تاكيد نماينده ولي فقيه در وزارت جهاد كشاورزي بر ضرورت تدوين استاندارد داخلي غذاي حلال
1388/03/05

نماينده ولي فقيه در وزارت جهاد كشاورزي گفت: سرمايه‌داران كذايي جيب‌هاي بزرگي براي بازار حلال دوخته‌اند كه كشورهاي اسلامي بايد با مديريت موضوع، مانع طمع جريانات مسموم شوند.

به گزارش ايسنا، آيت‌الله حسن عالمي، نماينده ولي فقيه در وزارت جهاد كشاورزي اظهار كرد: خداوند به ترتيب در سوره‌هاي مختلف اعلام مي‌كند كه اولا غذاي پاك و حلال، غذاي مؤمنان است و نبايد از محدوده غذاي طيب و طاهر تجاوز كرد و خداوند عالم مؤمنان را به بهره‌گيري از غذاي طيب و طاهر دعوت مي‌كند.

وي ادامه داد: خداوند حلال و حرام بودن غذا را حقي براي خود مي‌داند كه هيچ كس حق دخالت در آن را ندارد و اگر انساني بخواهد از نزد نفس خود، حرام يا حلال بودن چيزي را تعيين كند، در واقع به خدا دروغ بسته است. نماينده ولي فقيه در جهاد كشاورزي حلال را اصطلاح فقهي عموميت يافته‌تر دانست و گفت: طيب در زبان فارسي معادل پاكيزه است يعني همان كلمه‌اي است كه حلال از آن ياد مي‌كنيم و در مصداق به يك چيز ختم مي‌شود بنابراين پاكيزه با حلال در واقع يك چيز است اما گاهي انسان‌ها اشتباه مي‌كنند و چيزي را كه حلال نيست، پاكيزه مي‌پندارند كه اين خبيث است و حكم شرعي آن حرام است.

به گفته وي كلمه حلال يك مفهوم فقهي حكمي به اصطلاح اعتباري است اما طيب و طاهر يك معنا و مفهوم خارجي، عيني و مصداقي است كه حكم حلال بر آن مترتب است.

آيت‌الله حسن عالمي با اشاره به تلاش وزارت جهاد كشاورزي براي تأمين غذاي سالم ابراز كرد: بايد به جايي برسيم كه مردم دنيا غذاي توليد ايران را به جهت اطمينان و حساسيت مردم و حكومت ايران از سلامت آن، ترجيح دهند. وي اضافه كرد: موضوع حلال شرعي نيز بايد به سمتي برويم كه علاوه بر مسائل مربوط به فرآورده‌هاي دامي، در غيرفرآورده‌هاي دامي هم تكليف روشن شود.

اين مقام مسوول با اشاره به اهميت غذاي با نشان حلال در بازارهاي دنيا افزود: موضوع غذاي حلال در سطح دنيا يك موضوع با اهميت با حدود يك هزار ميليارد دلار معامله است كه عده‌اي از دريچه طمع و سود به آن نگاه مي‌كنند. به اعتقاد نماينده ولي فقيه در جهاد كشاورزي، كشورهاي اسلامي بايد به‌گونه‌اي موضوع غذاي حلال را مديريت كنند كه جريانات مسموم نتوانند در آن طمع كنند.

وي با تأكيد بر ضرورت يكسان‌سازي نشان و ويژگي‌هاي غذاي حلال در جهان اسلام، اذعان كرد: 53 كشور اسلامي بايستي با ادغام نشان و استاندارد حلال، كد مشتركي را ترتيب دهند كه مسلمانان با مليت‌هاي مختلف قادر به تأمين نيازهاي غذايي خود از اين طريق باشند.

آيت‌الله عالمي با بيان اينكه كار كردن براي تأمين و توليد غذاي حلال خدمتي مقدس براي بشريت است حتي اگر مصرف‌كنندگان موحد نباشند، به استقبال كشورهاي غيرمسلمان از مصرف غذاي حلال اشاره كرد و گفت: در كشور هم لازم است يك استاندارد داخلي غذاي حلال تدوين و با تركيب وزارتخانه‌هاي مرتبط عملياتي شود هر چند كه با اقدامات صورت گرفته در چند سال گذشته شايد به زودي هويت استاندارد حلال در كشور ابلاغ شود.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر8 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal