معاون وزارت جهاد كشاورزي: توجه به مكانيزاسيون را بايد جدي بگيريم
1386/01/25

شيراز ، خبرگزاري جمهوري اسلامي  

داخلي. اقتصادي. كشاورزي.

معاون امور زراعت وزارت جهادكشاورزي گفت:براي رسيدن به‌پتانسيل‌هاي واقعي توليد محصولات بايد توجه به مكانيزاسيون در بخش كشاورزي را بيش از پيش جدي بگيريم.

محمدرضا جهانسوز شنبه درجمع شماري ازكشاورزان استان‌فارس و توليدكنندگان ادوات كشاورزي كشور در شيراز افزود: توليد محصولات كشاورزي پس از انقلاب اسلامي در ايران چهار برابر شده است.

وي اضافه‌كرد: توان توليد محصولات‌كشاورزي هم‌اكنون سه‌برابر بيشتر از وضعيت موجود توليد برآورد مي‌شود كه‌براي تحقق اين‌پتانسيل به‌مسايل مربوط به توسعه مكانيزاسيون و تجهيزات كشاورزي مدرن بايد توجه بيشتري صورت گيرد.

به گفته وي، سياستگذاري‌هاي خوبي درجهت توسعه مكانيزاسيون توسط مسوولان جاري شده كه نقش دولت در اين زمينه بيشتر نقش حمايتي و نظارتي و انتقال تصدي‌گري‌هاست.

معاون وزارت جهاد كشاورزي گفت: در توسعه مكانيزاسيون چه اقداماتي انجام شده،آيا الگوهاي مناسب را براي رسيدن به اهداف كشور ترسيم كرده‌ايم و آيا تكنولوژي كاركردن در اراضي خرد را در نظر گرفته ايم؟

جهانسوز افزود:حدود ‪۸۰درصد بهره‌برداران در كشورخرده‌مالك هستند و اراضي ما ناهمواراست كه كشاورزي درشيب‌هاي تند وپستي و بلندي بايد برنامه ريزي شود.

وي ادامه داد:اكنون دنيا در چالش سوخت قراردارد و اراده ملي ما براي استفاده از دانش هسته‌اي در اين جهت است.

جهانسوز با بيان اينكه حمايت از روش‌هاي نوين مثل‌انرژي هسته‌اي يك ضرورت ملي است، گفت: اراده بسيار قوي در وزارت جهادكشاورزي در خصوص اصل ‪۴۴وجود دارد.

وي همچنين كليد رسيدن به پتانسيل‌هاي واقعي كشور در بخش كشاورزي را مكانيزاسيون عنوان كرد و گفت: كليد توسعه مكانيزاسيون نيز دانايي محوري و حضور و تعامل در كنار يكديگر است.

جهانسوز گفت:البته درتوليد ادوات كشاورزي كيفيت يك ضرورت‌است كه هسته‌هاي كارشناسي در اين راستا بايد شكل گيرد.

معاون جهاد كشاورزي همچنين در اين مراسم سومين جشنواره ملي مكانيزاسيون كشاورزي استان فارس را افتتاح كرد.

در اين نمايشگاه‌كه تا ‪۳۰فروردين‌ماه امسال دايراست شركت‌هاي توليدكننده ادوات كشاورزي مجهز خود در بخش‌هاي مختلف را به معرض نمايش گذاشته‌اند.

مسوولان برگزاركننده اين نمايشگاه‌مي‌گويند امسال با توجه به مشكلات موجود در خاك كشاورزي و لزوم حفظ بقاياي گياهي، دستگاههاي بيلر در مدل‌ها و مارك‌هاي مختلف در اين نمايشگاه عرضه شده است.

همچنين دستگاههاي تسطيح ليزري به‌منظور توسعه‌روش نوين تسطيح ليزري اراضي در اين نمايشگاه در معرض ديد قرار گرفته است.

اين‌نمايشگاه در محل مجتمع ترويج و توسعه‌مكانيزاسيون كشاورزي استان فارس واقع در كيلومتر پنج جاده شيراز- اصفهان برگزار شده است.اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر10 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal