سهم 67 درصدي تجارت آب مجازي در بخش كشاورزي
1387/06/03

براساس برآوردهاي جهاني سهم تجارت آب مجازي براي توليدات كشاورزي بالغ بر67 درصد، براي توليدات دامي 23 درصد و براي توليدات صنعتي 10 درصد اعلام شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، كره زمين را مي توان كره آبي لقب داد؛ زيرا حدود دو سوم آن از آب پوشيده شده اگر چه اين مقدار آب (1.39 ميليارد كيلومتر مكعب) در مناطق مختلف دنيا به شكل گسترده و در اشكال مختلف وجود دارد، اما تنها 2.5 درصد آب كره زمين شيرين است و مابقي آن در درياها و اقيانوسها به صورت شور قرا دارند.

حدود دوسوم از آب شيرين دنيا در يخچالها و برفهاي دائمي قطب شمال و جنوب و حدود يك سوم مابقي به شكل آبهاي زير زميني موجود است، نگرش جهاني به وضعيت آب شيرين حاكي از آن است كه دسترسي به آب نسبت به جمعيت قاره اي داراي ناهمخواني است به ويژه فشارموجود در قاره آسيا به نحويكه بيش از نيمي از جمعيت دنيا را در بر دارد و تنها 36 درصد منابع آب شيرين در آن واقع شده است.

در شرايط كنوني انتظار مي رود استعمال آب در بخش صنعت از 725 كيلومترمكعب در سال 1995 به 1170 كيلومترمكعب تا سال 2025 برسد، بيشترين افزايش مربوط  به كشورهاي در حال توسعه است كه در حال حاضر به سرعت به سمت صنعتي شدن در حال حركت هستند.

ميزان مصرف آب در بخش صنعت با وضعيت درآمد كشورها در ارتباط است، به نحويكه از 10 درصد براي كشورهاي كم درآمد و متوسط  تا 59 درصد براي كشورهايي با درآمد بالا در نوسان است.

در اين ارتباط سيد اميرعباس موذن مشاور وزير جهاد كشاورزي در گفتگو با  مهر با بيان اينكه بيشترين استفاده از منابع آب شيرين دنيا در بخش كشاورزي صورت مي گيرد گفت: از آنجايي كه در كشورهاي درحال توسعه مقدار كاربرد آب در بخش كشاورزي بيشتر از كشورهاي توسعه يافته است؛ لذا از سالهاي اخير در مناظرات جهاني پيرامون بحران آب از آب مجازي سخن به ميان آمده است.

وي اظهارداشت: آب مجازي آبي است كه در فرآيند توليد يك محصول كشاورزي يا صنعتي به مصرف مي رسد و درآن نهفته است، به عوان مثال براي توليد يك كيلوگرم گندم به هزار ليتر آب نياز است، از اين رو آب مجازي هر كيلوگرم گندم برابر هزار ليتر است و آب مورد نياز براي گوشت قرمز 5 تا 10 برابر بيشتر است.

مشاور وزير جهاد كشاورزي عنوان كرد: انتقال آب مجازي بين كشورهاي مختلف از طريق صادرات و واردات محصولات است، به گونه اي كه صادرات آب مجازي براي يك كشور يا يك ناحيه، برابر با كل حجم آب مورد نياز براي توليد اجناس صادراتي است، ضمن اينكه آب مجازي وارد شده به يك كشور يا ناحيه، برابر حجم آب مورد نياز براي توليد كالاها يا خدمات وارد شده است؛ لذا با اين نگاه محصولات وارداتي مي تواند منابع آب تلقي شوند.

وي اعلام كرد: به طور كلي در برآوردهاي جهاني سهم تجارت آب مجازي براي توليدات كشاورزي باغ بر 67 درصد، باي توليدات دامي 23 درصد و براي توليدات صنعتي 10 درصد است .

به گفته موذن مكان و مدت توليد يك محصول( سال يا فصل)، ملاحظات به لحاظ اندازه گيري ( محل برداشت آب يا محل مصرف آب)، روش توليد و راندمان مصرف آب( پسابها در نظر گرفته شود يا خير؟) در برآورد مقدار آب مجازي يك محصول دخيل هستند.

در سالهاي اخير با توجه به بحران آب در كشورهاي مختلف، مفهوم آب مجازي به صورت يك شاخص در بحث واردات و صادرات محصولات كشاورزي مورد توجه قرار گرفته و در سياست گذاري ها اعمال مي شود .

در تجارت آب مجازي برخي از كشورها، كشورهاي ديگر را در تامين آب حمايت مي كنند؛ لذا در كشورهاي كم آب مي توان امنيت غذايي را با وارد نمودن محصولات متمركز بر آب حفظ نمود واز سوي ديگر كشورهايي كه داراي منابع آب فراوان هستند، مي توانند با توليد محصولاتي كه نياز آبي آنها بالا است، فضاي صادرات بين المللي را در دست گيرند.

تجارت آب مجازي از راه مواد غذايي يا محصولات صنعتي به عنوان يك راه حل موثر براي جبران كمبود آب براي كشورهاي خشك قابل تامل است، به عنوان مثال اين كشورها مي توانند موادغذايي ارزان قيمت و داراي نياز آبي بالا را از كشوري كه داراي سامانه آبياري كارآمد و موفق است وارد كنند و منابع آبي خود را براي محصولات اساسي و با ارزش اقتصادي، مورد استفاده قرار دهند.


تعداد مشاهده خبر10 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal