توليد تجاري محصولات كشاورزي در گروعلم گرايي و بهره گيري از توانمندي ها ودانش بومي
1386/09/21

معاون وزير جهاد كشاورزي گفت: توليد تجاري بدون علم گرايي و حركت به سمت آخرين يافته هاي علمي جهان و استفاده از توانمنديها و دانش بومي محقق نمي شود.

به گزارش مهر محمد رضا جهانسوز درسومين همايش علمي و پژوهشي قارچهاي خوراكي كشور با اشاره به روند تكاملي دنيا از كشاورزي سنتي به تجاري، بيان كرد: لازمه توليد تجاري افزايش كيفيت و كميت محصولات داراي مزيت است و اين امربدون علم گرايي و حركت به سمت آخرين يافته هاي علمي جهان واستفاده ازتوانمنديها ودانش بومي محقق نمي شود.

وي توليدات پايدارمحصولات استراتژيك دربخش كشاورزي را وظيفه قانوني وزارت جهاد كشاورزي خواند وافزود: به منظورتحقق توليد پايدار و مقرون به صرفه توجه به محصولات داراي مزيت نسبي دركشورامري ضروري است.

معاون توليدات گياهي وزارت جهاد كشاورزي با اشاره به لزوم توجه به توليد محصولات سالم و ارگانيك  به عنوان يكي از ويژگي هاي عمده محصولات كشاورزي بيان كرد: استفاده بهينه از منابع آب و خاك از اصلي ترين برنامه هاي وزارت جهاد كشاورزي تلقي مي شود، ضمن اينكه در دو سال اخير توليدات محصولات ارگانيك و سالم در بخش كشاورزي از سوي كليه معاونتهاي ذي ربط دراين وزارتخانه مورد هدف قرارگرفته كه به زودي سير مطلوبي درتوليد اين گونه از محصولات حاصل مي شود.

وي با اشاره به توانمندي ايران درتوليد قارچ خوراكي اظهارداشت: كشورما در زمينه حفظ و بهره برداري از ذخائر ژنتيكي داراي مزيتهاي بسياربالايي نسبت به ساير كشورها است كه هم اكنون دهها گونه ازپايه هاي مختلف زراعي و باغي ايران به دنيا صادرمي شود.

جهانسوز افزود : در حال حاضر حمايت از توسعه تشكلهاي خدماتي و توليدي غيردولتي به عنوان محورسياستهاي وزارت جهاد كشاورزي تلقي مي شود كه درسايه ماموريتهاي اين وزارتخانه در خصوص توليد پايدار و توجه به مزيتها و توان عالي توليد درسطح كشورمي توانيم به صورت برجسته دربازارجهاني حركت كنيم .

وي با اشاره به ايجاد واحدهاي آرماني در بخش كشاورزي افزود: با ايجاد اين واحدها مروجين، محققين، توليدكنندگان وكشاورزان خبره دركنار يكديگر قرار مي گيرند كه با اين اقدام در نهايت توليدات به سمت علمي و منطقي شدن حركت مي كنند.

وي با اشاره به سياستهاي اجرايي اين معاونت درسال جاري بيان كرد: احداث واحدهاي كمپوست سازي با بهره گيري از تكنولوژيهاي مدرن، استانداردسازي توليد، حمايت ازسرمايه گذاري صنايع تبديلي و تكميلي ، شناسايي و معرفي صنايع جايگزين خاك پيت و كمك به توليد قارچ سالم براي مصرف كنندگان از سياستهاي اجرايي توليد قارچ در سال جاري است.اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر8 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal