رشد 20 درصدي ضريب خودكفايي دانه‌هاي روغني در كشور
1386/09/19

تا پايان برنامه چهارم توسعه (سال 1388) بايد ضريب خودكفايي دانه‌هاي روغني با تاكيد بر زيتون افزايش يابد.    

مهندس محمدرضا اسكندري، وزير جهاد كشاورزي در گفت و گو با ايانا ضمن اعلام اين مطلب افزود: روند افزايش دانه‌هاي روغني تاكنون رشد زيادي نداشته و در فرصتي كه تا پايان برنامه وجود دارد بايد جبران شود.

وي با تاكيد بر اينكه بايد در الگوي مصرف دقت كنيم، افزود: براساس اعلام وزارت بهداشت، بيشترين دليل مرگ و ميرهاي موجود به دليل سكته قلبي است كه قسمت اعظم آن، ناشي از مصرف روغن است.

مهندس اسكندري افزود: در زمان حاضر سرانه مصرف 17 تا 18 كيلوگرم است كه بايد سرانه مصرف كم شود و به 12 تا 13 كيلوگرم در سال برسد.

وي با اشاره به اينكه افزايش سطح زير كشت زيتون از برنامه‌هاي اصلي طرح خودكفايي است، افزود: وزارت جهاد كشاورزي در شرايط حاضر اختصاص 50 هزار هكتار از اراضي كشاورزي به كشت زيتون را هدف قرار داده است، در حالي كه اين رقم بايد به 600 تا 700 هزار هكتار برسد.

وزير جهاد كشاورزي سير اجراي طرحها و برنامه‌هاي در نظر گرفته شده براي سويا، كلزا و ساير دانه‌هاي روغني را نيز مثبت ارزيابي كرد.

گفتني است در جهت برنامه‌هاي خودكفايي در زمينه گندم، در سال جاري بيش از 500 هزار تن صادرات صورت مي گيرد. جو نيز از نظر كمي رشد كرده است، محصول برنج نيز طبق برنامه پيش رفته و توليد ذرت نيز امسال از مرز 2900 تن خواهد گذشت و محصول چغندرقند نيز به دليل مشكلات موجود در كارخانه‌ها با مشكل برخورده است.اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal