پیش بینی جمع آوری 400 میلیارد تومان زکات در سال 93
1393/03/07

همایش مدیریت فرهنگی تولید محصولات ارگانیک روز چهارشنبه با حضور جمعی از مسوولان استانی در سالن اجتماعات سازمان جهاد کشاورزی قزوین برگزار شد.

به گزارش ایرنا نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی در این همایش نقش روحانیون را در فرهنگ سازی مصرف و تولید محصولات سالم و ارگانیک مهم دانست و گفت: تولید محصولات سالم به عنوان مهمترین معیار امنیت و سلامت غذایی جامعه، نیازمند فرهنگ سازی بیشتر می باشد.

آیت الله حسن عالمی افزود: ائمه جماعات مساجد باید نسبت به این مساله حساس باشند و مردم و کشاورزان را نسبت تولید و مصرف محصولات سالم توجیه کرده و خطرات و مضرات محصولات تولید شده با استفاده از سموم و کودهای شیمیایی را گوشزد کنند.

وی اولین گام در این اقدام فرهنگی را اطلاع رسانی توسط رسانه ها، توجیه کردن کشاورزان از سوی روحانیون در مساجد و تریبون های نماز جمعه دانست و در ادامه بر بهره وری مناسب از آب و خاک در بخش کشاورزی تاکید و خاطرنشان کرد: آب و خاک از سرمایه هایی هستند که قابل واردات نبوده و لذا قدر این نعمت الهی را باید بدانیم.

آیت الله عالمی اضافه کرد: دولت نیز باید با تدوین برنامه ای از اجرای طرح های آسیب رسان به منابع خاک و آب جلوگیری کند.

وی نظارت و کنترل طرح های معدن کاری، شهرک و راه سازی و عملیات عمرانی که به انهدام خاک های جنگلی و مرتعی می انجامند را امری ضروری برشمرد.

آیت الله عالمی، منابع آب و خاک را سرمایه ای جایگزین ناپذیر ملی دانست و گفت: هرگونه آسیب رسانی به این نعمت های خدادادی، کفران نعمت و خیانت به نسل های کنونی و آینده است.

نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی در ادامه به استفاده مطلوب و بهینه از منابع آبی تاکید کرد و افزود: در کشور ما از هر متر مکعب آب یک کیلوگرم محصول برداشت می شود، در حالی که در سایر کشورها از هر متر مکعب آب 5/2 کیلوگرم محصول برداشت می شود.

آیت الله عالمی از اسراف به عنوان گناهی کبیره یاد کرد و افزود: اگر مردم از این نعمت های الهی به خوبی استفاده کنند خداوند متعال نعمت های افزون تری عطا می کند.

وی در ادامه به اهمیت پرداخت زکات در جامعه اشاره و بیان کرد: نگاه به زکات باید توام با معرفت باشد چرا که خداوند به اقامه نماز و پرداخت زکات بسیار توصیه کرده و آن را از امور مهمه دین دانسته است.

آیت الله عالمی تاکید کرد: متاسفانه حق زکات به نحو شایسته ادا نشده و این در حالی است که استعداد جمع آوری زکات در کشور بیشتر از آن چیزی است که در حال حاضر جمع آوری می شود.

وی افزود: در سال گذشته 200 میلیارد تومان زکات در کشور جمع آوری شد و پیش بینی ما این است که با فرهنگ سازی بیشتر این میزان با توجه به تولید 11 میلیون تن گندم در کشور امسال به 400 میلیارد تومان برسد.

آیت الله عالمی با اشاره به اینکه ما باید در کشور وضعیت زکات را ساماندهی کنیم، افزود: اگر مردم به امر پرداخت زکات بیشتر توجه کنند برکت در زندگی انسانها نیز بیشتر می شود.

وی در پایان از روحانیون خواست تا اهمیت پرداخت زکات را برای مردم بازگو کرده و آنها را به اجرای این فریضه مهم و الهی راهنمایی کند.

تعداد مشاهده خبر14 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
jeld2.pdf
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal