«مشارکت مردم» کلید ورود به حفاظت و توسعه منابع طبیعی
1393/01/26

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در جمع مدیران منابع طبیعی ستادی و استانی گفت: در ارائه گزارشات و اطلاعات باید بسیار حساس باشیم و اصلاً نیاز نداریم برای حقانیت و خوب جلوه دادن کارها آمارهای نادرست اعلام کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور خداکرم جلالی صداقت کاری و سلامت اداری را دو رکن اساسی کارکنان در انجام  وظایف دانست و خاطر نشان ساخت: منابع طبیعی از جمله جاهای حساسی است که برخی افراد فرصت طلب و سودجو ممکن است کارمندی را تطمیع کنند تا به اهداف از پیش تعیین شده خود برسند.

وی تاکید کرد: حفظ آبروی انسان ها ازهر چیزی مهمتر است و باید در انجام وظایف کاملاً حواس جمع باشیم.

آقای جلالی در سفارشات خود به مدیران منابع طبیعی یادآور شد: در سال گذشته از تمامی ادارات و کارشناسان خواسته بودیم  که برای فرهنگ سازی هرچه بیشتر منابع طبیعی نهضت نوشتاری راه اندازی شود اما در این زمینه توفیق چندانی حاصل نشد و دفتر روابط عمومی و شورای عالی سازمان جوانب این کار را بررسی می کنند تا انگیزه های لازم برای انجام آن ایجاد شود.

رییس سازمان جنگل ها در ادامه به توافقات انجام شده با سازمان صدا و سیمااشاره کرد و افزود: با تفاهم نامه ای که با قایم مقام صدا و سیما به امضا رسید امیدواریم فضای مناسبی برای فرهنگ سازی و اطلاع رسانی منابع طبیعی ایجاد شود و از استانها  می خواهم در این زمینه ورود کنند و با تولید پیام های اطلاع رسانی و متناسب با اقشار مختلف جامعه، برنامه جامع  فرهنگ سازی راه اندازی نمایند.

آقای جلالی خاطر نشان کرد: ادارات کل نیز می توانند همکارانی را بصورت مجری در بخش هایی مثل گیاهان دارویی، جنگلکاری و پارک ها، بیابان زدایی و پروژه های آبخیزداری به همکاری بگیرند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی طرح ترسیب کربن را کاری عاقبت به خیری در منابع طبیعی قلمداد کرد و افزود: استانداران زیادی برای اجرای این پروژه تماس می گیرند و ادارات کل منابع طبیعی در تمامی استانها می توانند در این زمینه ورود کنند و با اجرای این طرح خاطراتی ماندگار در منابع طبیعی از خود به جای بگذارند.

وی در این خصوص به استان خراسان رضوی اشاره کرد و گفت: در بازدیدی که دی ماه سال گذشته از این استان صورت گرفت سطحی معادل 28 هزار هکتار از اراضی فاقد پوشش گیاهی تحت اجرای پروژه ترسیب کربن قرار گرفت و در مدت زمان کوتاهی با حرکت جهادی کاری قابل توجه انجام  شد و اکنون فرمانداری امکانات راه سازی و آموزش و پروش در نزدیکی های محل اجرای این طرح، مدرسه سازی را در دستور کار خود قرار داده است.

جلالی تاکید کرد: اگر اسم طرح ترسیب کربن ناملموس است می شود نام آن را تغییر داد اما آینده کشور در جهت خدمت رسانی به روستاها باید در قالب این طرح انجام شود.

آقای جلالی به نام گذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب به اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی اشاره کرد و گفت: با وظایفی که در منابع طبیعی انجام می دهیم این پیام می تواند بسیار جایگاه داشته باشد و مدیران منابع طبیعی در این باره تامل کنند که جا برای کار در این زمینه فراوان وجود دارد.

رییس سازمان جنگل ها با تاکید بر موضوع حفاظت یادآور شد: این مهم نه فقط مختص دفتر حفاظت بلکه همه کسانی که در مسئولیت های مختلف منابع طبیعی هستند باید نسبت به مساله حفاظت؛ اولویت دارترین موضوع منابع طبیعی حساسیت بخرج دهند.جلالی با تاکید مجدد به مقوله فرهنگ سازی یادآور شد: ما نیاز داریم بصورت مستمر برای اهمیت منابع طبیعی در جامعه این موضوع را داشته باشیم و اینکه هرکس از راه می رسد و می خواهد بخشی از منابع طبیعی را تصاحب کند و یا از ادارات  بگیرد یک فرهنگ غلطی است که رایج شده است. مشارکت مردم کلید ورود به حفاظت و توسعه منابع طبیعی است اما باید مصداق های مشارکت مردم و تاثیری که این کار می تواند در ارتقای معیشت آنان داشته باشد مطالعه و مورد بررسی قرار گیرد و دفتر شورای عالی سازمان شیوه نامه اجرایی این کار را  تبیین و ابلاغ خواهد کرد.

تعداد مشاهده خبر12 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal