مالزی خواستار بهره گیری از تجارب ایران در بخش توسعه کشاورزی شد
1387/12/10

 

وزير كشاورزي و صنايع وابسته مالزي خواستار بهره گيري از تجارب ارزنده ايران در بخش توسعه كشاورزي و توليد محصولات غذايي شد.        

به گزارش ايرنا، مصطفي محامد در ديدار دكترجعفر خلقاني، معاون برنامه ريزي و امور اقتصادي وزير جهادكشاورزي ايران، با اشاره به عدم خودكفايي كشورش در زمينه توليد محصولات كشاورزي، خواستار تسريع در اجرايي شدن تفاهمنامه همكاري مبادله شده بين ايران و مالزي شد.

وي اضافه كرد: هم اكنون مالزي 95 درصد شكر مورد نياز خود به همراه بالغ بر 70 درصد از برنج مصرفي مردم اين كشور را از خارج تأمين مي كند؛ ضمن آنكه تمامي علوفه و غذاي حيوانات مورد نياز داخلي اين كشور نيز وارد مي شود.

مصطفي محامد ضمن قدرداني از حضور هيأت ايراني در نشست وزراي هشت كشور در حال توسعه اسلامي موسوم به دي 8، از جمله زمينه هاي همكاري دو كشور ايران و مالزي را اجراي پروژه هاي مشترك تحقيقاتي در جهت توليد دانش مورد نياز بخش كشاورزي عنوان كرد.

 معاون برنامه ريزي و امور اقتصادي وزير جهاد كشاورزي ايران نيز در اين ديدار ضمن برشمردن توانايي هاي فني و تحقيقاتي ايران، آمادگي متقابل براي انتقال تجارب و اجراي تفاهمنامه في مابين را اعلام كرد.

دكترجعفر خلقاني افزود: هم اكنون با فعاليت بيش از 20 موسسه تحقيقاتي و 5 هزار محقق در اين وزارتخانه، دستاوردهاي مهمي در توسعه كشاورزي براي كشور حاصل شده است.

وي از زمينه هاي مهم تحقيقاتي را در بخش كشاورزي، استفاده از فناوريهاي نوين بيو و نانو عنوان كرد و ادامه داد: ايران به لحاظ حجم تحقيقات در بخش نانو رتبه بيستم جهان را دارا بوده و در داخل كشور نيز بخش كشاورزي، رتبه نخست اين گونه تحقيقات را به خود اختصاص داده است.

معاون وزير جهادكشاورزي اقتصادمحوري را به عنوان لازمه فعاليت هاي صورت گرفته در اين بخش عنوان كرد و گفت: توليد دانش مورد نياز براي توسعه كشاورزي تنها راه موفقيت در راه تأمين امنيت غذايي است.

خلقاني در صدر هيأتي بلندپايه براي شركت در نشست وزراي هشت كشور در حال توسعه اسلامي موسوم به دي 8 در مالزي بسر مي برد.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر17 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal