اقدامات مفيد و موثري در جمع آوري آراء و نظرات مختلف در زمينه  علمي و نظري در زمينه  فرهنگ و مديريت جهادي بعمل آمده و منابع غني و سودمندي جمع آوري گرديده است.

          اينك در آستانه سي امين سالروز تشكيل نهاد مقدس جهادسازندگي با كوله باري از تجارب سي ساله تلاش و مجاهدت موفقيت آميز تحت لواي فرهنگ و مديريت جهادي  اكنون زمان آن فرا رسيده است كه با برگزاري دومين همايش ملي فرهنگ و مديريت جهادي وارد مبحث «راههاي كاربردي كردن دستاوردهاي گذشته» شده و بتوان از داخل نظريه ها و عقايد ذهني دستورالعمل ها و روشهاي كاربردي براي نهادينه كردن و تعميق و ترويج فرهنگ و مديريت فرهنگ و مديريت جهادي را    استخراج ، تبيين و نهادينه كرد.

همايش دوم براي ارائه راهكارهاي اجرائي جهت استفاده درسيستم اداري وزارتخانه و ساير دستگاهها هدف گذاري شده است اميد كه با استقبال و همكاري استادان و پژوهشگران ، مديران فرهنگي ، هنرمندان و صاحب نظران ارجمند بتواند به غناي علمي حركت فرهنگي جهاد بيافزايد .


مجموعه سخنراني ها و مقالات همايش ملي فرهنگ و مديريت جهادي – جلد سوم- منتشر شد .

به همت دفتر نماينده ولي فقيه در وزارت جهاد كشاورزي سومين مجموعه سخنراني ها و مقالات همايش فرهنگ و مديريت جهادي منتشر شد . اين مجموعه كه در مقطع رحلي و تعداد 165 صفحه با تيراژ 1500 نسخه به زيور چاپ آراسته شده است ، در بردارنده چهار سخنراني و نه مقاله پيرامون فرهنگ و مديريت جهادي ميباشد كه روز 26 خرداد ماه در همايش يك روزه اي كه به همين عنوان در سالن شهداي هفتم تير وزارت جهادكشاورزي برگزار شد ارائه گرديد .

 

دومين همايش ملي فرهنگ و مديرت جهادي در روزهاي 26 و 27 خرداد ماه 1388 برگزار مي شود .

بنا به تصويب شوراي سياست گذاري دومين همايش ملي فرهنگ و مديريت جهاد ي دومين همايش ملي فرهنگ و مديرت جهادي در روزهاي 26 و 27 خرداد ماه سال آينده در تهران برگزار مي شود همچنين كميته علمي همايش سه محور عمده و 16 محور جزئي را براي تاليف مقاله تصويب و با انتشار پوستري به عموم علاقمندان ، نويسندگان اطلاع رساني كرده است . علاقمندان مي توانند جهت كسب اطلاعات بيشتر به وب سايت همايش به نشاني : www. Velayat.agri-jahad.ir مراجعه نمايند .

 

تصويب محورهاي همايش ملي فرهنگ و مديريت جهادي

بر اساس يكي از مصوبه هاي شوراي سياستگذاري دومين همايش ملي فرهنگ و مديريت جهادي ، كميته علمي همايش دوم با تركيب تعدادي از اعضاي شوراي سياستگذاري همايش و تعدادي از چهره هاي علمي و جهادي تشكيل گرديد و پس از برگزاري جلسات متعدد ، محورهاي اصلي همايش را به شرح زير تصويب و ابلاغ شده است .

-         تبيين فرهنگ و مديريت جهادي و شاخص هاي آن

-         نقد و آسيب شناسي فرهنگ و مديريت جهادي

-         بازآفريني ، الگو سازي و راهكارهاي ترويج و توسعه فرهنگ و مديريت جهادي

تعداد 65 چكيده مقاله به دبيرخانه كميته علمي همايش رسيد .

تا پايان فروردين ماه سالجاري تعدا 65 چكيده مقاله به دبيرخانه كميته علمي دومين همايش مل فرهنگ و مديريت جهاد يرسيد .به گفته دبير كميته علمي فرهنگ و مديريت جهادي رسيد به گفته دبير كميته علمي از اين تعداد چكيده تعدا 50 چكيده مقاله مورد بررسي اوليه قرار گرفته و از نويسندگان آنها درخواست اصل مقاله شده است .

 

حضور مقامات عالي رتبه در همايش فرهنگ و مديريت جهادي

بنا به تصويب شوراي سياست گذاري دومين همايش فرهنگ و مديريت جهادي در مراسم افتتاحيه و اختتاميه همايش از مقامات عالي رتبه كشوري و لشگري براي ايراد سخنراني در همايش دعوت خواهد شد .

آقاي طاهري همچنين گفت : به منظور ارتقاي سطح علمي همايش و بنا به تصويب شوراي سياست گذاري مقرر شد علاوه بر فراخوان عمومي از تعدادي از افراد صاحب نظر در حوزه فرهنگ و مديريت جهادي براي ارائه مقالات در محورهاي مورد نظر دعوت به ارائه مقاله گردد.

 

تعاون و همفكري براي بازسازي و سازندگي در انديشه امام خميني

بازسازي و سازندگي جز از طريق تعاون و همفكري ميسر نيست و اين كشور متعلق به اسلام و همه ملت ايران است و همان گونه كه در جنگ همه در كنار هم بودند در صلح و سازندگي هم بايد كنار يكديگر باشند. امكاناتي كه در بازسازي و سازندگي توجه به آن ضروري است استفاده از نيروهاي عظيم در بازسازي و بها دادن به موضع انقلاب  به خصوص جبهه رفته ها و توسعه حضور مردم در كشاورزي وضعيت و تجارت و بازسازي شهرهاي تخريب شده و شكستن ظلم انحصار در تجارت داخل و خارج به افراد خاص متمكن و مرفه و بسط آن به توده هاي مردم جامعه مي باشد .( سخنراني امام خميني (ره) 11/7/67)

 

درخواست امام خميني از همه اقشار كشور براي مشاركت در فقرزدايي و ساختن نقاط دوردست و محدود

دانشجوهاي عزيز ، متخصصان ، مهندسان ، بازاريان و كشاورزان و همه قشرهاي ملت داوطلب براي اين است كه ايراني به طور مخروبه به دست ما رسيده است  (را) بسازند . از اين جهت بايد ما بگوئيم يك جهاد سازندگي موسوم كنيم اين جهاد را به جهاد سازندگي كه همه قشرهاي ملت ، زن ، مرد، پير و جوان ، دانشگاهي و دانشجو ، مهندسان و متخصصان شهري و دهاتي همه با هم بايد تشريك مساعي كنند و اين ايران را كه خراب شده است ، بسازند و البته آن جاهايي كه ساكن عشاير است دهات دورافتاده كه به طور تقريبي هر كدام از گروهها مي آيند شكايت از وضعشان دارند ، مي گويند برق نداريم ، خانه نداريم ، آب نداريم ، بهداري نداريم و همه صحيح مي گويند .(اولين پيام امام خميني در تشكيل جهاد سازندگي)

 

فرآيند شكل گيري  همايش هاي فرهنگ و مديريت جهادي

 

مقدمه:

جهاد سازندگي از جمله اولين نهادهاي انقلابي مي باشد كه بر اساس فرمان بنيانگذار كبير انقلاب اسلامي ، امام خميني (ره)     و با هدف انتقال نسيم روح بخش انقلاب به مناطق محروم روستايي و كمك به توسعه همه جانبه در عرصه هاي مختلف فرهنگي ، اجتماعي و اقتصادي و...  پا به عرصه حيات گذاشت اين نهاد مقدس و مردمي در مدت كوتاهي توانست  درسايه فرهنگي كاملا اساسي و مردم نهاد و بر پايه ايمان ، ايثار و اعتقاد خدمات  بسيار   ارزنده اي در روستاها انجام دهد . فرهنگ مذكور كه كاملا منحصر به فرد و استثنايي و تحت عنوان « فرهنگ جهادي » شناخته مي شود ،در دوران سازندگي وارد فضاي جديدي از توسعه و بالندگي شد و به دنبال ادغام وزارتين ( جهاد سازندگي و كشاورزي ) و تشكيل وزارت جهاد كشاورزي در سال 1379 و با توجه به شرايط جديدي  كه بوجود آمده بود ضرورت برنامه ريزي براي پيشرفت و توسعه كشاورزي ايران اسلامي با كمك فرهنگ و مديريت جهادي بيش از پيش احساس شد . در جهت حمايت از اين روند حيات بخش و با پشتيباني  حضرت آيت ا...  عالمي نماينده محترم ولي فقيه در وزارت جهادكشاورزي تصميم گرفته شد  براي تقويت و شناساندن فرهنگ و مديريت جهادي ، همايش ملي تحت عنوان « فرهنگ و مديريت جهادي » برگزار شود تا حركتي براي رشد و اعتلاي اين فرهنگ و نقش آفريني روزافزون آن در تحقق اهداف والا انقلاب اسلامي باشد .

 

1- اولين همايش ملي فرهنگ و مديريت جهادي (1386)

اولين همايش ملي « فرهنگ و مديريت جهادي » كه اهميت آن در عالي ترين سطح وزارت جهاد كشاورزي ضرورتي اقتضايي و كاربردي تلقي گرديد ، با تشكيل « شوراي سياست گذاري همايش » كار خود را آغاز نمود . بر اساس تصميم گيري اين شورا مراحل مقدماتي و اجرايي در قالب كميته هاي علمي ، اجرايي و اطلاع رساني پيگيري گرديد .

اولين همايش ملي فرهنگ و مديريت جهادي روزهاي 26 و 27 خرداد ماه سال جاري و با شركت بيش از 1000 نفر از كارشناسان ، صاحبنظران و متخصصين مباحث توسعه روستايي و كشاورزي همراه با جمعي از پيشكسوتان جهادسازندگي برگزار شد .

گزارش زير شمه اي از فعاليت ها و اقدامات مختلف اركان اولين همايش فرهنگ و مديريت جهادي در سال 86، همايش فرهنگ و مديريت جهادي در سال 87 و فعاليت ها ي انجام شده براي دومين همايش ملي فرهنگ و مديريت جهادي مي باشد

 

الف ) شوراي سياست گذاري

به منظور هدايت ، نظارت و پشتيباني علمي و اجرايي اولين همايش ملي فرهنگ و مديريت جهادي شوراي سياست گذاري همايش به رياست حضرت آيت ا... عالمي ( نماينده ولي فقيه در وزارت جهاد كشاورزي )  و چند نفر  از معاونين وزير ، مديران كل ستادي و چند نفر از  انديشمندان و صاحب نظران عرصه جهاد سازندگي به همراه  روساي كميته هاي سه گانه تحت پوشش شورا تشكيل شد . شوراي سياست گذاري همايش با برگزاري جلسات متعدد با تصويب كميته هاي كارشناسي شورا ، بررسي و تعيين منابع مالي همايش و تصويب نهايي محورها و موضوعات همايش  نقش مهمي  در راهبري اولين همايش ملي فرهنگ و مديريت جهادي به عمل آورد .بر اساس تصميم گيري شوراي سياستگذاري ، برگزاري همايش در قالب كميته هاي علمي ، اجرايي و اطلاع رساني پيگيري شد .

شوراي سياست گذاري اولين همايش ملي فرهنگ و مديريت جهادي محورهاي اين همايش را بشرح زير تصويب نمود :

 

محورهاي اولين همايش ملي فرهنگ و مديريت جهادي  :

1-         شناخت و تبيين مباني و رويكردهاي فرهنگ و مديريت جهادي

1-1-        فرهنگ و مديريت جهادي در آيينه انديشه امام و رهبري

1-2-        بازشناسي مفهومي و مباني اعتقادي فرهنگ و مديريت جهادي

1-3-        ويژگيهاي فرهنگ جهادي ( چارچوبها ، الگوها ،آرمانها و ...)

1-4-        زمينه هاي شكل گيري و عوامل موثر در ايجاد ، توسعه و پويش فرهنگ فرهنگ و مديريت جهادي

 

2-         تحليل و ارزيابي آثار فرهنگ و مديريت جهادي در حوزه هاي مختلف

2-1-        نفش فرهنگ و مديريت جهادي در تقويت و توسعه سرمايه هاي اجتماعي و مشاركت مردمي

2-2-        نقش فرهنگ و مديريت جهادي در تثبيت انقلاب اسلامي ، دفاع مقدس ، محروميت زدايي ، عرصه هاي علمي – پژوهشي ، توسعه منابع انساني و ...

2-3-        نقش فرهنگ و مديريت جهادي در خودكفايي محصولات كشاورزي

2-4-        آسيب شناسي و ارزيابي فرهنگ و مديريت جهادي

 

3-        رهيافت ها و الگوهاي فرهنگ و مديريت جهادي

3-1-        بررسي راهكارهاي تعميق و تعميم فرهنگ و مديريت جهادي

3-2-        الگوهاي تحول و بازآفريني فرهنگ و مديريت جهادي

3-3-        تبيين چشم اندازها و شيوه هاي علمي ( نقشه مسير ) براي نهادينه كردن فرهنگ و مديريت جهادي

3  -4- الگوهاي موفق مديريتي در فرهنگ و مديريت جهادي

ب) كميته علمي

كميته علمي همايش به رياست آقاي دكتر رحيمي سوره ( رئيس مركز تحقيقات و بررسي مسايل روستايي ) با تركيبي از 13 نفر از صاحبنظران و پيشكسوتان جهاد سازندگي تشكيل و با برگزاري جلسات متعدد ، محورها و موضوعات همايش را تعيين نمود و پس از مراحل اطلاع رساني و دريافت چكيده مقالات ، نسبت به بررسي حدود 160 چكيده مقاله رسيده به دبير خانه همايش و برقراري ارتباط و مكاتبه با نويسندگان مقالات برگزيده اقدام هاي لازم را انجام داد و تعداد 108 مقاله دريافتي براي ارزيابي و داوري توسط كميته علمي همايش آماده شد .

هر كدام از مقالات مذكور توسط دو نفر از متخصصين و صاحبنظران مورد ارزيابي و داوري قرار گرفت سرانجام با انجام فعاليت هاي اوليه كميته علمي همايش تعداد 70 مقاله بر اساس چارچوب همايش اصلاح و به دبير خانه همايش واصل شد كه پس از ارزيابي هاي نهايي تعداد 29 مقاله بصورت سخنراني در طي  دو روز همايش براي شركت كنندگان در همايش  ارائه گرديد .

 

ج)كميته اجرايي

كميته اجرايي همايش به رياست  آقاي هدايت نژاد ( مدير كل دفتر نماينده ولي فقيه ) و با تركيبي از 12 نفر از نمايندگان واحدهاي مختلف اجرايي وزارتخانه تشكيل و با برگزاري جلسات متعدد نسبت به پيگيري فعاليت هاي اجرايي و پشتيباني همايش ( تامين منابع مالي ، تجهيزات اداري ، پذيرش و اسكان ميهمانان ، پذيرايي از شركت كنندگان به حراست و اياب و ذهاب و ... ) اقدامات موثري  انجام داد .

 

ت) كميته اطلاع رساني و ارتباطات

كميته اطلاع رساني همايش به رياست دكتر انصاري فرد ( مدير كل روابط عمومي ) و با تركيبي از كارشناسان امر و نمايندگان كميته هاي علمي و اجرايي تشكيل و با برگزاري جلسات متعدد هماهنگي ها و اقدامات لازم را براي طراحي و چاپ پوستر اطلاع رساني ، انتشار خبرنامه همايش ، تهيه و پخش تيزرهاي اطلاع رساني همايش از شبكه هاي تلويزيوني و چاپ پوستر همايش در روزنامه هاي كثيرالانتشار و همچنين چاپ چكيده مقالات همايش به انجام رساند .

 

2- همايش فرهنگ و مديريت جهادي (1387)

بنا به تصميم شوراي سياست گذاري همايش فرهنگ و مديريت جهادي در سال 1387 علاوه بر ستاد وزارت خانه در مراكز     استان ها نيز برگزار و با توجه به نامگذاري سال 87 به عنوان سال « نوآوري و شكوفايي » محور « نوآوري و شكوفايي در فرهنگ و مديريت جهادي » براي تهيه مقالات توسط نويسندگان منتخب تعيين گرديد .

در همايش سال 1387 شوراي سياست گذاري همايش با رياست حضرت آيت ا... عالمي و تركيب 16 نفر از متخصصين امر و پيشكسوتان جهادسازندگي و كميته علمي همايش با رياست دكتر محسن صمدي و عضويت 8 نفر متخصص امر و كميته ارتباطات و اطلاع رساني همايش نيز به رياست آقاي علي اصغر هدايت نژاد و عضويت 10 نفر از مسئولين و كارشناسان مرتبط ضمن برگزاري جلسات متعدد ، هماهنگي هاي لازم را براي برگزاري همايش در ستاد وزارتخانه انجام دادند .

لازم به ذكر است كه در همايش سال1387  علاوه بر سخنراني حضرت آيت ا... عالمي نماينده ولي فقيه و  سردار افشار معاون سياسي وقت وزير كشور ، تعداد8 مقاله نيز به صورت سخنراني به شركت كنندگان در همايش كه طي يك روز و در محل سالن 7 تير وزارتخانه برگزار شد ، ارائه گرديد .

 

3- دومين همايش ملي فرهنگ و مديريت جهادي ( سال 1388)

بدنبال اظهار شعف و ابتهاج مقام معظم رهبري در پيامي كه پس از برگزاري اولين همايش ملي فرهنگ و مديريت جهادي در سال 86 ابلاغ فرمودند و با توجه به پشتيباني نماينده ولي فقيه در وزارت جهادكشاورزي در نظر است دومين همايش ملي فرهنگ و مديريت جهادي در سي امين سالروز تشكيل جهاد سازندگي در روزهاي 26 و 27 خرداد ماه سال1388  در تهران برگزار شود . در همين راستا و با آغاز به كار اركان همايش و برگزاري جلسات متعدد سه محور اصلي و يازده محور فرعي براي نگارش مقالات توسط انديشمندان ، صاحبنظران و محققين و ساير علاقمندان انتخاب و در قالب انتشار پوستر اطلاع رساني همايش و همچنين پايگاه اطلاع رساني حوزه نمايندگي ولي فقيه انعكاس داده شد.

 

محورهاي انتخاب شده براي دومين همايش ملي فرهنگ و مديريت جهادي

1- تبيين فرهنگ و مديريت جهادي و شاخص هاي آن

   1-1- تبيين مباني اعتقادي ، ارزشهاي اساسي و شاخص هاي فرهنگ و مديريت جهادي

   2-1- سير تحول و تطور فرهنگ سازماني و مديريت جهادي

   3-1- بررسي تاثير تفكرات ، خصوصيات و الگوهاي رفتاري رهبران نظام در شكل گيري فرهنگ و مديريت جهادي

   4-1- مقايسه تطبيقي سبك مديريت جهادي با ساير سبك هاي مديريتي

  5-1- تبار شناسي فرهنگ و مديريت جهادي

 

2- نقد و آسيب شناسي فرهنگ و مديريت جهادي

   1-2- بررسي علل تاثير پذيري فرهنگ و مديريت جهادي از نظام بوروكراسي

   2-2- بررسي نقادانه فرهنگ و مديريت جهادي در جامعه امروز با توجه به تحولات محيطي

   3-2- آسيب شناسي ساختار سازماني و سبك مديريتي مديران جهادي

   4-2- نقد عملكرد متوليان فرهنگي در حفظ ، ترويج و توسعه فرهنگ و مديريت جهادي

    5-2- نقد تاثير گذاري دولت ، مجلس و مراكز قدرت بر فرهنگ و مديريت جهادي

 

3- بازآفريني ، الگو سازي و راهكارهاي ترويج و توسعه فرهنگ و مديريت جهادي

   1-3- تحقق خودكفائي و محروميت زدائي از طريق توسعه فرهنگ و مديريت جهادي

   2-3- الگوها و راهكارهاي تقويت و توسعه سرمايه هاي اجتماعي و مشاركتهاي مردمي با رويكرد فرهنگ و مديريت جهادي

   3-3- نقش آفريني فرهنگ و مديريت جهادي در تحقق چشم انداز نظام جمهوري اسلامي ايران

   4-3- نقش تشكلهاي غير دولتي در گسترش فرهنگ و مديريت جهادي

   5-3- راهكارهاي توسعه ، ترويج و نهادينه كردن فرهنگ و مديريت جهادي در نظام اداري

   6-3- بازسازي فرهنگ وومديريت جهادي متناسب با تحولات محيطي

همچنين بر اساس هماهنگي هاي بعمل آمده كار ساخت كليپ ها و آنوس و تيزرهاي تبليغاتي معرفي همايش آغاز شده و پوستر فراخوان مقاله براي همايش نيز  علوه بر توزيع در مراكز اداري و دانشگاهي، در چند روزنامه كثير الانتشار نيز چاپ شده است .

 

 

 

 

تعداد مشاهده خبر11 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal