اجرای روش کشت نوین در 100 هزار هکتار مزرعه آرمانی در راستای اصلاح الگوی مصرف نهاد‌ه‌های کشاورزی
1388/01/19

معاون توليدات گياهي وزارت جهاد كشاورزي از اجراي روش كشت نوين در 100 هزار هكتار مزرعه آرماني در راستاي اصلاح الگوي مصرف نهاد‌ه‌هاي كشاورزي خبر داد.

دكترمحمد‌رضا جهانسوز در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، افزود: در راستاي اصلاح الگوي مصرف نهاده‌هاي كشاورزي عمده كارهاي وزارت جهاد كشاورزي در پايلو‌ت‌ها و به صورت آزمايشي انجام مي‌شود كه در مورد مصرف بهينه آب و ساير نهاده‌هاي كشاورزي كاربرد دارد. وي افزود: طرح اساسي در اين زمينه ، جمع‌آوري اطلاعات اساسي و قوي از بخش كشاورزي ايران است كه تا زيربنا و طبقه‌بندي اطلاعات كشاورزي دقيق نباشد، نمي‌توان برنامه جزئي براي آن ارائه كرد. معاون توليدات گياهي وزارت جهاد كشاورزي به اجراي طرح باجكا (بانك اطلاعات جامع كشاورزي ايران) اشاره كرد و گفت: اين طرح به صورت آزمايشي و پايلوت در استان سمنان شروع شده و در حال اجراست كه وقتي تمام شود، در سطح ملي گسترش پيدا مي‌كند. جهانسوز افزود: در اين طرح كه به صورت زيربنايي بوده منجر به اصلاح الگوي مصرف نهاده‌هاي كشاورزي شده و براي مناطق مختلف الگوي كشت تهيه مي‌‌شود كه بر اساس اين الگو روش بهره‌برداري و بهره‌وري مناسب از اراضي كشاورزي به عنوان اساس كار قرار مي‌گيرد.

وي خاطرنشان كرد: همچنين سمينار الگوي كشت به زودي برگزار مي‌‌شود و در اين رابطه دفتر الگوي كشت در مجموعه معاونت توليدات گياهي وزارت جهاد كشاورزي تشكيل شده و مسائل اساسي براي تمام محصولات كشاورزي و تمام استان‌ها را بررسي مي‌كند.

معاون وزير جهاد كشاورزي تصريح كرد: اين معاونت با همه روساي سازمان‌هاي جهاد كشاورزي استانها قرارداد منعقد مي‌كند كه با رعايت الگوي كشت چه ميزان و چه نوع از محصولات مختلف در استان توليد شود. وي افزود: بخش ديگر سيستم بانك جامع اطلاعات كشاورزي است كه منجر به تهيه كاداستر سيستم زراعي و باغي كشور شده و همچنين با رعايت الگوي كشت در جهت استفاده بهينه از منابع كشاورزي و نهاده‌ها حركت مي‌كنيم.

جهانسوز به اجراي طرح‌هاي آرماني اشاره كرد و گفت: با پياده كردن طرح‌هاي آرماني و رعايت نكته‌هاي تخصصي در عرصه كشاورزي صرفه‌جويي قابل توجهي در منابع توليد به چشم مي‌خورد. معاون وزير جهاد كشاورزي افزود: سال گذشته حدود 100 تا 200 هزار هكتار مزارع آرماني در كشور اجرا شد كه با وجود برخورد با سال خشكسالي بخش عمده اين طرح‌ها در زمينه گندم و جو اجرا شد، اما در مناطقي كه شرايط طبيعي حاكم بود، نتايج بسيار خوبي از اين طرح به دست آمده است. وي افزود: گزارش‌هاي ويژه‌اي از مشاهدات كارشناسان در زمينه اجراي طرح‌هاي آرماني اجرا شده كه به زودي منتشر مي‌شود، به عنوان مثال در منطقه ميانه آذربايجان ميانگين عملكرد قطعات طرح‌هاي آرماني در مقايسه با زمين‌هاي مشابه بسيار مناسب بود و در زمين‌هاي معمولي محصول در حد نابود شدن وجود داشته است. جهانسوز افزود: در مازندران نيز تفاوت زيادي به چشم مي‌خورد و عرصه‌هاي عادي كشاورزي در مقايسه با عرصه‌هاي طرح آرماني كه در قطعات 300 تا 500 هكتاري اجرا شده تفاوت چشمگيري داشت كه اين طرح‌ها به كشاورزان نشان داده و به عنوان الگوي عملي در اجراي كشاورزي علمي نشان داده شد.

معاون وزير جهاد كشاورزي همچنين از اجراي طرح خاك‌ورزي حفاظتي در سطح 20 هزار هكتار زمين در سال گذشته خبر داد و گفت: اهداف اين طرح صرفه‌جويي قابل توجهي در انرژي در بخش كشاورزي بود، همچنين علاوه بر آن در حفاظت از منابع خاك و آب در بخش كشاورزي موثر واقع شد. جهانسوز افزود: اجراي طرح خاكورزي حفاظتي علاوه بر كاهش هزينه كشاورزان و كاهش مصرف انرژي باعث حاصل‌خيزي زمين شده و مصرف كود و سم را به مقدار قابل توجهي كاهش داده است. معاون توليدات گياهي همچنين به مسئله بهره‌وري بيشتر در بخش كشاورزي اشاره كرد و گفت: يكي از طرح‌هاي مهم درختكاري در عرصه‌هاي شيب‌دار در كشور بوده كه اين عرصه‌ها قبلا بدون استفاده مانده يا به صورت ناصحيح شخم زده مي‌شد كه باعث تخريب خاك و جاري شدن سيلاب مي‌شد، اما با كاشت درخت علاوه بر استفاده از منابع آب در حفاظت از آب و خاك نقش مهمي ايفا مي‌كرد. جهانسوز افزود: كاشت درخت در عرصه‌هاي شيب‌دار در استان‌هايي مانند فارس، كرمانشاه، اردبيل و در 20 استان ديگر اجرا شد كه در سطح پايلوت در كرمانشاه 4 هزار هكتار درختكاري در زمين‌هاي شيب‌دار اجرا شد. همچنين در عرصه‌هاي ديم با استفاده از سوپر جاذب‌ها اقدام به احداث باغ و كاشت درخت شد.

معاون توليدات گياهي وزارت جهاد كشاورزي با اشاره به فرمايش مقام معظم رهبري در مورد اصلاح الگوي مصرف گفت: پس از اين فرمايش راهبرد وزير جهاد كشاورزي ابلاغ شد كه ستاد ويژه‌اي در وزارتخانه تشكيل شد و تمام دفاتر تخصصي ملزم به ارائه برنامه‌ براي الگوي خود در حفظ آب و استفاده بهينه از نهاده‌هاي كشاورزي شدند. جهانسوز افزود: اساس اين فرمايش و برنامه‌ها به مديران ابلاغ شده كه براي اصلاح الگوي مصرف نهاد‌ه‌ها و منابع كشاورزي برنامه‌ريزي كنند و در بالا بردن ضريب بهره‌وري تلاش نمايند. جهانسور همچنين به مبحث استاندارد سازي توليد كشاورزي اشاره كرد و گفت: با اجراي اين طرح كه در شرف جريان است مي‌توان كارهايي انجام داد كه توليد كشاورزي علاوه بر كيفيت از سلامت برخوردار بوده و اين طرح‌هاي در حد پايلوت در حال اجراست.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر17 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal