خسارت 24 هزار ميليارد توماني خشكسالي به بخش كشاورزي در 10 سال اخير
1387/09/30

معاون وزير جهاد كشاورزي خسارات ناشي از خشكسالي در بخش كشاورزي را در مدت 10 سال گذشته بيش از 24 هزار ميليارد تومان اعلام كرد.

دكترفرود شريفي در گفتگو با مهر گفت: آسيبهاي خشكسالي در بخش توليدات گياهي و باغي كشاورزي باعث كاهش درآمد روستاييان، افزايش قيمت محصولات كشاورزي، بايرماندن زمينهاي كشاورزي، هدررفت سرمايه ها، افزايش ريسك آتش سوزي در مزارع، كاهش بازدهي و كيفيت محصولات كشاورزي و باغي، خشك شدن درختان ميوه و نابودي باغهاي قديمي و افزايش واردات ميوه و محصولات كشاورزي و خروج ارز از كشور مي شود.

معاون وزير جهاد كشاورزي عنوان كرد: آسيبهاي خشكسالي در بخش دام سبب كاهش علوفه و افزايش قيمت آن، كاهش توان دامپروران در نگهداري دام، افزايش فروش دام، افزايش بيماري و مرگ و مير دام، كاهش قيمت فرآورده هاي گوشتي در كوتاه مدت و متضرر شدن صنعت دامداري، افزايش قيمت فرآورده هاي گوشتي و لبنياتي دردرازمدت مي شود.

وي افزود: خشكسالي در بخش شيلات كاهش آب رودخانه ها و استخرهاي پرورش ماهي، افزايش آلودگي آبها و محيط زيست آبزيان، افزايش ريسك بيماري آبزيان پرورشي، ورشكستگي  و بيكاري آبزي پروران، افزايش قيمت محصولات شيلاتي در بازار، افزايش واردات و خارج شدن ارزاز كشور را به دنبال دارد.

شريفي خاطرنشان كرد: در بخش مراتع، جنگلها و منابع طبيعي خشكسالي اثراتي همچون خشك شدن مراتع و كاهش توليد درختان جنگلي، افزايش ريسك آتش سوزي در مراتع و جنگلها، از بين رفتن گونه هاي گياهي و جانوري، افزايش فرسايش خاك و كاهش كيفيت آب را به دنبال خواهد داشت.

وي با بيان اينكه خسارات ناشي از خشكسالي در بخش كشاورزي در مدت 10 سال گذشته بيش از 24 هزار ميليارد تومان بوده است افزود: در برنامه ريزي براي مقابله با خشكسالي، گذراز مديريت بحران و روي آوردن به مديريت ريسك خشكسالي به دليل عدم شناخت كافي از رفتار و ويژگيهاي خشكسالي و خطرات ناشي از آن امري مشكل است؛ لذا بايد با پايش كاهش ريسك خشكسالي، مناطق داراي ريسك بالا و مستعد شناسايي شوند و اقدامات و برنامه ريزيهاي لازم براي كاهش ريسك خشكسالي قبل از وقوع آن انجام شود.

رئيس سازمان جنگلها، مراتع و آبخيزداري كشور تصريح كرد: مناطقي كه داراي تغييرات شديد بارندگي و جمعيت زياد هستند و براي فعاليتهاي گوناگون اقتصادي، اجتماعي، كشاورزي و صنعتي نياز به آب فراوان دارند، از حساسيت بالايي برخوردار بوده و بيشتر در معرض خطر خشكسالي قرار دارند.

 

 

تشكيل كميته ارزيابي ريسك خشكسالي در كشور

وي اعلام كرد: تشكيل كميته ارزيابي ريسك خشكسالي و اثرات آن يكي از اولويتهاي اصلي برنامه هاي مبارزه با خشكسالي است، ضمن اينكه در بند" ي" ماده 17 قانون برنامه چهارم دولت موظف شده كه برنامه مديريت ريسك خشكسالي را با همكاري دستگاههاي ذيربط و با محوريت وزارت نيرو تشكيل دهد.

شريفي اظهارداشت: ستاد پيشگيري و مديريت بحران در حوادث طبيعي و سوانح غيرمترقبه در سال 83 در نهاد رياست جمهوري تشكيل و بخشي از فعاليتهاي آن به خشكسالي به عنوان يك حادثه اختصاص يافت، در همين راستا در وزارت كشور ستاد حوادث و سوانح غيرمترقبه كشور شكل گرفت و ستادهاي استاني آن در استانداري هاي سراسركشور تشكيل شده است و اين ستاد هم اكنون با نام مديريت بحران فعاليت دارد.

وي خاطرنشان كرد: در سال 83 در وزارت جهاد كشاورزي كميته ملي مديريت خشكي و خشكسالي با هدف كاهش اثرهاي ناشي از اين پديده بر محصولات زراعي و باغي تشكيل شد و در سالجاري نيز در سازمان هواشناسي كشور تشكيلاتي به نام مركز خشكسالي تاسيس شده است.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر15 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal