اجرای طرح های مدیریت بر مزارع ؛ حرکت به سوی علم گرایی در بخش کشاورزی
1387/05/29

معاون وزير جهاد كشاورزي در امور توليدات گياهي گفت: پديده خشكسالي در كشور مي تواند در سايه برنامه ريزي مناسب و بينش كارشناسان و محققان كشاوروزي به يك فرصت تبديل شود.

دكترمحمدرضا جهانسوز در دهمين كنگره علوم زراعت و اصلاح نباتات در كرج افزود: چنين خشكسالي توام با سرمازدگي طي چند صد ساله گذشته در كشور بي سابقه بوده و مقابله با آن نيازمند تدوين برنامه كوتاه مدت ، ميان مدت و بلند مدت در زمينه استفاده بهينه آب در بخش كشاورزي است .

وي خاطرنشان كرد: اكنون با استفاده از روشهاي نوين آبياري و مديريت بر منابع اب تا حدودي خشكسالي تبديل به فرصت شده اما اين فعاليتها كافي نيست و بايد گسترش يابد. وي گفت: اجراي طرحهاي مديريت بر مزارع در واقع حركت به سوي علم گرايي در بخش كشاورزي است و تحقق اين امر درگرو حمايت محققان از كشاورزان است . دكترجهانسوز ادامه داد: در همين راستا اكنون در نقاطي از كشور به صورت آزمايشي مزارع نمونه مورد ارزيابي قرار گرفته كه نتايج آن طي هفت سال آينده در كشور كاربردي خواهد شد. وي ، تغيير نگرش در بخش كشاورزي از جمله تامين آب و استفاده بهينه از آن را براي دستيابي به اهداف مدنظر در اين زمينه نيز يك ضرورت ذكر كرد. اين مسوول افزود: براي رسيدن به توليد پايدار در زمينه محصولات زراعي و باغي بايد از يك نگرش استراتژيك و جامع نگر برخوردار شد. دكترجهانسوز گفت: توليد كافي و مقرون به صرفه ، حفاظت و حمايت اين منابع و توجه به سلامت و تندرستي جامعه سه شرط اصلي براي رسيدن به پايداري در محصولات كشاورزي است .

 

وي افزود: براي توليد بيشتر محصولات كشاورزي و پايداري دراين عرصه امسال اغلب نهاده‌هاي كشاورزي به صورت يارانه‌اي و در سطح وسيع بين كشاورزان توزيع شده است . وي با قدرداني از حضور پر رنگ تشكلهاي خصوصي در بخشهاي مختلف كشاورزي گفت : حمايت از اين تشكلها امسال از ويژگيهاي خاص سياستهاي دولت در بخش كشاورزي است .

وي از فعاليت بانك اطلاعات جغرافيايي كشاورزي ايران خبر داد و افزود: هفته آينده اولين عكسبرداري هوايي در اين زمينه آغاز خواهد شد.

رييس انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات كشور نيز دراين كنگره گفت: براي مقابله با پديده خشكسالي نيازمند مديريت جامع در استفاده بهينه از اب كشاورزي كشور هستيم .

دكتر عطااله سيادت افزود: جمهوري اسلامي ايران جزو ۶۵كشور جهان است كه در كمربند خشكي قرار دارد و بروز پديده خشكسالي هر چند سال يكبار در كشور قابل پيش بيني است .

وي، رونق اقتصادي كشاورزي كشور را درگرو سرمايه‌گذاري توام با مديريت و برنامه ريزي صحيح واصولي دانست .

دراين كنگره يك هزار و ۲۰۰مقاله پذيرفته شده به صورت پوستر، ۴۰مقاله شفاهي و ۱۲مقاله كليدي در زمينه‌هاي اكولوژي ، كشاورزي پايدار، به زراعي ، فيزيولوژي گياهان زراعي ، به نژادي ، ژنتيك و بيوتكنولوژي ارائه مي شود.

بيش از يك هزار و ۵۰۰نفر از مديران ، استادان ، محققان و كارشناسان علوم زراعت و اصلاح نباتات كشور در اين دهمين كنگره علوم زراعت و اصلاح نباتات ايران در موسسه تحقيقات اصلاح و تهيه نهال و بذر كشور در كرج به مدت سه روز شركت دارند.

تعداد مشاهده خبر20 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
زکات.pdf
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal