صرفه جويي 100 ميليون مترمكعبي آب در اراضي شاليكاري
1387/06/10

معاون آب، خاك و صنايع وزارت جهاد كشاورزي گفت: با جايگزيني آبياري نوين به جاي دائمي، امسال علاوه بر جلوگيري از خسارتهاي خشكسالي به اراضي شاليكاري گيلان، حدود 100 ميليون متر مكعب آب صرفه جويي شد.

دكترفريد اجلالي در گفتگو با مهر گفت: در سال جاري براي اولين بار با همكاري مديريت آب و خاك و شركت بهره برداري از شبكه هاي آبياري و موسسه تحقيقات برنج استان گيلان براي سازگاري با خشكسالي، آبياري نويني جايگزيني آبياري دائمي شد كه علاوه بر جلوگيري از خسارات خشكسالي به اراضي شاليكاري استان، حدود 100 ميليون متر مكعب آب صرفه جويي شده است.

معاون آب، خاك و صنايع وزارت جهاد كشاورزي بيان كرد: ترويج سيستم تسطيح ليزري در داخل طرح تجهيز و نوسازي اراضي در سال گذشته در سطح 18 هزار هكتارعملياتي شد و اجراي 35 هزار هكتار در سال جاري در راستاي تسريع در اجراي سطوح و تجهيز اراضي مزروعي كشور پيش بيني شده است.

وي با اشاره به اجراي طرح تلفيقي بهبود شيوه هاي آبياري سطحي در سال جاري اظهارداشت: اجراي اين طرح به صورت يك مجموعه كامل علاوه بر صرفه جويي در مصرف آب مصرفي در بخش كشاورزي، منجر به افزايش سطح زير كشت و در نهايت افزايش درآمد كشاورزان در واحد سطح مي شود.

دكتراجلالي عنوان كرد: در مدت سه سال اخير طرح تجهيز و نوسازي اراضي پاياب سدها در وسعت 79 هزار هكتار و طرح تجهيز و نوسازي اراضي سنتي در وسعت 119 هزار هكتار اجرا شده، اين در حالي است كه كل اراضي تجهيز شده از ابتدا تا پايان سال 83 حدود 441 هزار هكتار و ميزان اراضي تجهيز شده در اين مدت حدود 423 هزار هكتار بوده است.

تعداد مشاهده خبر8 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal