توليد 571 هزارتن انواع آبزيان در كشور
1388/05/25

 

رئيس سازمان شيلات ايران گفت: با صرف نظر از 60 ميليون دلار درآمد صادرات خاويار ، بايد خاويار در مرحله اول به مصرف مردم كشور برسد.

به گزارش خبرگزاري فارس، علي‌‌نقي سرپناه معاون وزير جهاد كشاورزي در جمع خبرنگاران افزود: براي اولين بار بعد از 5 سال پرورش فيل ماهي در آب‌هاي شيرين استان قم 10 كيلوگرم خاويار پرورشي در استان غير ساحلي قم و 40 كيلوگرم از استان‌هاي ساحلي از محل پرورش فيل ماهي در آب شيرين به دست آمد.

وي افزود: 7 ميليون قطعه لارو ماهي خاوياري در درياي خزر رها سازي شد و حدود 2 ميليون لارو براي پرورش در آب‌هاي غير ساحلي در اختيار پرورش دهندگان قرار گرفت. رئيس سازمان شيلات ايران افزود: ايران تنها كشوري است كه در مبارزه با صيد قاچاق خاويار با همكاري نيروي انتظامي فعاليت دارد و توجيهاتي مانند بيكاري ساحل نشينان و عدم تامين معاش در زمينه مجوز براي صيد غير مجاز پذيرفته نمي‌شود. وي افزود: بچه ماهي‌ 200 گرمي خاوياري بعد از پرورش به 35 كيلوگرم افزايش مي‌يابد كه مي‌توان از آنها از روش ميكروسزارين خاويار به دست آورد. سرپناه افزود: گونه جديد ماهي سيبري در اندازه 8 هزار لارو تكثير شده و 200 قطعه ماهي آن مولد است و در اختيار پرورش دهندگان استان اردبيل قرار گرفته است. معاون وزير جهاد كشاورزي با اشاره به اينكه ماهي سفيد در دريا به وزن 800 گرم صيد مي‌شود، گفت: براي اولين بار پرورش ماهي سفيد در مزارع كشاورزان وزن آن را به يك كيلو و 200 گرم افزايش داد. سرپناه افزود: ماهي علاوه بر داشتن اسيدهاي چرب غير اشباع از سكته و سرطان جلوگيري مي‌كند و در ماهي خاوياري تمام عناصر مفيد جدول مندليف به صورت طبيعي وجود دارد.

رئيس سازمان شيلات ايران با بيان اينكه سالانه 7 ميليون قطعه بچه ماهي خاوياري در خزر رها مي‌شود، گفت: سهميه صيد ماهيان خاوياري توسط سايتس 40 تن به ايران اعطا شده كه به دليل حفظ ذخاير تا 7 تن بيشتر برداشت و صادرات خاويار انجام نمي‌شود. سرپناه با بيان اينكه سالانه از محل صادرات خاويار 60 ميليون دلار نصيب كشور مي‌شود، گفت: با وجود اينكه ماهي خاويار به عنوان فسيل زنده در خزر وجود دارد و 160 عنصر مندليف در آن وجود دارد، اين ماهي به عنوان دارو معروف است و من معتقدم بايد از درآمد 60 ميليون دلاري صادرات خاويار چشم پوشي كنيم و مردم ايران در مصرف خاويار و ماهي خاوياري در اولويت هستند. وي افزود: گونه جديد ماهي سيبري در سن سه سالگي و گونه ماهي خاوياري در 5 سالگي و گونه پاره پوزه در 2.5 سالگي به خاويار مي‌رسند.

وي با بيان اينكه 600 گونه آبزي در كشور وجود دارد، گفت: اين زيبنده نيست كه با وجود تنوع گونه، توليد شيلات به 571 هزار تن در سال برسد و حاصل آن 60 ميليون دلار صادرات خاويار باشد بلكه بايد خاويار در مرحله اول به مصرف مردم كشور برسد. رئيس سازمان شيلات ايران در زمينه صيد بي‌رويه از دريا افزود: يك ميليون و 412 هزار رشته دام صيد غير مجاز از دريا جمع آوري و همچنين 104 هزار ليتر سوخت قاچاق از صيادان غير مجاز كشف شد، 148 هزار كيلو ماهي و ميگو صيد غير مجاز، 158 دستگاه جي‌پي‌اس و 19 دستگاه بي‌سيم از افراد صيد غير مجاز توسط يگان حفاظت دريا به دست آمد. وي افزود: 828 دستگاه تور ترال و 8 هزار 717 تور گشتي و 388 فروند بازرسي توسط يگان حفاظت در دريا انجام شد. سرپناه با اشاره به 2 هزار و 100 كيلومتر ساحل جنوبي و 900 كيلومتر ساحل خزر در شمال كشور گفت: ‌اكثر صيادان غير مجاز در ساعتهايي وارد دريا مي‌شوند كه خطرناك است و ماموران حفاظت براي مقابله با آنها خطر را به جان مي‌پذيرند و سالانه 16 نفر جان خود را از دست مي‌دهند. رئيس سازمان شيلات ايران افزود: 300 ميليون قطعه بچه ماهي در شمال و 500 ميليون قطعه ماهي در دريا رها مي‌شود كه در بازسازي ذخاير كمك مي‌كند. سرپناه در مورد استفاده دو منظوره از آب كشاورزي گفت: طرح پرورش اردك، ماهي و برنج همزمان در مزارع انجام مي‌شود و گرچه معاون توليدات گياهي خواهان 200 هزار قطعه ماهي بود اما گفتيم 7 ميليون بچه ماهي براي پرورش همزمان با اردك و برنج به صورت رايگان در اختيار كشاورزان قرار داده مي‌شود. وي با اشاره به همكاري معاونت توليدات امور گياهي و صندوق بيمه كشاورزي گفت: ميزان پوشش بيمه شيلات از 50 درصد به 60 درصد افزايش يافت، همچنين صيادان جنوب در مقابل پديده كشند قرمز بيمه مي‌شوند. وي افزود: براي صيد فانوس ماهي در جنوب كشور 8 فروند كشتي بزرگ و 800 لنج در آب‌هاي دور به صيد مي‌پردازند. سرپناه همچنين از افزايش يارانه‌هاي شيلات خبر داد و گفت: مبلغ 200 ميليارد تومان يارانه‌ها افزايش پيدا كرده و موفقيت بخش شيلات مرهون زحمات مديران اسبق و كارشناسان كنوني و سابق شيلات است. رئيس سازمان شيلات ايران سرانه مصرف آبزيان در كشور را 7 كيلو 300 گرم ذكر كرد و گفت: اين رقم تا سال 93 به ده كيلو گرم افزايش خواهد يافت.

وي افزود: با وجود خشكسالي در سال گذشته توليد آبزيان يك و نيم درصد افزايش يافت و به 571 هزار تن رسيد. سرپناه تاكيد كرد: صد در صد آموزش و ترويج بخش شيلات به بخش خصوصي واگذار مي‌شود.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal