پيش‌بيني افزايش 10 درصدي توليد محصولات سبزي و صيفي
1387/04/22

مديركل سبزي و صيفي وزارت جهادكشاورزي گفت: در سال زراعي جاري به رغم سرمازدگي و خشكسالي پيش‌بيني مي‌شود توليد محصولات سبزي و صيفي با 10 درصد افزايش به حدود 22 ميليون و 700 هزارتن برسد.

به گزارش روابط عمومي وزارت جهادكشاورزي، مهندس محمدمهدي بحريني افزود: سال زراعي گذشته 20 ميليون و 614 هزارتن محصولات سبزي و صيفي در كشور توليد شد.

وي افزود:: كشور ما در زمينه توليد گوجه فرنگي در رتبه چهارم و سيب‌زميني در رتبه سبزدهم جهان قرار دارد كه با پيش‌بيني افزايش توليد سيب‌زميني در سال زراعي جاري، رتبه دهم با يازدهم جهان را كسب خواهيم كرد.

وي با اشاره به صادرات سالانه 4 ميليون تن محصولات سبزي و صيفي ابراز داشت: بخشي از اين محصولات به صورت تازه و بخشي ديگر فرآوري شده صادر مي‌شود.

مهندس بحريني، توزيع نامناسب محصولات سبزي و صيفي، كمبود انبارهاي فني و سردخانه‌ها و وضعيت حمل و نقل كشور را از مشكلات عمده مربوط به محصولات سبزي و صيفي عنوان كرد و بيان داشت: اين عوامل بر قيمت‌ها تاثير مي‌گذارد به طوري كه قيمت اين محصولات از مرحله توليد تا مصرف چندين برابر افزايش مي‌يابد.

وي افزود: اين در حالي است كه نوسانات قيمت محصولات كشاورزي در كشورهاي  توسعه يافته از مرحله توليد تا مصرف، حداكثر تا 2 برابر مي‌باشد.

به گفته وي استفاده كشاورزان از بذرهاي اصلاح شده، توسعه آبياري تحت فشار، بكارگيري روش‌هاي ترويجي و يافته‌هاي تحقيقاتي در اراضي كشاورزي موجب افزايش عملكرد توليد محصولات سبزي و صيفي شده است.

مهندس بحريني توسعه كشت گلخانه‌اي در مناطق گرمسيري را از سياست‌هاي وزارت جهادكشاورزي نام برد و گفت: كشت گلخانه‌اي، امكان مهمي براي توليد محصولات سبزي و صيفي در شرايط خشكسالي و سرمازدگي است.

وي با بيان اين كه 60 درصد كشت‌هاي گلخانه‌اي كشور به سبزي و صيفي اختصاص دارد، اذعان داشت: كشت‌هاي گلخانه‌اي از عملكرد خوبي برخوردار است به طوري كه متوسط عملكرد توليد گوجه فرنگي در مزارع 35 تن در هكتار و در كشت گلخانه‌اي 250 تا 300 تن است.

وي استفاده از راهكارهايي براي كاهش سموم و كود شيميايي از جمله مبارزه بيولوژيك با آفات و بيماري‌ها را در كشت گلخانه‌اي ضروري است و توليد محصولات سالم‌تر و ارگانيك را از برنامه‌هاي مهم وزارت جهادكشاورزي عنوان كرد.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir

Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر9 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal