بكارگيري 17 عامل بيولوژيك براي توليد محصولات سالم در كشور
1387/07/20

رئيس سازمان حفظ نباتات كشور از تشكيل كميته بيولوژيك در كشور خبر داد و گفت: با تشكيل اين كميته درسال جاري، انقلاب بزرگي در توليد محصولات سالم كشاورزي در كشور ايجاد مي شود.

همايون دارابي در گفتگو با مهر گفت: بر اساس تكليف قانوني كليه توليدكنندگان، فروشندگان، وارد كنندگان و مصرف كنندگان سموم جهت استفاده از مواد و عوامل بيولوژيك ملزم به اخذ مجوز و تاييديه از سازمان حفظ  نباتات هستند كه در سال جاري تاكنون 9 شركت موفق به اخذ پروانه واردات تجهيزات عوامل و مواد بيولوژيك و غير شيميايي شده اند.

رئيس سازمان حفظ نباتات كشور بيان كرد: در حال حاضر 4 تا 5 شركت فعال در زمينه توليد عوامل بيولوژيك در كشور وجود دارد كه مراحل ثبت نهايي اين شركتها در حال انجام است. از سوي ديگر، بالغ بر 80 مركز توليد عوامل ماكروبيولوژيك (توليد حشرات و شكارچيان مفيد) مجوز توليد را دريافت كرده اند، كه حدود 204 هزار مزراع و باغات را تحت پوشش مبازره غيرشيميايي قرار مي دهند.

وي با اشاره به تشكيل كميته بيولوژيك در كشوراظهارداشت: دراين كميته بالغ بر11 عامل بيولوژيك مورد تصويب قرارگرفت كه با احتساب 6 عامل بيولوژيك موجود تعداد آنها به 17  عامل افزايش يافته و در حال حاضر10 عامل آن جهت مبازره بيولوژيك در گلخانه ها مورد استفاده قرار دارد كه اين امر انقلاب و تحول بزرگي را در توليد محصولات سالم كشاورزي ايجاد مي كند.

دارابي اظهارداشت: با ورود عوامل غيرشيميايي به گلخانه ها توليد محصولات سالم  گلخانه اي بدون استفاده از سموم خطرناك محقق مي شود به نحويكه در سال جاري بيش از 300 تا 400 هكتار گلخانه در سطح كشور به عنوان پايلوت تحت پوشش عوامل بيولوژيكي قرار مي گيرند.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر12 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal