طرح احیاء زیستگاه های آبزیان خلیج فارس و دریای مکران اجرا می شود
1392/12/10

 مديرعامل سازمان شيلات ايران گفت: براي حفظ ذخيرگاه آبزيان و افزايش سهم سبد مصرفي مردم از اين منابع خدادادي به زودي طرح طرح احياء زيستگاه هاي آبزيان خليج فارس و درياي مكران اجرا مي شود.

به گزارش ايرنا، حسن صالحي در دومين همايش ملي شيلات افزود : هدف كلان صنعت شيلات كشور بر دو ركن حفظ ذخاير آبزيان به عنوان منبع بزرگ غذايي و دست يابي به توسعه پايدار صنعت شيلات در كشور استوار مي باشد .

وي، با بيان اينكه ظرفيت برداشت از ذخاير آبي در خليج فارس و درياي مكران از اندازه مجاز گذشته است هشدار داد : اگر بهره برداري از ذخاير آبي بي حد و مرز شود ، نابودي اكوسيستم آبي و ذخاير آبزي در اين منطقه دور از انتظار نيست .

وي با اشاره به توليد 97 درصد ماهي سفيد شمال كشور به صورت مصنوعي ، ابراز كرد : به دليل حضور شناورهاي نفتي ، حامل هاي انرژي در دريا ، بهره برداري بيش از اندازه مجاز از منابع آبي ، افزايش آلودگي ها و ساير تهديدهاي انساني در مصب موجب رشد جمعيت آبزيان در شمال كشور مي باشد كه با تدابير انديشيده شده گونه هاي بومي و كمياب به صورت مصنوعي تكثير و در آب رها سازي مي شوند .

مديرعامل سازمان شيلات ايران ، جمع آوري اطلاعات و آناليز داده ها را در راستاي تحقيقات علمي ، كاري پر هزينه دانست.

صالحي ادامه داد: عقد قرار داد همكاري با دانشگاه ها در جهت استمداد طلبي از استاندان مجرب و متخصص در عرصه صنعت شيلاتي كاري مهم مي باشد كه بايد به سرعت عملياتي شود تا از هزينه تحقيقات علمي كاسته شود .

وي ،از كشور هاي آمريكايي ، اروپايي و آسياي شرقي به عنوان پيشتازان پرورش آبزيان در قفس نام برد و ياد آور شد: نروژ سالانه حدود يك ميليون تن توليد آبزي در قفس دارد كه اين رقم در ايران صفر است .

وي به ظرفيت جنوب كشور در پرورش ميگو اشاره كرد و يادآور شد: اگرچه براي رسيدن به نقطه اوج اين صنعت فاصله زيادي مانده است ولي اين حركت بشارت پيروزي در آينده را مي دهد.

مديرعامل سازمان شيلات ايران ، با تاكيد بر اينكه صنايع شيلاتي بايد همراه با پايش و ارزيابي صحيح از منطقه توسعه يابند خاطر نشان كرد: يكي از دغدغه هاي دانش آموختگان رشته شيلات و صنايع دريايي نبود شغل مي باشد.

صالحي تصريح كرد: با برنامه ريزي صحيح و دقيق در صدد ايجاد شركت هاي خدمات مهندسي در كنار فعاليت هاي صنعت صيد و صيادي براي اشتغال دانش آمختگان دانشگاهي رشته هاي شيلات و صنايع دريايي هستيم .

وي توليد مصنوعي آبزيان در كشور را 900 هزار تن در دو سال گذشته برآورد كرد و يادآور شد: اين ميزان توليد در مقابل توليد كشورهاي توسعه يافته و حتي كشورهاي آسياي جنوب شرقي به عنوان كشور هاي در حال توسعه ناچيزي مي باشد .

تعداد مشاهده خبر21 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
35.pdf
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal