اصلاح ساختار تولید تا عرضه خرما در بازار در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی است
1393/02/21

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور گفت: اصلاح ساختار تولید خرما تا عرضه آن در بازار ضروری و در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی است.

به گزارش ایرنا، حسین صفایی در نشست با مسوولان و نمایندگان کشاورزان دشتستان استان بوشهر افزود: با توجه به این که خرما محصولی با ارزش غذایی بالاست گنجاندن آن درالگوی صحیح مصرف مردم باید نهادینه شود.

وی اضافه کرد: قانون خرید تضمینی محصولات باغی که چندسال بلاتکلیف مانده بود اکنون در هیات وزیران برای خرید تضمینی خرما مطرح شده که امیدواریم مصوب و به اجرا درآید.

صفایی با اشاره به مشکلات بازاریابی نخلداران برای عرضه محصول خود بیان کرد: جای تاسف دارد که هم اکنون برخی از کالاهای وارداتی سرانه مصرفشان بالاست اما برخی محصولات ارزشمند داخلی نظیر خرما باید روی دست کشاورز بماند.

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور ادامه داد: الگوی مصرف مردم در ایران مناسب نیست و محصولاتی نظیر خرما باید به بهترین نحو فرآوری، عرضه و وارد سفره و الگوی دایمی مصرف مردم شود.

وی اضافه کرد: امروز صنایع بسته بندی و تبدیلی، بازار داخلی و خارجی، صادرات و واردات محصولات کشاورزی به عهده وزارت جهاد کشاورزی است و این امر باعث منسجم شدن تصمیم گیری در مورد این محصولات است و کشاورزان نیز از سردرگمی خارج می شوند.

صفایی گفت: با توجه به رکود بازار خرمای دشتستان که بخش اعظم خرمای کشور و بهترین نوع آن کبکاب را دربرمی گیرد کشاورزان استان خواستار گنجاندن این محصول در سبد کالای دولت شده اند و استاندار بوشهر نیز درنامه ای به معاون اول رییس جمهوری این موضوع را درخواست کرده است.

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور اظهارکرد: این امر از جمله راه حل های دراز مدتی است که در آینده می توان عملی کرد اما در زمینه خرماهایی که هم اکنون روی دست کشاورزان دشتستان مانده با توجه به این که سبد کالای دولت آماده شده امکان پذیر نخواهد بود.

صفایی با اشاره به این که برای جلوگیری از متضرر شدن نخلداران برنامه ریزی خواهیم کرد افزود: در طرحی فوری و کوتاه مدت از ابتدای خرداد امسال با هماهنگی صنایع تبدیلی و فرآوری مباشرانی برای خرید خرما با قیمت توافقی فعال و این محصولات را با کیفیت بالا فرآوری کرده و وارد بازار می کنیم تا قبل از آغاز فصل جدید برداشت محصول خرماهای انبار شده از نخلداران خریداری شود.

وی اضافه کرد: همچنین پیگیری برای خرید گوجه فرنگی تولیدی کشاوزان استان بوشهر از هفته آینده و استفاده از آن در صنایع رب گوجه در دستور کار است.

صفایی در باره کشت صیفی و سبزی استان بوشهر گفت: کشاورزان باید طبق سیاست و الگوی کشت سازمان جهاد کشاورزی اقدام به کشت نوع محصول کنند تا از سیاست های حمایتی دولت بهره مند شوند.

صفایی افزود: همچنین کارت الکترونیکی سوخت سهمیه کشاورزان برای آسان سازی دسترسی این قشر مانند سایر اقشار به سوخت مورد نیاز صادر می شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش در باره بیمه کارگران کشاورزی بیان کرد: پیگیری برای بررسی مسائل و مشکلات اجرای این طرح و معافیت سهم کارفرمایی برای پنج کارگر از هر کارگاه کشاورزی در دستور کار جدی وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد.

 

تعداد مشاهده خبر12 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal