اجراي طرح كاداستر اراضي، انقلابي در بخش كشاورزي
1388/10/26

معاون وزير جهاد كشاورزي گفت: داشتن اطلاعات درخصوص ميزان اراضي كشاورزي از الزامات اساسي بخش كشاورزي است به‌گونه‌اي كه بدون اين اطلاعات نمي‌توان اقدام به برنامه‌ريزي جامع براي بخش كشاورزي كرد. به گزارش ايسنا،دكتر محمدرضا جهانسوز با بيان اينكه طرح كاداستر اراضي موقعيت مكاني و ميزان اراضي كشاورزي را تعيين مي‌كند، به خبرنگاران گفت: در مراحل بعدي اطلاعات بهره‌برداران نيز به اين طرح اضافه مي‌شود. به گفته جهانسوز اجراي طرح كاداستر اراضي، انقلابي در بخش كشاورزي به شمار مي‌آيد كه پايه‌ريزي آن در فارس صورت مي‌گيرد. وي فارس را در بسياري از زمينه‌ها پيشرو دانست و تاكيد كرد: اين استان در بسياري از مباحث جديد، هسته اصلي بخش كشاورزي را تشكيل داده و طرح‌هايي كه در فارس اجرا مي‌شود پس از مدتي به كل كشور تسري پيدا مي‌كند. معاون وزير جهاد كشاورزي با تاكيد بر اينكه گردآوري اطلاعات اراضي كشاورزي نخستين و ابتدايي‌ترين اقدام براي حركت به سمت كشاورزي هوشمند است، افزود: امكان ندارد به ميزان محصول توليد شده در اراضي كشاورزي و به دنبال آن بازاررساني محصول بدون اجراي اين طرح دست پيدا كنيم. وي گفت: اجراي طرح الگوي كشت نيز كه از دو سال پيش در دستور كار وزارت جهاد كشاورزي قرار گرفته در گرو تكميل طرح كاداستر اراضي است. وي با تاكيد بر اينكه براي تكميل طرح كاداستر اراضي در فارس حمايت لازم ملي صورت خواهد گرفت، افزود: فارس در توليد بسياري از محصولات كشور پيشتاز بوده و درصدد هستيم با حمايت‌هاي لازم اين پيشتازي را به پايداري برسانيم. جهانسوز گفت: استان فارس در چند سال اخير آماج مشكلات جوي بخصوص خشكسالي قرار گرفت و از آنجاكه در اين بخش مديريت پايدار توليد وجود ندارد گاهي اين مشكلات، بخش كشاورزي را در آستانه فروپاشي قرار مي‌دهد بنابراين با اجراي اين طرح، فارس از پيشتازي در توليد به سمت پايداري در توليد حركت مي‌كند. معاون وزير جهاد كشاورزي در پاسخ به سوال يكي از خبرنگاران كه براي تامين اعتبار 13 سايت گلخانه‌اي فارس چه اقدامي انجام داده‌ايد؟ گفت: ايجاد و توسعه سايت‌هاي گلخانه‌اي هم ضرورت ملي براي كشور و هم ضرورت محلي براي فارس است چراكه به دليل راندمان 17 برابري آن در مصرف مي‌تواند بخش كشاورزي را از بحران كم‌آبي نجات دهد. وي اضافه كرد: منابعي را براي تامين تسهيلات آن درنظر گرفته‌ايم كه به محض تامين اعلام خواهد شد. وي با اشاره به مقام نخست فارس در توليد محصولات زراعي و مقام دوم اين استان در توليد محصولات باغي گفت: حمايت از فارس از برنامه‌هاي مالي وزارت جهاد كشاورزي است چون اين استان سهم زيادي در توليد محصولات زراعي و باغي دارد. براساس اين گزارش، علي رادمهر ـ مديركل دفتر آمار و اطلاعات وزارت جهادكشاورزي نيز در جمع خبرنگاران گفت: به دليل پيگيري‌هاي استانداري فارس و مسوولان بخش كشاورزي استان طي دو سال اخير، اجراي طرح كاداستر اراضي براي نخستين بار در فارس كليد خورد.

وي گفت: خوشبختانه فارس علاوه بر تنوع اقليمي، تعداد بهره‌برداران، ميزان توليد محصولات كشاورزي از افراد مسلط به فناوري اطلاعات نيز برخوردار است كه اين امر باعث شده تا روند اجراي آن با سرعت و دقت پيش رود. وي گفت: اجراي اين طرح در فارس با ويرايش و اصلاح، قابليت تعميم به كل كشور را دارد.

رادمهر با بيان اينكه هم‌اكنون اطلاعات جامع و كاملي در خصوص منابع در اختيار كشاورزان وجود ندارد، افزود: مديران ارشد هر مجموعه بدون داشتن اطلاعات به موقع و صحيح، قادر به تصميم‌گيري نيستند، در حالي كه حتي در زمان مراجعه حضوري به برخي روستاها بهره‌برداران در مقاطع مختلف اطلاعات ضد و نقيضي را ارايه مي‌دهند و همين امر، آمارهاي گردآوري شده از خوداظهاري كشاورزان را با ابهام مواجه مي‌كند. وي گفت: در طرح كاداستر اراضي در حقيقت كليه اطلاعات لازم در خصوص بخش كشاورزي در يك سامانه الكترونيكي جمع‌آوري شده و دسترسي دقيق به روز و صحيح مديران به اطلاعات را امكان‌پذير مي‌كند. همچنين حمايت‌هاي مختلف از بخش كشاورزي از جمله توزيع نهاده در اين سامانه وارد مي‌شود و به همين دليل ميزان سوءاستفاده برخي سودجويان در توزيع نهاده‌ها از بين خواهد رفت و علاوه بر آن فعاليت‌ها را به‌گونه‌اي ساماندهي مي‌كند كه با توليد مازاد بر نياز يك محصول در يك استان يا با توليد همان محصول در يك استان ديگر مواجه نباشيم. رادمهر يادآور شد: وضعيت توليد هم‌اكنون به‌گونه‌اي است كه گاهي به دليل نبود الگوي كشت، برخي محصولات آنقدر زياد توليد مي‌شود كه حداقل نياز مادي كشاورز و حتي هزينه‌كرد وي در توليد آن محصول جبران نمي‌شود. مديركل دفتر آمار و اطلاعات وزارت جهاد كشاورزي اظهار كرد: با اجراي موفقيت‌آميز اين طرح در فارس و ديگر استان‌هاي كشور، اطلاعات بخش كشاورزي به اشتراك گذاشته شده و امكان تدوين الگوي كشت مبني براطلاعات استخراجي به وجود مي‌آيد. وي توسعه و به‌روزرساني اطلاعات را گام بعدي در طرح كاداستر اراضي پس از ايجاد اين سامانه در فارس و ترويج آن به كل كشور عنوان كرد. به گزارش ايسنا از شيراز، رييس سازمان جهاد كشاورزي فارس نيز به اجراي 5 طرح در گروه مديريت استراتژيك اين سازمان اشاره كرد و گفت: تدوين برنامه‌هاي سند راهبردي توسعه 5 ساله بخش كشاورزي، بانك جامع اطلاعات كشاورزي (طرح كاداستر اراضي)، مديريت افزايش ماده آلي خاك، توانمندسازي تعاوني‌هاي بخش كشاورزي و كشاورزي الكترونيك (كابرد الكترونيك در بخش كشاورزي) در دست پيگيري است كه سند راهبردي توسعه 5 ساله هم اكنون تدوين شده و بقيه طرح‌ها نيز به نتايج خوبي رسيده است. وي در توضيح مراحل اجراي طرح كاداستر اراضي نيز گفت: تصاوير ماهواره‌اي تهيه شده از اراضي كشاورزي را خريداري و سپس با توصيفي كردن اطلاعات بدست آمده از اين تصاوير، در 5 طبقه شامل منابع آب، خاك، بهره برداران، ميزان توليد و اطلاعات مربوط به هوا و اقليم دسته‌بندي مي‌شود. به گفته وي در تدوين اين بانك اطلاعاتي قراردادي با سازمان آب براي مطالعه در اراضي پاياي سدها، سازمان ثبت اسناد براي سنددار كردن اراضي كشاورزي و دانشگاه شيراز براي مطالعات علمي اين طرح منعقد شده است. مهندس خرد اظهار كرد: اعتبار اوليه در نظر گرفته شده براي طرح كاداستر اراضي، 1.5 ميليارد تومان بودكه بخش اعظم آن صرف خريد عكس‌هاي ماهوار‌ه‌اي شده است. وي گفت: اين طرح با هدف اجراي كشاورزي مدرن و هوشمند اجرا شده، كه با استفاده از فن‌آوري پيشرفته در اين طرح مي‌توانيم منابع آبي و خاكي را مديريت كنيم. رييس سازمان جهاد كشاورزي فارس در بخش ديگري از توضيحات خود به مطالعات صورت گرفته بر روي دشت‌هاي فارس اشاره كرد و گفت: با تامين منابع اعتباري به‌زودي ايستگاه‌هاي خودكار هواشناسي در 50 دشت فارس مستقر مي‌شود.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir


تعداد مشاهده خبر22 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal