معاون وزير جهاد كشاورزي: ظرفيت توليد محصول تا چهار برابركنوني را داريم
1386/01/29

مشهد،خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪

داخلي. اقتصادي. ترويج

معاون ترويج و نظام بهره‌برداري وزارت جهاد كشاورزي گفت : ظرفيتهاي بخش كشاورزي بسيار بالاست و امكان توليد محصولات كشاورزي را تا چهار برابر كنوني براي ما فراهم مي‌كند.

دكتر پيمان فلسفي امروز در همايش دولت و نقش متخصصين جوان در شبكه ترويج كشاورزي در حاشيه نمايشگاه دولت مهر در سرزمين خورشيد افزود: پنج هزار و ‪۴۵۰مهندس ناظر و سه هزار و ‪۷۰۰سرباز سازندگي در كشور وجود دارند كه هم‌اينك در توليد و تحول بخش كشاورزي نقش بسيار موثري دارند.

او گفت: اين در حالي است كه هم‌اينك ‪۴۰هزار دانش آموخته جوياي كار در بخش كشاورزي وجود دارد.

وي با تاكيد بر اينكه كشور نيازمند به كارگيري اين تعداد نيرو است، افزود: اين نيروها با توجه به دانش و تخصص خود مي‌توانند تحول جدي در بخش ايجاد كنند.

وي همچنين ايجاد تعادل ميان كارشناسان دولتي و غير دولتي بخش كشاورزي را با به كارگيري همه ظرفيتها يك ضرورت اساسي دانست و گفت: كار واگذاري امور تصدي‌گري در بخش كشاورزي به بخش غير دولتي آغاز شده است.

فلسفي در ادامه با بيان اينكه بالغ بر پنج هزار كشاورز خبره در كشور وجود دارد، اظهار داشت: اين افراد در قالب سه هزار و ‪۲۱۰انجمن شكل گرفته‌اند و در عرصه‌هاي مختلف بخش فعال هستند.

وي افزود: هم‌اينك در حال فراهم كردن امكان ادامه تحصيل اين كشاورزان خبره هستيم.

رييس سازمان جهاد كشاورزي خراسان رضوي هم در ادامه با بيان اينكه اعتبارات مصوبات سفر رييس جمهوري در بخش كشاورزي ‪۲۲ميليارد و ‪۷۰۰ميليون ريال در شش بند و ‪۵۵۳پروژه بوده گفت: تا كنون ‪۵۰درصد اين اعتبارات محقق شده است.

محمد اسماعيل‌نيا اين پروژه‌ها را در جهت توسعه بخش استان خوب خواند و خواستار حضور جدي سربازان سازندگي، ناظرين گندم و اعضاي باشگاه كشاورزان جوان در توسعه و تحول بخش كشاورزي شد.

وي از جوانان متخصص بخش كشاورزي خواست: مباحث فني را به خوبي آموخته و با كوشش و تلاش در عرصه‌هاي بخش كشاورزي دانش، فن آوري و تجربه را با هم به كار گيرند.

وي گفت: در هر سه بخش توليد، تبديل و مصرف نيازمند بخش خصوصي فعال قدرتمند و متخصص هستيم.

مسوول هماهنگي و امور ترويج و نظام بهره‌برداري جهاد كشاورزي استان هم گفت: هم‌اينك ‪۱۳۰نفر از جوانان متخصص بخش كشاورزي در شبكه ترويج سازماندهي شده‌اند.

غلامرضا خراشادي‌زاده باشگاه كشاورزان جوان را به عنوان يكي از پايگاههاي ترويج نام برد و گفت: طي دو سال گذشته ‪۵۴باشگاه كشاورزان جوان با مشاركت جوانان روستا تشكيل شده است.

وي اظهار داشت: ‪۷۳هزار و ‪۵۰۰كشاورز جوان هم تحت پوشش فعاليتهاي خدماتي و حمايتي آن قرار گرفته‌اند.

وي اعضاي فعال باشگاه‌ها را ‪۱۰هزار و ‪۸۵۵نفر عنوان كرد و افزود: از اين ميان ‪۴۱۶نفر به عنوان مهندسين ناظر در مزارع فعاليت مي‌كنند.

او گفت : ‪۳۰درصد از مزارع گندم استان امسال تحت پوشش نظارت اين ناظرين است.

وي حضور سربازان سازندگي را در مزارع بسيار درخشان دانست و گفت: در سال ‪۳۳۹ ،۸۵سرباز سازندگي جذب شد كه ارائه خدمات مشاوره‌اي و فني، مشاركت در فرآيند برنامه‌ريزي آموزشي نوين از جمله فعاليتهاي آنان بود.

وي افزود: علاوه بر اين ‪۶۵۰نفر از دانش‌آموختگان بخش كشاورزي هم در قالب ‪۶۵شركت خدمات مشاوره‌اي سازماندهي شده‌اند.

 در پايان اين جلسه به ‪۱۰نفر از سربازان سازندگي و مهندسين ناظر گندم و دبيران باشگاه كشاورزان جوان كه برترين عملكردها را در سال ‪۸۵داشتند، جوايزي اهدا شد.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal