ثبت اختراع 10 نوع داروي گياهي مورد استفاده در صنعت شيلات
1391/08/28

رييس موسسه تحقيقات شيلات ايران گفت: بيش از 10 مورد داروي گياهي مورد استفاده در حوزه شيلات، ثبت اختراع خواهد شد.

رييس موسسه تحقيقات شيلات ايران در گفتگو با خبرگزاري موج با بيان اين مطلب اظهار داشت: تا كنون چندين طرح تحقيقاتي و پروژه دكترا در زمينه استفاده از داروهاي گياهي در صنعت شيلات اجرا شده و نتايج خوبي به همراه داشته است.

عباسعلي مطلبي افزود: بالغ بر 6 مورد از دستاوردهاي مهم اين حوزه ثبت اختراع شده است.

وي با اشاره به حوزه گسترده كاربري گياهان دارويي خاطر نشان ساخت: در حوزه شيلات از گياهان دارويي براي افزايش سطح ايمني آبزيان استفاده مي كنيم.

رييس موسسه تحقيقات شيلات ايران ادامه داد: تلاش مي كنيم با استفاده از برخي گياهان دارويي و جلبك ها، سطح ايمني آبزيان پرورشي را افزايش دهيم.

وي تصريح كرد: در اين زمينه تحقيقات به نتايج خوبي دست يافته و نتايج مطالعات نيز كاربردي شده است.

مطلبي بيان داشت: بخش ديگري از مطالعات انجام شده در زمينه گياهان دارويي براي استفاده از تركيبات اين گياهان در راستاي پيشگيري از بيماري ها و جايگزيني با داروهاي شيميايي است.

وي اضافه كرد: از عصاره گياهان دارويي نظير آويشن شيرازي، گل ميخك و ... به عنوان ضد قارچ و باكتري و يا جايگزين داروهاي شيميايي استفاده مي شود.

رييس موسسه تحقيقات شيلات ايران گفت: يكي از دستاوردهاي تحقيقاتي اين موسسه در جشنواره و فن بازار گياهان دارويي به عنوان يك طرح شاخص، لوح تقدير دريافت كرد.

وي استفاده از اسانس ها و عصاره گياهان دارويي براي افزايش زمان ماندگاري محصولات شيلاتي را يكي ديگر از كاربردهاي اين مواد در صنعت آبزي پروري اعلام كرد.

مطلبي اذعان داشت: به كارگيري تركيبات گياهان دارويي به جاي مواد شيميايي، استفاده از طعم و بوي مطبوع اين تركيبات و به كارگيري خواص آنتي اكسيداني، آنتي باكتريالي و ضد قارچي عصاره اين گياهان در صنايع فرآوري آبزيان كابردهاي فراواني دارد.

وي ادامه داد: عصاره هاي گياهي در محصولات تازه كيفيت را حفظ كرده و براي محصولات فريز شده مدت ماندگاري را افزايش مي دهد.

رييس موسسه تحقيقات شيلات ايران گياهان دارويي را داراي تركيباتي دانست كه در حوزه هاي مختلف كاربرد دارند.

وي اضافه كرد: اين موسسه تلاش مي كند از جلبك ها تركيبات متنوعي نظير مواد بيولوژيك، آگار، برخي آنزيم ها و پروتئين ها را استخراج كند.

مطلبي گفت: تركيبات جلبك ها در درمان بيماري انسان نيز كاربرد داشته و موسسه تحقيقات شيلات ايران به صورت گسترده روي اين تركيبات مطالعه مي كند.

تعداد مشاهده خبر13 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal