معاون وزير جهادكشاورزي: دبيرستانهاي كشاورزي در روستاها ايجاد مي‌شود
1386/02/26

كرمان، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪

داخلي. اقتصادي. كشاورزي.

معاون ترويج و نظام‌هاي بهره‌برداري وزير جهادكشاورزي گفت: دبيرستانهاي موجود در روستاها به دبيرستان و هنرستان كشاورزي تبديل مي‌شوند.

پيمان فلسفي روز چهارشنبه در حاشيه پنجمين جشنواره ملي زيتون در كرمان به ايرنا گفت: اين برنامه با مشاركت معاونت‌هاي ترويج و آموزش و تحقيقات وزارت جهاد كشاورزي، وزارت آموزش و پرورش و سازمان آموزش فني و حرفه‌اي در دست تدوين است.

وي هدف از اجراي اين طرح را ماندگاري جوانان در روستاها و تقويت حضور آنان در عرصه توليد عنوان كرد و افزود: براين اساس جوانان روستاهابا شيوه هاي علمي كاشت، داشت و برداشت آشنا مي‌شوند.

او گفت: در مرحله دوم اين طرح، شعب دانشگاه جامع علمي و كاربردي براي تشويق جوانان به ادامه تحصيل با شرايط آسان، در روستاها ايجاد خواهد شد.

معاون وزير جهادكشاورزي تاكيد كرد: بايد شرايطي فراهم شود تا جوانان روستا پس از آموزش در دبيرستانها و هنرستانهاي كشاورزي بدون مانع و با درنظر گرفتن امتيازهايي فعاليت خود را در همان روستا ادامه دهند.

وي زمان بندي انجام اين دو مرحله را ‪۱۰سال اعلام كرد و گفت: وزارت جهادكشاورزي مشوق‌ها و زمينه‌هاي فرهنگي اين كار را فراهم مي‌كند.

او همچنين شمار دانش‌آموختگان كشاورزي جوياي كار را ‪۴۲هزار نفر بيان كرد و افزود: معاونت ترويج وزارت جهاد كشاورزي با مشاركت سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي در حال تدوين برنامه‌اي براي استقرار اين افراد در روستا و كنار كشاورز است.

فلسفي گفت: دستورالعمل اين برنامه به زودي از سوي وزير جهادكشاورزي به استانها ابلاغ مي‌شود.

وي اعلام كرد: به زودي شبكه "مشاوره خدمات فني و مهندسي كشاورزي" براي اشتغال دانش‌آموختگان و تقويت ماندگاري كشاورز در روستا در سراسر كشور ايجاد مي‌شود.

وي افزود: وزارت جهادكشاورزي درصدد تقويت ارتباط بين كارشناسان و توليدكنندگان بخش كشاورزي است.

معاون وزير جهادكشاورزي اين ارتباط را موجب دلگرمي توليدكننده دانست و گفت: بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه اعتماد و اطمينان كشاورزان به توليد در مقايسه با گذشته بيشتر شده است.

وي اظهارداشت: روحيه توليد، كار، تلاش و ماندن در روستا طي دو سال گذشته تقويت شده است.

فلسفي گفت: البته ممكن است برخي كشاورزان از انجام فعاليت در روستا و شرايط محل زندگي خود رضايت نداشته باشند كه اين دغدغه مورد توجه دولت نيز مي‌باشد.

وي افزود: ظرفيت‌هاي بخش كشاورزي كشور شناسايي شده و برنامه‌هايي در اين چارچوب در حال تدوين و يا در دست اجراست.

او به برخي گفته‌ها و نوشته‌ها مبني بر نبود ارتباط بين ترويج، تحقيق و كشاورز هم اشاره كرد و گفت: با برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته، اكنون ترويج و تحقيقات با نياز كشاورز آميخته شده است.

معاون وزير جهادكشاورزي گفت: با اين حال تا رسيدن به نقطه مطلوب فاصله داريم اما به كارگيري يافته‌هاي تحقيقاتي به عنوان يك ضرورت موردتوجه دست اندركاران بخش كشاورزي است.

وي با بيان اين كه ترويج در گذشته كمتر در عرصه كشاورزي حضور داشت، بر عملياتي و كاربردي كردن تحقيقات در اين بخش تاكيد كرد.
اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر9 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal