اذعان سازمان هاي بين المللي به رشد توليد محصولات كشاورزي ايران
1392/01/18

به دنبال انتشار مطلبي در تاريخ  30/11 /91 از سوي خبرگزاري ايسنا با عنوان " 56 درصد از مواد غذايي كشور وارداتي است " روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي به اين شبهات پاسخ داده است. متن جوابيه به شرح زيراست:

جمهوري اسلامي ايران كشوري است كه در منطقه خشك و نيمه خشك با ريزش بارندگي سالانه 250 ميلي متر و تبخير سالانه 3000 ميلي متر قراردارد. بنابراين محدوديت آب از مهمترين چالش هاي توليد محصولات كشاورزي است هر چند تنوع اقليمي كمك كرده است كه كشاورزان بتوانند با توليد غلات و برخي محصولات علوفه‌اي از درآمد بيشتري برخوردار باشند. اما محدوديت آب اجازه توليد همه محصولات بالاخص برخي محصولات علوفه اي مثل ذرت و غلاتي همچون برنج را نمي دهد. لذا با نوسانات ريزش در سالهاي مختلف، سطوح كشت و عملكرد ها دچار تغيير خواهند شدواستفاده از آبهاي زيرزميني در سالهاي خشك نيز موجب افزايش شوري آب و خاك شده است.

كليه كارشناسان اتفاق نظر دارند كه آب به عنوان نهاده اصلي بايد مديريت گردد. در اين راستا با اجراي سيستم‌هاي نوين آبياري و احداث شبكه‌ها و تجهيز و نوسازي اراضي در طي سال هاي بعد از انقلاب بويژه دردولت هاي نهم ودهم تلاش هاي زيادي صورت گرفته است وتاكنون حدود 1 ميليون و 300هزارهكتارازاراضي كشاورزي به اين سيستم مجهزشده اند.بنابراين يكي از راهكارهاي مقابله با كم ابي وخشكسالي استفاده گسترده ازاين روش ها مي باشدكه موجبات افزايش توليد و بهره وري را نيز به همراه خواهد داشت.ازسويي ديگر،برنامه‌ريزي براي قطع وابستگي و كاهش واردات مواد غذايي و اتكاء به خارج از كشورهمواره مدنظرسياستمداران اين بخش بوده است به طوري كه اين تلاش از جانب سازمان فائو نيز مورد توجه قرار گرفته است. اين سازمان در نخستين گزارش سال 2013 خود از سلسله گزارش‌هاي موسوم به "دورنماي محصولات و وضعيت غذايي" توليد غلات ايران در سال زراعي 2012 را 2/21 ميليون تن اعلام كرد.درحالي كه توليد غلات ايران كه در سال 2011 بالغ بر 5/20 ميليون تن اعلام شده بود در سال 2012 با افزايش 4/3 درصدي مواجه شده است.

همچنين براساس گزارش فائو، توليد گندم ايران در اين سال با افزايش 300 هزارتني نسبت به سال قبل از آن مواجه شده و از 5/13 ميليون تن در سال 2011 به 8/13 ميليون تن در اين سال رسيده است. براساس گزارش فائو توليد برنج (شلتوك) ايران نيز در سال 2012 با افزايش 100 هزار تني مواجه شده و به 4/2 ميليون تن رسيده است. ايران در سال قبل از آن 3/2 ميليون تن برنج توليد كرده بود.

ميزان توليد ساير غلات در ايران نيز كه طي سال 2011 بالغ بر 7/4 ميليون تن اعلام شده بود در سال 2012 برابر 300 هزارتن افزايش يافته و به 5 ميليون تن رسيده است.

سازمان فائو در عين حال پيش بيني كرده است ذخاير غلات ايران در سال 2013 با افزايش قابل توجه نسبت به سال 2012 مواجه شود و به 3/9 ميليون تن برسد.

بنايراين مي توان اينگونه نتيجه گيري كرد كه عليرغم تمامي محدوديت هاي اقليمي واقتصادي كه بخش كشاورزي با آن مواجه بوده است درزمينه توليدغذا حتي براساس گزارش سازمان هاي بين المللي با رشد قابل توجهي روبه رو بوده ايم.

تعداد مشاهده خبر13 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal