پيش بيني توليد 14 ميليون تن گندم در سال 91
1391/03/07

مديركل دفتر محصولات اساسي غلات، حبوبات و نباتات علوفه‌اي وزارت جهاد كشاورزي با انتقاد از عملكرد مراكز دولتي خريد گندم از كشاورزان، پيش بيني كرد در سال جاري 14 ميليون تن گندم در كشور توليد شود.

محمدمهدي كابلي در گفتگو با مهر درخصوص ميزان توليدات گندم اظهارداشت: برپايه گزارشات استاني تا اول خردادماه امسال از 2.64 ميليون هكتار از اراضي گندم آبي حدود 99.3 درصد و از حدود 3.94 ميليون هكتار سطح زيركشت گندم ديم كشور در حدود 91.5 درصد سطح سبز گزارش شده است.

وي با بيان اينكه متاسفانه ابتداي فصل زراعي سال 91-90 با خشكي و عدم بارندگي توام بود به طوري كه براساس آمارهاي موجود تاخير 40 روزه بارندگي در ابتداي پائيز حادث شد، گفت: باوجود مديريت خوب در سراسر كشور در زمينه تهيه زمين و كاشت مزارع، روند سبز شدن گندم با تاخير روبرو شد.

مديركل دفتر محصولات اساسي غلات، حبوبات ونباتات علوفه اي وزارت جهادكشاورزي گفت: اين تاخير تا مرحله كنوني نيز تاثير خود را گذاشته است به گونه اي كه در تمام مناطق سرد و معتدل كشور درحال حاضر مزارع رشد فيزيولوژيكي مطلوبي نداشته و دوره رويشي گياه كامل نشده و ارتفاع گندم در تمام استانهاي معتدل و سردسير كشور به نحو بارزي كوتاه مانده است كه قطعا تاثير نامطلوبي در عملكرد مزارع گندم خواهد داشت.

وي درعين حال تصريح كرد: البته بارندگي‌هاي خوب زمستانه و بهاره موجب شد پتانسيل رطوبتي خوبي در اكثر ديمزارهاي كشورمان بوجود آيد و چنانچه در اوايل خردادماه بارندگي موثري اتفاق بيافتد و دماي هوا نيز بطور ناگهاني افزايش نيابد، امكان رشد رويشي مطلوب و در ادامه مرحله تلقيح و رشد زايشي مناسب براي گندم فراهم مي شود كه اميد مي رود از استانهاي سرد و معتدل عملكرد مطلوبي حاصل گردد، در غير اينصورت عملكرد گندم كاهش مي يابد.كابلي درخصوص وضعيت كشت گندم درمزارع آبي نيز عنوان كرد: در مناطقي كه از منابع آب مطمئن برخوردار بوده اند وضعيت مطلوب است؛ هرچند كه در بخشي از مزارع مناطق سرد و معتدل تاخير در رشد به علت وجود بارندگي در آبانماه و اوايل آذرماه وجود داشت و عدم اجازه كشت و همچنين سرماي زودرس در اواسط پائيز و رشد بطئي گندم تقريبا در اكثر مزارع كشت شده حادث گرديده كه ميزان توليد را تحت تاثير و از عملكرد نهايي مزارع كاسته خواهد شد. به گفته وي عدم تامين كامل كود مورد نياز نيز باعث ايجاد خسارت در توليد شده است.

مديركل دفتر محصولات اساسي غلات، حبوبات و نباتات علوفه اي وزارت جهادكشاورزي همچنين پائين بودن قيمت خريد تضميني گندم با توجه به بالا رفتن هزينه هاي توليد را چالش ديگري به شمار آورد كه توليد گندم را در سال آينده با مشكل عمده روبرو خواهد كرد.

وي با بيان اينكه درسال جاري سرماي زودرس و بارندگي مستمر در نيمه دوم پائيز باعث تاخير در رشد و عدم ايجاد سبز يكنواخت مزارع گرديد كه اين موضوع در اكثر مزارع كشور ديده مي شود، گفت: از مشكلات مرحله برداشت گندم افزايش قيمت سوخت و عدم تامين مكفي سوخت جهت استفاده كمباين ها مي باشد.

كابلي خاطرنشان كرد: از مسائل ديگر كه كشاورزان گندمكار با آن روبرو هستند مشكلاتي است كه در هنگام خريد گندم توسط مراكز خريد حادث مي گردد كه اين امر باعث ضرر و زيان به بهره برداران شده و نتيجه آن كاهش اعتماد زارعين به نهادهاي دولتي و فروش محصول به واسطه ها و دلالان مي گردد كه اين خود نيز موجب به هم خوردن تعادل طبيعي بازار خريد فروش گندم مي گردد.به گفته وي، چالش ديگر ورود بي برنامه بخش خصوصي به امر خريد گندم از زارعين است كه به دليل حجم بالاي توليد و فروش و عدم نظارت مستمر به مراكز خريد وجود مشكلات بلامنازع است. مديركل دفتر محصولات اساسي غلات، حبوبات و نباتات علوفه اي وزارت جهادكشاورزي در ادامه درباره ميزان توليدات گندم در سال زراعي 90-1389 گفت: سطح زير كشت گندم براساس گزارشات استاني در سال زراعي 90-1389 به ميزان 6 ميليون و 687 هزارو چهارده هكتار و در سال زراعي 91-1390 به ميزان 6 ميليون و 571 هزارو 627 هكتار مي باشد. وي پيش بيني كرد كه توليد گندم در سال زراعي 91-1390 به ميزان 14 ميليون تن باشد.

تعداد مشاهده خبر10 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal