خودکفایی ایران در تولید تخم مرغ SPF از سال آینده
1391/12/01

رييس موسسه واكسن و سرم سازي رازي گفت: كشور از آغاز سال جديد در زمينه توليد تخم مرغ اس پي اف به خودكفايي مي رسد.

دكتر هادي فاميل قدكچي در گفت‌وگو با ايسنا،گفت: توليد اين تخم مرغ ها در موسسه تحقيقات و سرم سازي رازي در مراحل پاياني قرار دارد و در حال حاضر دانش فني توليد اين نوع تخم مرغ در اين توسط محققان ايراني ايجاد و مايحتاج توليد اين تخم مرغ در موسسه تحقيقات و سرم سازي رازي فراهم آمده است.

وي افزود: هم اكنون در مرحله تجهيز ساختمان توليد اين تخم مرغ هستيم كه با پايان آن اين محصول در داخل كشور توليد خواهد شد و به اين ترتيب كشور در توليد تخم مرغ اس پي اف نيز به خودكفايي مي رسد

فاميل قدكچي خاطر نشان كرد: دانش فني تخم مرغ اس پي اف جزو محصولات با فناوري بالا است كه در دنيا تعداد معدودي كشور فناوري توليد آن را دارا هستند بنابراين فرايند بومي سازي اين محصول از حساسيت بالايي برخورداربوده و مقداري زمان بر است.

رييس موسسه سرم سازي رازي ادامه داد: موسسه سرم سازي رازي در سال جاري علي رغم برخي محدوديت هاي اعتباري و وجود برخي تحريم ها نه تنها توليدات خود را كاهش نداده بلكه با تمام تلاش سعي در افزايش خروجي تحقياتي و توليد خود داشته كه خوشبختانه با موفقيت همراه بوده است.

وي تصريح كرد: در سال جاري موفقيت هاي زيادي در زمينه توليد واكسن و سرم در زمينه بيماري هاي دام و طيور، انسان و بيماري هاي مشترك حيوان و انسان حاصل شده است.

رييس موسسه تحقيقات واكسن و سرم سازي رازي از راه اندازي خط توليد انبوه واكسن گامبرو، واكسن بروسلوز و قطره چشمي و توليد واكسن ماهي به عنوان بخشي از اين دستاوردها ياد كرد.

وي در اين زمينه گفت: تمامي مراحل توليد اين واكسن ها به پايان رسيده و با تصويب قيمت هاي آنها به زودي به ميزان انبوه وارد بازار مي شوند.

فاميل قدكچي ادامه داد: ازآنجايي كه اين موسسه بيشتر هزينه هاي تحقيقاتي و توليد خود را از راه فروش محصولات خود به دست مي آورد و دولت اعتبار چنداني را در اين خصوص به اين موسسه اختصاص نمي دهد به نظر مي رسد افزايش قيمت واكسن ها و سرم ها مي تواند تاثير به سزايي در بالارفتن حجم توليدات و فعاليت هاي تحقيقاتي اين موسسه داشته باشد .

وي اظهاركرد: بهترين موسسات تحقيقاتي علي رغم داشتن محققان و پزوهشگران ماهر بدون داشتن اعتبار و منابع مالي موفق نخواهند بود.

فاميل قدكچي در پايان گفت: متاسفانه در بين مردم جا افتاده است كه نبايد براي واكسن و سرم هزينه پرداخت كرد اين در حالي است كه اين موضوع در هيچ كجاي دنيا وجود ندارد؛ بنابراين بايد شرايطي ايجاد شود كه اين فرهنگ نادرست اصلاح شود.

تعداد مشاهده خبر22 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal