در پاسخ به تذکر نمایندگان مجلس شورای اسلامی اقدامات وزارت جهاد کشاورزی در راستای افزایش و رونق کشت پنبه تشریح شد
1386/02/23

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

سرويس: كشاورزي و دامپروري

معاون توسعه منابع انساني و مجلس وزارت جهاد كشاورزي در نامه‌اي به دو نفر از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، به تذكر آنان مبني بر «بررسي علت كاهش ‌٣٠ درصدي سطح زير كشت پنبه در سال ‌٨٥ و افزايش بي‌رويه واردات پنبه براي صنايع نساجي» - مطروحه در جلسه علني مجلس - پاسخ گفت.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در نامه حسين صفايي به اصغر گرانمايه‌پور - نماينده‌ي مردم كاشان، آران و بيدگل - و سيدمحمدرضا ميرتاج‌الديني - نماينده‌ي مردم تبريز - آمده است: « پنبه يك محصول مهم و اشتغالزا بوده و مواد اوليه ده‌ها كارخانه صنعتي را تامين مي‌نمايد و داراي دوره توليد نسبتا طولاني و پرمشقت و در عين حال از هزينه بالايي برخوردار است. به همين دليل كشورهاي توليدكننده پنبه با پرداخت يارانه‌هاي مستقيم و غيرمستقيم به توليد و صادارت كشت آن را مورد حمايت قرار مي‌دهند. در كشور ما طي سالهاي گذشته به دليل عدم تامين اعتبارات لازم از سوي سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور، يارانه‌اي در اين خصوص پرداخت نشده است، لذا به همين دليل صنعت نساجي از كشورهاي ديگر و با استفاده از يوزانس، مقدار زيادي پنبه محلوج وارد كشور نموده كه باعث عدم خريد توليد داخلي و روي گرداني كشاورزان از كشت پنبه گرديده است».

اين نامه مي‌افزايد: « قديمي بودن كارخانجات پنبه پاك كني كشور (بعضا با قدمت ‌٤٠ سال) و استفاده از تكنولوژي قديمي باعث كاهش كيفيت در تصفيه پنبه محلوج شده است.

در دوران طلايي توليد پنبه، اين محصول از جايگاه تشكيلاتي به نام (سازمان پنبه و دانه هاي روغني) برخوردار بوده كه مسائل پنبه از جمله توليد تبديل محصول، بازرگاني و مصرف آن را دنبال مي‌كرد. سازمان فوق در راستاي كوچك سازي دولت (در زمان وزارت كشاورزي سابق) منحل شد.

با عنايت به مواد فوق وزارت جهاد كشاورزي در دولت نهم اقدامات و توجه ويژه‌اي را در راستاي افزايش و رونق كشت پنبه انجام داده است». در ادامه نامه به‌عنوان قسمتي از اين اقدامات به موارد زير اشاره شده است:

«به منظور افزايش عملكرد كاهش هزينه‌ها و نهايتا بالا بردن كيفيت الياف پنبه در راستاي رفع نياز صنعت نساجي كشور، به تحقيقات و مصرفي ارقام پرمحصول پنبه توجه شده است.

بازسازي و نوسازي كارخانجات كرك زدايي بذور پنبه (دلينته كردن بذور) در استانهاي خراسان رضوي و گلستان (و در ادامه كارخانجات دلينته داراب فارس و اردبيل) به منظور افزايش كيفيت بذر، كاهش مصرف بذر و به دنبال آن كاهش هزينه تمام شده براي كشاورزان تا حدودي اقدام لازم صورت پذيرفته است.

واردات ماشينهاي برداشت پنبه به صورت الگويي به منظور افزايش مكانيزاسيون و كاهش هزينه تمام شده توليد پنبه براي كشاورزان و در نهايت ايجاد انگيزه براي افزايش سطح زيركشت آن انجام شده است.

بذور مورد نياز از كشورهاي صاحب نام در توليد پنبه به منظور افزايش توليد وارد شده است.

ارتباطات بين‌الملي به منظور ارتقا دانش فني در كشور افزايش يافته است.

محدوديت در واردات پنبه خارجي با يكسان سازي تعرفه واردات پنبه محلوج به كشور، كه خود به تنهايي باعث خريد به موقع پنبه از كشاورزان با قيمت مناسب در سال جاري شد.

تغيير بسته‌بندي عدلهاي پنبه‌يي از كنف وارداتي كه علاوه بر كاهش كيفيت پنبه مبلغ زيادي ارز نيز براي واردات از كشور خارج مي‌شد با روپوش پنبه‌يي توليد داخل كه باعث ارتقاي استاندارد در بسته‌بندي شده و مورد استقبال صنعت نساجي كشور قرار گرفته كه به نوبه خود امكان صادرات پنبه محلوج به خارج را افزايش مي‌دهد.

برگزاري جلسات متعدد با وزارت صنايع، صنعت نساجي، كارخانجات پنبه پاك كني، كميسيون كشاورزي مجلس شوراي اسلامي و ارگانهاي ذيربط به منظور هماهنگي بيشتر و انتخاب راهكارهاي مناسب در افزايش توليد پنبه و پايداري توليد آن.

سطح آگاهي‌هاي كشاورزان و ترويج و انتقال يافته‌هاي تحقيقاتي به آنان به منظور افزايش بهره‌وري و توليد ارتقا يافته است.

براساس مصوبه شوراي اقتصاد قيمت تضميني خريد نقدي وش پنبه از كشاورزان در سال ‌١٣٨٦ هر كيلو به مبلغ ‌٥٠٠٠ ريال تعيين شده است.

به منظور تشويق كشاورزان پنبه‌كار، برنامه‌ريزي و تامين اعتبار مورد نياز براي كاشت پنبه (براي هر هكتار به مبلغ ‌٠٠٠/٥٠٠/٣ ريال) به‌عمل آمده است».


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر9 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal