مدیریت آب باید با خرد جمعی همه ذی نفعان انجام شود
1393/03/21

معاون امور زراعی وزارت جهاد کشاورزی گفت: مدیریت آب باید شفاف، مشترک و با خرد جمعی همه ذی نفع های آن انجام شود.

به گزارش ایرنا، ˈعباس کشاورزˈ در همایش ملی ˈچالش ها و بحران های آب در حوزه دریاچه نمکˈ در قم، با بیان اینکه مشکل آب بسیار جدی تر از واقعیتی است که با آن رو به رو هستیم، اظهار کرد: در هفت سال اخیر میزان ˈروان آبˈ با ˈبارندگیˈ، فاصله ای نجومی داشته است.

وی با اشاره به اینکه رابطه مصرف آب استان قم نسبت به کل کشور به خاطر پرجمعیت تر بودن آن متفاوت است، گفت: این حوزه به دلیل فشار جمعیت و مسائل اجتماعی، بیشترین انتقال آب را دارد و فشار زیادی را به تمام حوزه های آبی اطراف آورده است.

وی با بیان اینکه تامین آب شرب وظیفه دولت است، خاطرنشان کرد: راهکار حل مساله کم آبی؛ پذیرش همگانی این مساله در تمام سطوح سیاسیون، کارشناسان فنی و مردم است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه باور کم آبی به صورت واقعی نیست و گمان می کنیم که در منطقه دیگری آب وجود دارد، افزود: برای توسعه آب دید ملی نداریم و دیدمان بخشی و منطقه ای است و در زمینه بهره وری از آب باید به یک تفاهم ملی برسیم.

وی با بیان اینکه باید تقاضای آب کشاورزی کاهش یابد، گفت: در تمام نقاط مرکزی و شمال کشور امکان توسعه کمّی کشاورزی نیست و با فشار بر روی این مساله، میزان تخریب شتاب می گیرد.

کشاورز، با بیان اینکه همه از آب، برداشت پدیده فیزیکی داریم، تاکید کرد: راه حل کشاورزی کشور و استان قم تکیه بر افزایش بهره وری آب و زمین است.

وی اظهار کرد: دوران سخت افزاری آب سپری شده است و باید رویکرد نرم افزاری در این زمینه جاری شود و در زمینه های گوناگونی همچون انتخاب محصول و فناوری باید ساختار خود را عوض کنیم.

وی با تاکید بر عزمی راسخ در کشور در این زمینه؛ خواستار اصلاح سامانه(سیستم) آبیاری و روش کشت برخی از محصولات شد.

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal