اختصاص 714 ميليارد تومان براي توسعه ابخيزداري و مرتع داري در كشور
1388/03/27

رئيس سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخيزداري گفت : بيش از 70 مصوبه براي توسعه اقدامات ؛آبخيزداري و مرتع داري با 714 ميليارد تومان اعتبار پيش بيني شده است.

به گزارش خبرنگار واحد مركزي خبر،دكتر فرود شريفي در همايش روز جهاني مقابله با بيابان زايي و توسعه طرح هاي بيابان زدايي افزود : دولت در سفرهاي استاني براي مقابله با اين پديده در بيش از ده مصوبه بيش از 100 ميليارد تومان اعتبار اختصاص داده است.

وي گفت: مقابله با بيابان زايي همانگونه كه در برنامه اقدام ملي مقابله با بيابان زايي مورد تأكيد قرار گرفته است به رويكردي جامع در خصوص آب، خاك، پوشش هاي گياهي و سيستم هاي بهره برداري از آنها نياز دارد. رئيس سازمان جنگل ها و مراتع افزود: در برنامه اقدام ملي مقابله با بيابان زايي بر مشاركت فعالانه بهره برداران، نهادهاي دولتي، غيردولتي، روستايي و مراكز آموزشي، پژوهشي، تاكيد و برنامه ريزي شده است. شريفي گفت: طرح هاي احياي مراتع بياباني شده در جنوب استان خراسان با همكاري كميسارياي عالي پناهندگان، طرح توسعه پايدار آب و خاك در حوزه حبله رود با همكاري برنامه عمران ملل متحد و پروژه هاي مشترك آبخيزداري و جنگل داري اجرا شده است. معاون وزير جهاد كشاورزي با اشاره به اينكه جمهوري اسلامي ايران در سه دهه گذشته براي حفاظت از سرزمين و مقابله با پديده بيابان زايي اقدامات گسترده اي را در چارچوب برنامه هاي حفاظت خاك و تثبيت شن هاي روان انجام داده است، افزود: كنترل فرسايش بادي، جلوگيري از هجوم ماسه هاي روان به شهرها و روستاهاي حواشي مناطق كويري و ايجاد بيش از دو ميليون و صد هزار هكتار جنگل بياباني و ساماندهي مديريت و بهره برداري از مراتع و صيانت از اكوسيستم هاي مناطق خشك از اين اقدامات بوده است. وي گفت : در اين سه دهه ؛ 10 ميليون و 334 هزار هكتار طرح پژوهشي تاقزارها و مديريت جنگل هاي دست كاشت بياباني، نهال كاري با 38 گونه مقاوم به خشكي، شوري و غالباً‌ بومي، 21 ميليون هكتار فعاليت آبخيزداري و 4 ميليون و 700 هزار هكتار بذركاري و بذرپاشي، 241 هزار هكتار مالچ پاشي و 10 ميليون و 200 هزار هكتار حفاظت و قرق از اقدامات سه دهه گذشته است. شريفي ، تثبيت ماسه هاي روان،‌ جلوگيري از بياباني شدن 6 ميليون هكتار از عرصه هاي منابع طبيعي، ايمن سازي حدود 10 هزار كيلومتر خطوط مواصلاتي، ايمن سازي 600 هزار هكتار زمين كشاورزي و 521 هزار واحد مسكوني حساس به فرسايش، از ديگر اقدامات است.

رئيس سازمان جنگل ها و مراتع افزود: ايمن سازي 51 شهرك صنعتي، 20 صيدگاه صيادي، 23 فرودگاه، 97 شهرستان و 4 هزار و 353 روستا از دستاوردهاي سه دهه اخير در كشور است.

وي گفت : نهايي شدن سند برنامه اقدام ملي مقابله با بيابان زايي در سال 1383 نمايانگر عزم ملي جمهوري اسلامي ايران در تحقق اهداف مقابله با تخريب سرزمين است. شريفي افزود: در فصل هاي دوم و سوم اين سند برنامه هاي متنوعي در زمينه مشاركت مردمي،‌ مديريت پايدار اراضي، آب و انرژي، حفظ خاك و تعديل آثار خشكسالي و توسعه همكاري هاي منطقه اي و بين المللي در فصل هاي دوم و سوم اين سند مورد توجه است. رئيس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري با تأكيد بر تسريع در اجراي طرح هاي بيابان زدايي گفت: جمهوري اسلامي ايران در كمربند خشك و نيمه خشك زمين واقع شده است و يك و دو دهم درصد از خشكي هاي جهان را دارد و بيش از سه و 8 دهم درصد از مناطق بياباني دنيا با بارش متوسط جهاني و تبخير 3 برابر بيشتر از متوسط جهان هم در كشورماست.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal