بررسی مشکلات شکر در کشور- موحد: ایران بالاترین رکورد مصرف شکر را در جهان دارد
1385/07/05

 

ديرانجمن صنايع شيريني و شكلات گفت: مصرف سرانه شكر در ايران سالي 30 كيلوگرم است كه اين ميزان در هيچ جاي جهان نظير ندارد.           

علي موحد در گفت وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس اظهارداشت: مصرف سالانه شكر در كشور ، 2 ميليون تن است كه حدود يك ميليون و 200 هزار تن آن از طريق توليد داخلي و 800 هزارتن از طريق واردات تامين مي شود كه به هر صورت، ايران به لحاظ مصرف شكر بالاترين ركورد جهاني را از آن خود نموده است.

وي اين ميزان مصرف را بالا و نگران كننده (به لحاظ مسايل بهداشت و درمان) دانست و يادآورشد كه با يك مديريت صحيح بر مصرف شكر در كشور ، اين ميزان به شرايط متعادل خود خواهد رسيد.

دبيرانجمن صنايع شيريني و شكلات وضعيت حاكم بر بازار شكر را نوعي "بلبشو" دانست و گفت: عده اي خواسته يا ناخواسته اين شرايط را ايجاد كرده اند كه با مديريت صحيح مبتني بر سياستگذاري غيرمداخله گرايانه مي توان به حل مشكلات اين بازار پرداخت.

وي افزود: براي تصميم گيري در خصوص اين بازار بايد مجموعه اي از توليدكنندگان، مصرف كنندگان (كارخانجات)، نمايندگان دولت و همچنين تجار مطرح ، تشكيل و با يك مديريت عالي (بدون سنگين شدن هريك از طرفهاي ترازو) در اين خصوص به قضاوت بپردازند.

موحد با بيان اينكه تعرفه شكر در حال حاضر در پايين ترين حد ممكن است (10 درصد) گفت: با ايجاد تعادل در وضعيت بازار، دولت مي تواند از تعرفه به عنوان يك ابزار مناسب بهره گيرد.

وي با بيان اينكه ما هرگز نيازمند واردات 800 هزار تن شكر نيستيم يادآور شد: با ديد كلان نگرانه و نگرش ملي مجموعه مذكور و اعمال مديريت صحيح و نظارتهاي لازم در اين خصوص و همچنين انجام وظيفه از سوي وزارت بهداشت ، قطعا بازار شكر كشور از اين بلبشوي موجود رهايي خواهد يافت.

موحد خاطر نشان كرد : بايد بازار شكر را به سمت شرايط رقابتي و تطبيق قيمت با بازارهاي جهاني هدايت كنيم.

دبيرانجمن صنايع شيريني و شكلات خواستار ورود سريعتر شكر به بورس كالاي كشاورزي شد وافزود: با ورود شكر به بورس ، اين بازار به نوعي ثبات رسيده واز افت و خيزهاي آنچناني قيمت آن جلوگيري خواهد شد.

وي خاطر نشان كرد كه ورود شكر به بورس نيازمند فرهنگ سازيهاي لازم است و قطعا اين اتفاق به بهبود وضعيت اين بازار كمك خواهد كرد.

موحد در اشاره اي به وضعيت واحدهاي توليد شكر گفت: عمدتا روشها و تكنولوژي به كاررفته در اين كارخانجات قديمي و فرسوده است و بايد با حمايت دولت ، در جهت به روزسازي و كارآمد تر كردن آنها پرداخت.

وي به بحث واردات 25 هزارتني شكر توسط اين صنايع اشاره كرد و افزود: واردات شكر آزاد شده و هركس كه خواستار تقاضاي ثبت سفارش باشد، وزارت بازرگاني در اسرع وقت به انجام اين كار اقدام مي كند و لذا اعطاي اين مجوز هرگز به معناي دادن يك امتياز ويژه به يك بخش از صنايع كشور نيست.

وي افزود: واردات شكر تحت تعرفه مشخص، براي همگان (اعم از فعالان صنعت و غيرصنعت، تجار و ... ) آزاد است و همه اين امكان را دارند، لذا به صنايع شيريني و شكلات امتيازي خاص اعطا نشده است.

موحد با اشاره به اينكه آزاد سازي در دستور كار دولت قرار دارد گفت: صنايع به خصوص صنايع غذايي از آزادسازي كالاهاي اساسي استقبال مي كنند، چراكه رونق صنعت در گروي آزاد بودن است و اين رونق، رقابتي شدن بازار و رشد اقتصادي را به دنبال خواهد داشت.
تعداد مشاهده خبر22 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal