رییس سازمان دامپزشکی بیان کرد: آخرین خبر‌ها از آنفلوآنزای طیور، رفع مشکل صادرات میگو، مبارزه با شیوع تب‌برفکی، وضعیت کشتارگاه‌ها و ...
1385/10/04


خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

سرويس: كشاورزي و دامپروري

 

 

كشتارگاه‌هاي طيور در كشور نسبت به كشتارگاه‌هاي دامي‌ از وضعيت مناسب‌تري دارند.

دكتر حسين حسني ـ رييس سازمان دامپزشكي كل كشور ـ در حاشيه بازديد از خبرگزاري دانشجويان ايران در گفت‌وگو با خبرنگار كشاورزي ايسنا، گفت: خوشبختانه طبق آخرين پايش آنفلوآنزاي فوق حاد طيور، در وضعيت مطلوبي به سر مي‌بريم.

او ضمن ابراز نگراني از شروع مهاجرت پرندگان وحشي به تالاب انزلي گفت: سال گذشته تعدادي از پرندگان وحشي مبتلا به بيماري آنفلوآنزاي فوق حاد طيور در اين تالاب مشاهده شد كه با اقداماتي وسيع از جمله معدوم‌سازي و تخليه مرز‌ها تا عمق 10 كيلومتري توانستيم از ورود اين بيماري به داخل كشور جلوگيري و نگراني توليدكنندگان و مصرف‌كنندگان را كاهش دهيم.

حسني افزود: با شروع مهاجرت چندين هزار قطعه از گونه‌هاي مختلف پرندگان به تالاب انزلي فعاليت‌هاي ما براي جلوگيري از ورود احتمالي اين بيماري به داخل كشور افزايش يافته است و نقاط پر خطر بيش‌تر مورد پايش قرار مي‌گيرند.

وي با اشاره به اين كه در امر مبارزه و پيشگيري از آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان بخش‌هاي مختلفي با اين سازمان هماهنگي دارند، افزود: تاكنون تنها سازمان دامپزشكي كشور براي اقدامات مراقبتي و كنترلي اين بيماري بيش از 10 ميليارد تومان اعتبار دريافت كرده و براي اقدامات آينده نيز 2 تا سه ميليارد تومان ديگر نيز دريافت مي‌كنيم.

رييس سازمان دامپزشكي كل كشور يادآور شد: در حال حاضر هماهنگي‌هاي مناسبي براي طراحي و ساخت داكت‌ها (دالان‌هاي) ضد عفوني وسائط نقليه توسط بخش دولتي و بخش خصوصي صورت گرفته تا در مبادي ورودي كليه مرز‌ها، وسايط نقليه عبوري را ضد عفوني كنند.

حسني در رابطه با صادرات ميگو با اشاره به اين كه در سال 85 متجاوز از هزار تن محصول به اروپا صادر شده است افزود: متاسفانه اخيرا ممانعت‌هايي صورت گرفته كه اميدواريم با توجه به تامين نقطه نظرات فني موردنظر اتحاديه اروپا و راه‌اندازي آزمايشگاه باقيمانده دارويي، مشكل به وجود آمده مرتفع شود و ايران مجددا در ليست قطعي صادرات ميگو به اتحاديه اروپا قرار گيردكه البته از اروپا نيز درخواست كرديم با بازديد از اين آزمايشگاه آن را مورد تاييد قرار دهند.

رييس سازمان دامپزشكي كل كشور به شيوع تب برفكي در برخي استان‌هاي كشور اشاره كرد و گفت: اين بيماري به دليل ارتباطات وسيع با مرز‌هاي زميني از طريق تبادلات دامي‌ منتقل و جابه‌جا شده و داراي شيوع بيش از حد نرمال است كه خوشبختانه با فرستادن تعدادي نمونه به موسسه تحقيقات و سرم‌سازي رازي اين سويه‌ها را در واكسن وارد كرده و توسط دامپزشكان مايه‌كوبي مي‌شودكه با اين اقدام مشكل به سرعت رفع مي‌شود.

حسني درباره كشتارگاه‌هاي دام و طيور در كشور نيز اذعان كرد: كشتارگاه‌هاي طيور در كشور از وضعيت مناسب‌تري نسبت به كشتارگاه‌هاي دامي‌ برخوردار هستند و خوشبختانه به غير از تعدادي از شهرستان‌هاي كشور كه زنده فروشي دارند، سالانه حدود 700 ميليون قطعه مرغ گوشتي و تعدادي مرغ تخم‌گذار و مادر كه از دوره پرورشي خارج شده‌اند در كشتارگاه‌هاي صنعتي كشتار مي‌شوند.

او ادامه داد: پراكندگي و ظرفيت بسيار پايين كشتار در برخي شهر‌ها باعث شده در زمينه كشتارگاه‌هاي دام توفيقات كاملي به دست نيايد ولي با تعريف اماكني براي كشتار در سطح كشور قصد داريم كل كشتارگاه‌هاي سنتي را جمع‌آوري كرده و براي مناطق با ظرفيت پايين كشتار نيز سعي داريم كشتارگاه‌هاي صنعتي در سطح پايين‌تر احداث كنيم.

وي افزود: در استان تهران تعداد كشتارگاه‌ها از 32 به 21 كشتارگاه كاهش مي‌يابدكه به احتمال زياد تا پايان امسال حداقل 60 تا 70 درصد اين اقدامات اجرايي مي‌شود.

رييس سازمان دامپزشكي كل كشور از تشكيل اكيپ‌هاي ويژه براي كشتار دام در اعياد غدير و قربان خبر داد و گفت: هر سال در اين ايام با ايجاد اماكني مناسب و تحت نظارت و كنترل دامپزشكي مردم را راهنمايي مي‌كنيم تا نذورات خود را در اين امكان با حضور دامپزشكان و به صورت رايگان قرباني كنند كه اين طرح امسال نيز اطلاعيه‌اي به عموم اعلام و انجام خواهد شد.

حسني با اشاره به هويت‌دار كردن دام‌ها در سطح كشور گفت: هويت دام نيز يكي از مواردي است كه اميدواريم در كشور شكل گيرد و به همين منظور با يكسري اقدامات قصد داريم دام‌ها و محصولات دامي‌ را هويت‌دار كنيم كه در اين خصوص پيشرفت‌هاي خوبي در زمينه عرضه مرغ به دست آمده و در 26 استان در حال اجراست و در استان تهران نيز اميدواريم از اول زمستان اين اقدام انجام شود.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر17 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal