بخش عمده‌اي از باغ هاي جديد كشور به كشت پسته اختصاص مي يابد
1387/07/16

وزير جهاد كشاورزي گفت: قصد داريم بخش عمده‌اي از باغات جديد كشور را به كشت پسته اختصاص دهيم.        

به گزارش خبرگزاري فارس از كرمان،مهندس  محمدرضا اسكندري عصر امروز در جلسه ستاد عالي پسته كشور در كرمان افزود: در دولت نهم تاكنون ميزان باغات كشور بيش از 30 هزار هكتار افزايش يافته‌اند و برنامه توسعه باغات كشور در اراضي شيب‌دار نيز در دست اجراست.

وي افزود: قصد داريم بخش عمده‌اي از باغات جديد كشور را به كشت پسته اختصاص دهيم.

وي همچنين با بيان اينكه استان كرمان در بحث پسته استان اول كشور است، تصريح كرد: هم‌اكنون مسائل مربوط به بحث پسته جدي‌تر از گذشته در دست پيگيري است و مشكلات مقطعي كه در اين زمينه بروز مي‌كند دليلي براي فراموشي بحث پسته نيست.

وزير جهاد كشاورزي در ادامه با اشاره به اينكه در سال گذشته بيش از 197 هزار تن پسته از كشور صادر شده است، گفت: بحث پسته و مسائل مربوط به كشاورزي در سطح بين‌المللي سياسي نيستند و هر كس در هر موقعيتي كه هست بايد از توليد و صادرات پسته حمايت كند.

وي به كيفيت پسته ايران نيز اشاره كرد و گفت: كيفيت پسته ايران موضوعي نيست كه با بالا رفتن توليد اين محصول در كشورهاي رقيب مغفول واقع شود.

مهندس اسكندري تصريح كرد: در عين حال عملكرد دقيق و درست مؤسسه تحقيقات پسته از جمله مواردي است كه در نيل به اهداف تعيين شده در اين ارتباط مثمرثمر است.

وي ادامه داد: با انجام تحقيقات و اعمال نتايج آنها در برخي از باغات پسته نمونه ميزان توليد اين محصول افزايش يافته است.

وزير جهاد كشاورزي با اشاره به اينكه بيش از پنج درصد از باغات نمونه كشور در استان كرمان است، گفت: علي‌رغم اين امر، كمترين ميزان آبياري تحت فشار نيز در استان كرمان اعمال مي‌شود.

وي افزود: امسال مبلغ 270 ميليارد تومان براي توسعه آبياري تحت فشار در استان كرمان اختصاص يافته است كه با عملياتي شدن آن عملا بيش از 40 هزار هكتار به سطح باغات استان كرمان افزوده مي‌شود.

استاندار كرمان نيز در اين جلسه گفت: استان كرمان به بيش از يك ميليارد مترمكعب آب كشاورزي نياز دارد.

حبيب‌الله دهمرده عصر امروز در جلسه ستاد عالي پسته كشور همچنين افزود: در همين ارتباط طرح افزايش يارانه و تسهيلات براي اجراي سيستم‌هاي آبياري تحت فشار در دستور كار قرار گرفته است.

وي گفت: تأمين آب از طريق آب شيرين‌كن‌هاي آب شور و توسعه برنامه‌هاي آبخيزداري و انتقال آب از مناطق پرآب به مناطق خشك نيز جزو برنامه‌هاي امسال دولت نهم در بخش كشاورزي استان كرمان است.

استاندار كرمان همچنين در مورد بحث آفت آفلاتوكسين محصول پسته گفت: تأمين تسهيلات براي تجهيز واحدهاي پاكسازي محصول پسته و تأمين عايق هاي رطوبتي براي اين محصول و نيز اختصاص يارانه براي جلوگيري از سرمازدگي پسته نيز از اموري هستند كه استانداري كرمان در حال پيگيري آنهاست.

دهمرده از اعطاي امتيازات تشويقي به صادركنندگاني كه كمترين ميزان محصول برگشتي را دارند؛ خبر داد.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal