ضریب خودکفایی ایران در تولید محصولات کشاورزی بیش از 95 درصد اعلام شد
1386/07/24

سخنگوي وزارت جهادكشاورزي گفت : توليد محصولات كشاورزي امسال از مرز 100 ميليون تن گذشته و ضريب خودكفايي در اين محصولات به بيش از 95 درصد رسيد.

به گزارش خبرنگار واحد مركزي خبر محمد حسين انصاري فرد امروز در نشستي خبري امروز كه به مناسبت روز جهاني غذا برگزار شد ، با اشاره به صادرات گندم افزود : براساس برنامه ريزي هاي انجام شده تا سال 88 در توليد تمام محصولات جو ، ذرت و برنج به جز دانه هاي روغني به خودكفايي خواهيم رسيد.

وي توسعه سطح كشت دانه هاي روغني و باغات زيتون را از مهمترين برنامه هاي وزارت جهادكشاورزي براي خودكفايي و توليد روغن سالم در كشور ذكر كرد و گفت : تا دو سال پيش سطح باغات زيتون در كشور 50 هزار هكتار بود كه با اجراي طرح توسعه سطح زيركشت باغات به 100 هزار هكتار رسيده است.

سخنگوي وزارت جهاد كشاورزي افزود : تا دو سال اينده سطح زير كشت باغات زيتون 100 هزار هكتار ديگر افزايش مي يابد.

انصاري فرد با اشاره به اينكه براساس گزارش سازمان خواربار جهاني " فائو " ايران از لحاظ توليد محصولات باغي مقام هشتم را در جهان داردگفت : هم اكنون ميزان توليدات باغي حدود شانزده ميليون تن است كه با اجراي طرح بازسازي و نوسازي باغات از 20 ميليون تن نيز عبور خواهد كرد.

وي ميزان توليدات محصولات كشاورزي را در كشور بيش از 110 ميليون تن اعلام كرد و افزود : بر اساس گزارش ها و براوردهاي كارشناسان داخلي و بين المللي ايران ظرفيت توليد سالانه 300 ميليون تن محصولات كشاورزي را دارد.

وي توليد محصولات ويژه و بومي را از مهمترين ويژگي هاي كشاورزي كشورمان دانست و گفت : 65 درصد پسته جهان و عمده توليدات مورد نياز كشورهاي منطقه و جهان در زمينه زعفران و انار در ايران توليد مي شود.

سخنگوي وزارت جهادكشاورزي افزود : امسال ميزان توليد پسته به 300 هزار تن و توليد زعفران به 200 تن مي رسد.

وي گفت : از انجا كه اين محصولات ، بومي كشورمان است امتياز ويژه اي از لحاظ مالكيت معنوي محسوب مي شود و مي توان با فروش نهال و فروش مجوز كشت به كشورهاي متقاضي درامد خوبي براي كشور كسب كرد.

سخنگوي وزارت جهاد كشاورزي ارزش صادرات پسته را امسال يك ميليارد و 60 ميليون دلار اعلام كرد.

انصاري فرد توليد محصولات سالم و ارگانيك را بدون استفاده از كود و سموم شيميايي از ديگر توانمندي هاي باارزش كشاورزي كشورمان دانست و گفت : هم اكنون انجير استهبان و انگور ديم منطقه سردشت كاملا طبيعي و بدون استفاده از سم و كود توليد مي شود.

وي با اشاره به بازار مطلوب محصولات ارگانيك در جهان استعدادكشورمان را در توليد اينگونه محصولات مناسب ارزيابي كرد.

سخنگوي وزارت جهادكشاورزي درباره منابع ابزيان كشور گفت : ابزيان همواره منبع خوب و سالم براي تامين غذاي جامعه است به همين علت با اجراي برنامه هاي توسعه پرورش ابزيان در قفس ميزان صيد ابزيان از 2 تن در هكتار به 5 تن در هكتار افزايش مي يابد.

انصاري فرد افزود : با افزايش ميزان توليدات مصرف سرانه ابزيان بر اساس برنامه ريزي هاي انجام شده بايد از هشت كيلوگرم به 20 كيلوگرم در سال اينده افزايش يابد.اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر14 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal