معيوب بودن سيستم توزيع ، عامل افزايش قيمت سيب‌زميني
1388/04/07

 

افزايش قيمت سيب‌زميني موقت است و به زودي برطرف خواهد شد.

دكترمحمد حسين انصاري فرد ـ سخنگوي وزارت جهاد كشاورزي ـ در گفت‌وگو با خبرنگار كشاورزي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، گفت: به دليل معيوب بودن سيستم توزيع در كشورگاهي دچار نوساناتي در عرضه محصولات مختلف كشاورزي مي‌شويم. وي افزود: گاهي در منطقه‌اي گفته مي‌شود كاميون‌دارها به دليل عبور از جاده‌هاي خاكي بهاي بيشتري را مي‌خواهند و با كشاورزان مشكل دارند و به همين دليل وقفه‌اي در حمل و نقل ايجاد مي‌شود ضمن اينكه گاهي نيز به دليل شرايط اقليمي وخنكي هوا وقفه كوتاهي در رسيدن محصولات كشاورزي ايجاد شده و رسيدن اين محصولات با تاخير چند روزه انجام مي‌شود كه اين تاخير در نهايت باعث ايجاد خلل در عرضه يك محصول مي‌شود. انصاري فرد خاطرنشان كرد: در رابطه با صيفي‌جات در نيمه خردادماه شاهد چنين وضعيتي بوديم كه البته هميشه تاكيد كرده‌ايم اين وضعيت موقت است و چرخه ورود محصولات به بازار با تاخير مواجه شده و اين وضعيت برطرف خواهد شد.

سخنگوي وزارت جهاد كشاورزي با تاكيد براينكه در رابطه با سيب‌زميني در حال حاضر هيچ يك از مشكلات ذكر شده را نداريم، افزود: ما نيز از افزايش قيمت اين محصول تعجب مي‌كنيم چرا كه اكنون فصل برداشت مقدار قابل توجهي سيب‌زميني در خوزستان، منطقه جيرفت و گلستان است و در اين مناطق همچنان به دليل عدم وجود كشش بازار خريد تضميني سيب زميني با قيمت كيلويي 135 تومان وهمچنين خريد توافقي توسط سازمان تعاون روستايي انجام مي‌شود و محصول تا حدودي روي دست كشاورز باقي مي‌ماند.

او با بيان اينكه سازمان تعاون روستايي براي فروش و توزيع سيب‌زميني را از كشاورزان نمي‌خرد، افزود: اين اقدام تنها براي جلوگيري از ورشكسته‌شدن كشاورزان انجام مي‌شود و رسيدن قيمت سيب‌زميني در بازار به كيلويي 500 تومان جاي تعجب بسياري دارد و اين وضعيت را ناشي از معيوب بودن سيكل توزيع اين محصول مي‌دانيم. وي تصريح كرد: متاسفانه عده‌اي هرچند وقت يكبار محصولي را نشانه مي‌روند و با سوء استفاده از كمبودهاي مصنوعي كه ايجاد مي‌شود، بهره‌برداري مي‌كنند، ضمن اينكه بازار كشورمان از شايعات نيز آسيب بسياري مي‌بيند و با شايعه كمبود يك محصول توسط عده‌اي سريعا در بازار اصلي نيز اثرات خود را باقي مي‌گذارد و به نقاط ديگر كشور نيز سرايت پيدا مي‌كند. سخنگوي وزارت جهاد كشاورزي با تاكيد براينكه هيچ مشكلي از جهت توليد و وضعيت ذخيره‌سازي سيب زميني وجود ندارد، گفت: در ماه‌هاي اخير حتي افزايش صادرات سيب‌زميني را داشته‌ايم و تصور مي‌كنيم افزايش قيمت كنوني در محصول سيب‌زميني نيز موقت است و به زودي برطرف خواهد شد.

وي خاطرنشان كرد: بخشي از سيب‌زميني كه توسط سازمان تعاون روستايي خريداري مي‌شود از طريق انعقاد قرارداد با سازمان ميادين ميوه و تره بار شهرداري و خريد اين محصول از وزارت جهاد كشاورزي، از طريق غرفه‌هاي اين ميادين توزيع مي‌شود والبته ممكن است بخشي نيز درمعاملات كلان براي خريد به ما مراجعه كنند و گاهي نيز ممكن است كارخانجات فراوري مثل توليد كنندگان چيبس يا پودر سيب‌زميني خريدار اين نوع محصولات باشند. انصاري فرد تاكيد كرد: براي جلوگيري از افزايش قيمت سيب‌زميني بايد ميادين عرضه مستقيم را كنترل كرد و توليد و عرضه اين محصول از مزرعه تا زمان فروش به مصرف كننده را پيگيري كرد و با پيگيري نقاط معيوب آن عيوب را برطرف كرد. وي با تاكيد بر اينكه وزارت جهاد كشاورزي مسووليت توليد و ميزان عرضه اين محصول را دارد، ادامه داد: در اين قسمت هيچ‌گونه مشكلي وجود ندارد و تنظيم بازار اين محصولات بر عهده وزارت بازرگاني است كه آنها نيز در حال پيگيري و بررسي اشكال احتمالي موجود در چرخه توزيع هستند تا آن را رفع كنند.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal