وزير جهاد كشاورزي خبر داد: توليد گندم در ايران به مرز 15 ميليون تن رسيد
1385/08/28

 

خبرگزاري فارس: وزير جهاد كشاورزي در ديدار با وزير كشاورزي زيمبابوه اعلام كرد: توليد گندم در ايران به مرز 15 ميليون تن رسيده است.              

 

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، محمد‌رضا اسكندري صبح امروز در ديدار با «جوزف ماده» وزير كشاورزي زيمبابوه، افزود: راهبرد زيمبابوه هم مانند ايران، رسيدن به خودكفايي در كشاورزي و ايجاد امنيت غذايي است.

وزير جهاد كشاورزي خاطرنشان ساخت: ايران هم‌اكنون به نقطه قطع واردات گندم از خارج رسيده است و توليد گندم به مرز 15 ميليون تن رسيده است.

اسكندري با بيان اين كه قبل از وزارت، مجري طرح گندم بوده و يكي از دلايل رسيدن به سمت وزارت همين بحث گندم بوده است، گفت: وزارت جهاد كشاورزي براي خودكفايي 4 محصول اساسي ديگر مانند برنج، ذرت، شكر و دانه‌هاي روغني نيز برنامه خودكفايي دارد.

وي ادامه داد: با وجود اين كه توليد برنج در كشور به 5/1 ميليون تن رسيده است، مقداري برنج خارجي هم براي تامين نياز مصرفي وارد مي‌شود، ولي در برنامه خودكفايي سه ساله توليد برنج به نقطه قطع واردات مي‌رسد.

وزير جهاد كشاورزي با اشاره به توليد 7/2 ميليون تن ذرت در كشور، گفت: گسترش صنايع مرغداري در كشور باعث افزايش نياز شده و سالانه حدود 5/1 ميليون تن ذرت از خارج وارد مي‌شود، اما طبق برنامه سه ساله واردات ذرت نيز قطع مي‌شود.

وي گفت: توليد شكر نيز به 6/1 ميليون تن رسيده و حدود 300 هزار تن مورد نياز است كه از محل واردات تامين مي‌شود و تا پايان برنامه چهارم قطع واردات آن نيز صورت خواهد گرفت.

اسكندري گفت: توليد روغن خوراكي در كشور 20 درصد نياز است و 80 درصد نياز در محل واردات تامين مي شود كه تا پايان 1377 ضريب خودكفايي به بيش از 70 درصد مي‌رسد.

وزير جهاد كشاورزي با اشاره به توليد 15 ميليون تن ميوه و محصولات باغي در كشور گفت: توليد ميوه‌ ايران افزون بر نياز داخلي است و مقداري از توليد كشور صادر مي‌شود.

وزير جهاد كشاورزي گفت: توليد گوشت قرمز در ايران 850 هزار تن، گوشت مرغ 2/1 ميليون تن تخم مرغ 750 هزار تن، توليد شيلات و آبزيان 540 هزار تن توليد شير 7/6 ميليون تن رسيده است.

اسكندري در پاسخ به پرسش جوزف ماده كه خودكفايي ايران با امكانات و فعاليتي حاصل شده است، گفت: مجموعه‌اي از عوامل باعث افزايش عملكرد در واحد سطح شده و در برخي محصولات در كنار افزايش عملكرد، افزايش سطح كشت هم هدف خودكفايي بوده است.

وي افزود: عوامل افزايش عملكرد در طرح گندم با انتقال يافته‌هاي تحقيقاتي به مزرعه صورت گرفته است.

وزير جهاد كشاورزي، يك كيف ويژه ناظران طرح گندم را به وزير كشاورزي زيمبابوه نشان داد كه درون آن 6 جلد كتابچه تخصصي گندم قرار داشت و گفت: مهندسان ناظر مزرعه اين كيف را هميشه همراه خود دارند و در اين كتابچه‌ها آخرين يافته‌هاي تحقيقاتي بخش كشاورزي وجود دارد كه كارشناس در موقع نياز به آنها مراجعه مي‌كند.

جوزف ماده وزير كشاورزي زيمبابوه نيز در اين ديدار كه به همراه تعدادي از همكاران خود بود، گفت: زيمبابوه هم مانند ايران برنامه امنيت غذايي دارد و در صدد رسيدن به خودكفايي در محصولات اساسي غذايي است.

ماده وزير كشاورزي زيمبابوه گفت: مهمترين كار زيمبابوه، باز پس گرفتن زمينهاي آن كشور از دست استعمار بود.

وزير كشاورزي زيمبابوه خواستار استفاده از تجربه ايران در توسعه كشت حبوبات ، آموزش كشاورزان، آبياري و جاده سازي مي‌باشد.

وي گفت: تراكتورهاي ساخت ايران از كيفيت مطلوبي برخوردار است، اما كمباينها و دروگرها ايران چون از طريق اروپا به زيمبابوه حمل شدند، دچار رطوبت و شوري زدگي شده بودند.

ماده خواستار همكاري ايران در زمينه صادرات كود، سم و دارو و واكسن دام و طيور است.

وزير كشاورزي زيمبابوه گفت: در حال حاضر توليد نيشكر، كتان، چاي و تنباكو در زيمبابوه انجام شود و علاقمنديم تجربه خود را به ايران منتقل كنيم.

 

*در حاشيه:

 

نشست وزيران جهاد كشاورزي و كشاورزان ايران و زيمبابوه در دفتر وزير جهادكشاورزي در طبقه 19 ساختمان شيشه‌اي برگزار شد كه در اتاق وزير خوشه‌هاي گندم، تابلوي طرح خودكفايي گندم، خوشه‌هاي زعفران و گلدانهاي طبيعي گل قرار داشتند.

روي ميز شيشه اي اتاق وزير، همچنين يك دستگاه توپ جنگي كوچك به رنگ طلايي قرار دارد كه احتمالا هديه يكي از مقامهاي سياسي به وزير بوده است.

محمدرضا اسكندري كيفي از اتاق كناري خود آورد كه درون آن 6 جلد كتابچه اطلاعات گندم، يك حلقه سي دي آموزش ترويجي گندم و يك حلقه فيلم ويدئو براي آموزش يافته‌هاي تحقيقي به كشاورزان قرار داشت.

در پايان مراسم وزير كشاورزي زيمبابوه يك كيف شيك كادو شده به وزير جهاد كشاورزي اهدا كرد، اسكندري هم همان كيف ويژه ناظران طرح گندم را به جوزف ماده تقديم كرد.

در بين گفت‌وگوي رسمي دو وزير، كارگران در طبقه بالاي اتاق وزير مشغول كارهاي تعميراتي بودند كه صداي دلر برقي براي نصب وسايل، مزاحم گفت و گو بود و با وجود تذكر وزير و رئيس دفتر، صداي گوش خراش تا آخر مصاحبه وجود داشت.
اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر8 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal