مديركل دفتر نخيلات در وزارت جهاد كشاورزي : خرما به صورت توافقي از كشاورزان خريداري مي‌شود
1386/02/29

خرماي توليدي كشاورزان كشور امسال به صورت توافقي از آنها خريداري مي‌شود.

محمدرضا محمدزاده روز شنبه در گفتگو با ايرنا در كرمان افزود: وزارت جهاد كشاورزي در پي آن است كه خرما به صورت تضميني خريداري نشود.

وي گفت: خريد تضميني در واقع زماني انجام مي‌شود كه محصول خرما در آستانه از بين رفتن باشد اما خريد توافقي پيش از نابودي اين محصول صورت مي‌گيرد.

او خريد توافقي را براي جلوگيري از افزايش ضايعات خرما و كاهش قيمت آن در بازارهاي داخلي و خارجي موثر ارزيابي كرد و افزود: امسال قيمت خريد توافقي از نوع تضميني آن بيشتر خواهد بود.

وي بيشترين قيمت توافقي هر كيلوگرم خرما را پارسال دو هزار و ‪۹۰۰ريال ذكر كرد و گفت: قيمت امسال خرما براي تصويب نهايي در شوراي اقتصاد به اين شورا ارايه شده است.

مديركل دفتر نخيلات وزارت جهاد كشاورزي افزود: خريد توافقي خرما در كشور از پارسال آغاز و سبب شد تا خريد تضميني اين محصول از ‪۵۵هزار تن در سال ‪۱۳۸۲به ‪۳۶هزار تن در سال گذشته برسد.

وي همچنين با بيان اين كه ايران جايگاه خود را در صادرات خرما پيدا كرده اعلام كرد: ميانگين قيمت اين محصول در بازارهاي جهاني در آينده نزديك به يك دلار خواهد رسيد كه جايگاه برجسته‌اي است.

او ارزش هر كيلوگرم خرماي صادراتي ايران را پيش از سال ‪۱۳۸۴به ميزان ‪۲۰تا ‪۳۵سنت عنوان كرد و افزود: اين قيمت پارسال به ‪۷۰سنت رسيد.

وي ارزش صادرات خرماي ايران را در سال گذشته ‪۸۳ميليون دلار بيان كرد و گفت: اين در حالي است كه ارزش صادرات اين محصول در سال ‪۱۳۸۰حدود ‪۲۹ ميليون دلار بود.

او افزود: صادرات خرماي ايران پارسال از نظر وزن ‪۲۷درصد و از نظر ارزش ‪۳۴درصد نسبت به سال قبل از آن افزايش داشت.

وي با اشاره به اجراي طرح اصلاح نخيلات، عمليات داشت، فرآوري و بسته‌بندي خرما از سوي وزارت جهاد كشاورزي اين اقدامات را در رشد صادرات خرما موثر دانست.

مديركل دفتر نخيلات وزارت جهاد كشاورزي ساماندهي عمليات كاشت، داشت و برداشت خرما را از برنامه‌هاي در دست انجام اين وزارتخانه برشمرد.

وي گفت: از مجموع ‪۲۴۰هزار هكتار سطح زيركشت نخيلات در ايران حدود ‪۷۰ هزار هكتار به علت تاثيرپذيري از حوادث پيش‌بيني، نشده ارزش اقتصادي ندارند.

محمدزاده اظهارداشت: در مرحله نخست اين نخيلات حذف و ارقام تجاري جايگزين آنها مي‌شوند.

وي از جمله موانع اصلاح باغهاي نخيلات در گذشته را تهيه نهال آنها عنوان كرد و گفت: فناوري توليد نهال به روش " كشت بافت" با تلفات كمتر از دو درصد و ميوه‌دهي طي پنج سال، در كشور ترويج شده است.

او افزود: ارقام برتر تجاري خرما در دنيا نيز در حال ورود به كشور است و پيش از كشت آنها از نظر سازگاري با محيط آزمايش مي‌شوند.

وي همچنين بدون توضيح بيشتر با اشاره به اهميت مكانيزاسيون 


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
             
www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر23 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal