طرح جامع صيد و صيادى در درياى خزر تدوين مى شود
1387/08/20

براي فراهم كردن زمينه كسب درآمد‌هاي جنبي و تكميلي توسط شركت‌هاي تعاوني صيادي پره از طريق فعاليت‌هايي نظير آبزي‌پروري و ارايه خدمات گردشگري به آنها تسهيلات بنگاههاي زود بازده اعطا خواهد شد

 هيئت وزيران به منظور حفظ ذخاير درياي خزر و جايگاه ايران درصيد و عرضه ماهيان خاوياري و نيز انجام تعهدات كنوانسيونهاي بين‌المللي و اقتصادي شدن فعاليت‌هاي پره‌هاي صيادي، وزارت جهاد كشاورزي را موظف كرد طرح جامع صيد و صيادي در درياي خزر را تهيه كند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، هيئت وزيران وزارت جهاد كشاورزي(سازمان شيلات ايران) را موظف كرد طرح جامع صيد و صيادي در درياي خزر را حداكثر تا يكسال تهيه و ارايه كند.

بر اساس اين مصوبه، سازمان شيلات ايران موظف شده است با همكاري معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري نسبت به اصلاح ساختار و تقويت ‌يگان حفاظت منابع آبزيان استان‌هاي گيلان، مازندران و گلستان، بازسازي امكانات و تجهيزات موجود در مراكز ويژه تكثير سه استان، اصلاح ساختار و بهبود شرايط زيستي و اكولوژيكي رودخانه‌ها، بازپرداخت، استمهال و بخشودگي كارمزد و جرايم تاخير شركت‌هاي تعاوني پره با بازده اقتصادي پايين و پرداخت مبالغ لازم جهت بازپس‌گيري كارت صيادي و مجوز صيد و ابطال آن به منظور تعديل شركت‌هاي تعاوني صيادي پره و اقتصادي نمودن فعاليت آنها در چارچوب قوانين اقدام كند.

اين مصوبه همچنين سازمان شيلات ايران را مكلف كرده است هماهنگي و پيگيري لازم را در اعطاي تسهيلات بنگاههاي زود بازده براي فراهم كردن زمينه كسب درآمد‌هاي جنبي و تكميلي توسط شركت‌هاي تعاوني صيادي پره از طريق فعاليت‌هايي نظير آبزي‌پروري و ارايه خدمات گردشگري بر اساس مجوز‌هاي صادره از سوي سازمان شيلات ايران و سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري به عمل آورد.

اين مصوبه وزارت جهاد كشاورزي را موظف كرده است در سه سال نسبت به ايجاد تاسيسات زيربنايي براي توسعه صنعت آبزي‌‌پروري و ماهي‌دار نمودن منابع آبهاي داخلي سه استان اقدام كند و همچنين در يك سال طرح بهره‌برداري دو منظوره(صيد وگردشگري) از صيدگاهها را تدوين و گزارش اجراي آن را هر شش ماه يك‌بار به كميسيون امور زير بنايي، صنعت و محيط زيست هيئت وزيران ارايه كند.

بر اساس اين مصوبه، در راستاي تهيه زمينه مهاجرت ماهيان در فصل تكثير و همچنين فراهم شدن امكان تكثير آبزيان به روش طبيعي در درياي خزر، هيئت‌هاي رسيدگي به امور معادن شن و ماسه و خاك رس معمولي استان‌هاي گيلان، مازندران و گلستان موظفند در صدور مجوز برداشت شن و ماسه، محدوديت زماني و مكاني مناسب را لحاظ كنند.

اين مصوبه سازمان شيلات ايران را موظف كرده است طرح جامع حفظ، بهسازي و ساماندهي بهره ‌برداري از منابع آبزي را در يك سال تدوين و براي سير مراحل تصويب به هيئت‌وزيران ارايه كند.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر10 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal