10 ميليون اصله نهال ميان مردم در سراسر كشور به صورت رايگان توزيع مي شود
1391/12/19

رئيس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيز‌داري كشور از 6 هزار طرح و فعاليت دولت در حوزه منابع طبيعي خبر داد و گفت: 134 ميليون هكتار برابر 83 درصد وسعت كشور را منابع طبيعي تشكيل مي دهد و وسعت جنگل ها به 14 ميليون و 300 هزار هكتار مي رسد. به گزارش واحد مركزي خبر،عليرضا اورنگي در سخنان پيش از خطبه هاي نماز جمعه تهران به مناسب هفته منابع طبيعي افزود: منابع طبيعي جايگاه ويژه اي در اموزه هاي ديني و فرهنگ مردم كشور دارد و آيات متعددي در قران كريم به موضوع منابع طبيعي و درخت اشاره كرده است.

وي با بيان اينكه منابع طبيعي نقش مهمي در تداوم زندگي ما انسان ها دارد، گفت: هر هكتار جنگل 68 تن گرد و غبار را در هر نوبت در خود رسوب مي دهد.

معاون وزير جهاد كشاورزي افزود: درخت كاج، گردو ، بلوط و فندق از خود موادي در هوا منتشر مي كنند كه باعث از بين رفتن قارچ ها و باكتري ها و برخي حشرات مضر مي شود.

اورنگي گفت: توسعه مراتع كشور بهترين روش بازدارنده در مقابل فرسايش خاك و جذب اب در زمين است.

رئيس سازمان جنگل ها و مراتع كشور با اشاره به فرمايشات مقام معظم رهبري درباره صيانت از عرصه هاي منابع طبيعي گفت: با توجه به اينكه كشور ما در منطقه خشك و نيمه خشك است اما تنوع زيستي وسيعي دارد ، تجارب ارزنده اي در زمينه حفظ ، احيا و بهره برداري و توسعه اين منابع داريم.

اورنگي گفت: بيابان ها و كوير كشور مساحتي بالغ بر 32 و نيم ميليون هكتار دارد.

معاون وزير جهاد كشاورزي افزود: در مراتع كشور بيش از 900 هزار خانوار در قالب 5 ميليون نفر بهره مند زندگي مي كنند.

وي گفت: سازمان جنگل ها به عنوان يك سازمان حاكميتي تحت نظارت وزارت جهادكشاورزي مسئوليت حفظ، حمايت و احيا از منابع طبيعي كشور را بر عهده دارد.

اورنگي افزود: منابع طبيعي كشور جز با مشاركت مردمي در حفظ و حراست و احيا، توسعه نمي يابد و نقش مردم بسيار با اهميت است و بايد فرهنگ منابع طبيعي به معارف عمومي تبديل شود.

وي گفت: در دولت هاي نهم و دهم در قالب 6 هزار فعاليت اقدامات شايسته اي انجام داده است.

اورنگي برخي اقدامات را به اين شرح اعلام كرد: صدور سند مالكيت به نام دولت به ميزان 39 ميليون هكتار ، ابخيزداري در سطح 8 و نيم مليون هكتار، جنگل كاري ،توسعه فضاي سبز و زراعت چوب در يك ميليون هكتار، طرح هاي مرتع داري در 16 ميليون 200 هزار هكتار، ساماندهي 1450 خانوار جنگل نشين، افزايش سطوح طرح هاي مديريت جنگل در دو ميليون هكتار ، همكاري در بهره گيري ، توسعه و كاشت منابع طبيعي در 13 هزار هكتار ، جنگل كاري در شمال تهران نزديك به 6 هزار هكتار، راه اندازي سامانه ارتباط امداد طبيعي با شماره 1504 و راه اندازي 379 پاسگاه ويژه منابع طبيعي و همكاري با سازمان هاي بين المللي.

وي گفت: در هفته منابع طبيعي كه از 15 اسفند آغاز شده است 10 ميليون اصله نهال ميان مردم در سراسر كشور به صورت رايگان توزيع مي شود.

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal