ایجاد 1 هزار میلیارد تومان ارزش افزوده در بخش شیر با دام های ژنومیک
1393/03/27

مدیر عامل موسسه جهاد استقلال گفت: از تیر تا آذر پارسال 38 رأس گاو مولد ژنومیک هلشتاین وارد کشور شده که موجب افزایش 900 هزار تنی شیر در سال و صرفه جویی هزار میلیارد تومانی شده است.

به گزارش ایسنا، شافعی‌نیا در نشست خبری با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای افزایش تولید شیر گفت: با به کارگیری از ظرفیت‌های داخلی و همچنین انتقال دانش فنی در جهت افزایش بهره وری تلاش‌هایی را انجام داده‌ایم که این کار موجب شد بیش از هزار میلیارد تومان در بخش شیر ارزش افزوده داشته باشیم و این برنامه را در ارتباط با گوشت گوساله و مرغ لار نیز دنبال کرده‌ایم.

وی با بیان این‌که مواد پروتئینی یکی از اصلی‌ترین مواد غذایی مردم است، گفت: به روایتی 38 درصد و به روایتی دیگر 58 درصد از اقتصاد خانوار مبتنی بر غذا است به همین دلیل قانون اساسی مهمترین وظیفه بخش کشاورزی را تامین غذایی مردم عنوان کرده است.

شافعی نیا با اشاره به فعالیت‌هایی که در این موسسه انجام می‌شود، گفت: این موسسه به عنوان مجموعه‌ای از بخش کشاورزی و مجموعه‌ای که باید خدمت گذار کشاورزی باشد براساس سیاست‌های بخش کشاورزی موظف به رعایت برخی نکات است تا غذای سالم با بهترین کیفیت در اختیار مردم قرار بگیرد.

مدیر عامل موسسه جهاد استقلال سیاست‌های این موسسه را براساس استراتژی عنوان و اظهار کرد: حمایت و کمک از بخش کشاورزی، پشتیبانی و خدمت رسانی به وزارت جهاد کشاورزی و هزینه کردن درآمدها به منظور توسعه کشاورزی جزو سه استراتژی این سازمان است.

وی وظیفه وزارت جهاد کشاورزی را سیاست گذاری عنوان و اظهار کرد: وظیفه این سازمان اجرایی کردن سیاست‌های تصویب شده در وزارت جهاد کشاورزی است به طوری که مشکلات موجود در بخش اشتغال، ورود تکنولوژی و امکانات، ایجاد انگیزه و جوان سازی در بخش کشاورزی را دنبال می‌کند.

شافعی‌نیا یکی از برنامه‌های این سازمان را افزایش بهره وری عنوان و اظهار کرد: هدف ما در جهت کاهش قیمت تمام شده و کاهش ضایعات است که برای تحقق این اهداف اقداماتی را انجام داده‌ایم.

مدیر عامل موسسه جهاد استقلال افزود: برای افزایش بهره وری از طیق تکنولوژی و انتقال علم می‌توان کارهایی را انجام داد؛ به طوری که بتوان تولیدی را افزایش داد که در آن تولیدکننده هزینه‌ای را متحمل نشود.

وی با بیان این‌که جوان سازی کشاورزی امری مهم و قابل توجه است، گفت: جوان سازی کشاورزی با اشتغال جوانان و افزایش بهره وری محقق می‌شود که علاوه بر آن باید به نکاتی چون بهره وری در انرژی آب، کود، بذر و زمان که باعث کاهش قیمت تمام شده محصول و افزایش راندمان تولید می شود توجه کرد.

شافعی‌نیا استفاده از ماشین‌آلات را عاملی برای افزایش بهره وری و کاهش هزینه‌های تولید عنوان و اظهار کرد:‌ با توجه به این که ضایعات برداشت در کشور ما بسیار بالا است و اگر از تکنولوژی استفاده شود می‌توان این ضایعات را تا پنج درصد کاهش داد برنامه موسسه در جهت استفاده بیشتر ماشین‌آلات در کشاورزی است.

مدیر عامل موسسه جهاد استقلال ادامه داد: تکنولوژی با شرط انتقال تکنولوژی و انتقال دانش به داخل کشور باید در دنیا به کار گرفته شود.

وی با اشاره به مدیریت جهادی گفت: مدیریت جهادی دارای 20 مشخصه است؛ به طوری که مدیر جهادی باید خلاق، مبتکر، ولایتمدار، هوشمند، انتقادپذیر و در جهت خدمت رسانی به مردم فعالیت کند. به نحوی که پاسخگوی مردم باشد. اگر ما بتوانیم این کار را انجام دهیم می‌توانیم بگوییم به مردم خدمت کرده‌ایم.

شافعی‌نیا مکانیزاسیون را یکی از اهداف اساسی موسسه عنوان و اظهار کرد: تاکنون 500 ماشین کشاورزی و 30 کمباین در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: تاکنون تنها پنج درصد ازماشین‌آلات واحد کشت برنج را تامین کرده‌ایم و این درحالی است که قصد داریم کشت برنج را به طور کامل مکانیزاسیون کنیم.

مدیر عامل موسسه جهاد استقلال با بیان این‌که وزارت جهاد کشاورزی تسهیلاتی را برای کشاورزان به منظور مکانیزاسیون کردن زمین‌های خود در نظر گرفته است گفت: هر فرد می‌تواند با مراجعه به استانداری مبلغ اعلام شده را از بانک مربوطه دریافت کند.

شافعی‌نیا در زمینه کاهش ضایعات محصولات کشاورزی گفت: عمده ضایعاتی که وارد کشاورزی می‌شود به خاطر وجود صنایع تبدیلی و تکمیلی است به همین دلیل وزارت جهاد کشاورزی در این رابطه برنامه‌هایی را اندیشیده است. 

تعداد مشاهده خبر9 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal