بخش کشاورزی نیازمند حمایت های یارانه ای است
1393/02/29

 

 

به گزارش روابط عمومی وزارت جهادکشاورزی، دکتر امید گیلانپور مدیرکل دفتر سرمایه گذاری های خارجی صندوق توسعه ملی با بیان این مطلب در کارگاه آموزشی هدفمندی یارانه‌ها در بخش کشاورزی گفت : در کشورهای توسعه یافته، عمده حمایت ها مربوط به مقدار تولید محصولات کشاورزی است، اما در ایران، حمایت ها مربوط به مقدار مصرف نهاده‌ها می‌باشد.

دکترگیلانپور حمایت دولت از بخش کشاورزی کشورمان را با توجه به پایین بودن سطح سواد کشاورزان و قرار گرفتن در منطقه خشک و نیمه خشک ضروری خواند و اظهار داشت: امروزه سیاست های حمایتی از مهمترین سیاست‌های اقتصادی در بخش کشاورزی کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه به شمار می‌رود و همواره بر تداوم، تقویت و متنوع سازی این سیاست‌ها تأکید می‌شود.

وی در توضیح اهمیت حمایت از بخش کشاورزی گفت: بخش کشاورزی کالایی تولید می‌کند که بی بدیل است و در عین حال کالای جنبی تولید می کند که قیمت بازاری نمی‌گیرد مانند کمک به توسعه روستایی که مانع از مهاجرت به شهرها می‌شود.

مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری های خارجی صندوق توسعه ملی اضافه کرد: فراگیر شدن یارانه های کشاورزی در کشورهای توسعه یافته و کشورهای در حال توسعه ، چالش‌های آن و نحوه تأمین و مصرف یارانه‌ها موجب شده در اقتصاد کشاورزی امروز، موضوع سیاست‌های حمایتی به یکی از تکنیکی ترین موضوع در حوزه کشاورزی تبدیل شود.

وی با بیان این که در کشورهای توسعه یافته به کارایی اهمیت داده می‌شود اذعان داشت: اتحادیه اروپا، برنامه های حمایتی خود را آنچنان تغییر داده که کالاهایی که در بلند مدت نمی‌تواند مزیت داشته باشند را از فهرست حمایت حذف کرده و سایر کالاها در برنامه حمایتی باقی مانده‌اند.

دکترگیلانپور افزود: یکی از کارهایی که دولت باید انجام دهد پایش کارایی سیاست های حمایتی از بخش کشاورزی است ، زیرا اگر قرار است حمایتی در کشور ما از بخش کشاورزی صورت بگیرد باید به ارتقای کارایی و سطح تولید منجر شود و در حال حاضر شواهد آماری این روند را در کشور ما نشان نمی‌دهد.

وی تصریح کرد: بر اساس یک تحقیق ، هیچ رابطه ای میان میزان حمایت و رقابت پذیری محصولات کشاورزی وجود ندارد.

گیلانپور ، بی‌ثباتی رفتار حمایتی در برخی از کشورهای در حال توسعه از جمله کشور ما را ناشی از نبود دکترین مشخص در مورد حمایت از کشاورزی دانست.

وی ادامه داد: در ایران 80 درصد یارانه به مصرف نهاده‌های کشاورزی و 20 درصد به حجم تولید اختصاص می‌یابد در صورتی که در کشورهای عضو همکاری های اقتصادی جهان موسوم به OECD، 13 درصد حمایت بر مصرف نهاده‌ها تخصیص می‌یابد.

این مقام مسؤول ، وابستگی بخش کشاورزی به یارانه ها و حمایت های دولتی و نبود بودجه لازم برای پرداخت یارانه را از دغدغه‌ها و چالش‌های کشورهای در حال توسعه از جمله ایران عنوان کرد و گفت: در سال 89 که ارزش تولید با آمار نشان داده شد، 20 درصد ارزش تولید بخش کشاورزی، یارانه پرداخت شد در حالی که بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه این رقم باید به 35 درصد افزایش می‌یافت.

همچنین عدم دخالت دولت در قیمت گذاری کالاهای غیر انحصاری، پایدار سازی متغییرهای کلان اقتصادی، پذیرش نقش مردم در عرصه اقتصادی، تجهیز منابع مالی لازم برای جبران خسارت تولید کنندگان در اثر قیمت‌گذاری احتمالی دولت، تخصیص سهم حمایت از تولید کنندگان و اعمال سیاست قیمت تدریجی برخی از حامل‌های انرژی از جمله الزامات و سیاست‌ها در راستای اجرای فاز دوم قانون هدفمندی در بخش کشاورزی بیان شد.

 

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal